Veřejné popravy v Libyi. Muammar Kaddáfí zavedl jednu zvláštnost

Sen za vzděláním se mladému Al-Sadek Hamed Al-Šuwehdymu proměnil v příšernou noční můru. Po návratu z USA v roce 1984 byl mladý muž před zraky všech popraven. Jeho tělo bylo pohřbeno až v roce 2011. Může za to Muammar Kaddáfí.

Po návratu ze studií z USA do rodné Libye začal třicetiletý Al-Sadek Hamed Al-Šuwehdy pracovat na letišti. Vzhledem k tomu, že měl možnost poznat jinou kulturu, názory Kaddáfího se mu nelíbily, proto se přidal ke skupině, která byla proti Kaddáfího režimu. Mladý muž byl za krátkou dobu zatčen policií a uvězněn.

Možný atentát na Muammara Kaddáfího

Kaddáfí si byl vědom možného atentátu, proto učinil rozhodnutí, které mělo vyděsit všechny obyvatele země. Měl plné zuby protestantů, proto se přiklonil pro radikální řešení. Svolal děti z okolních škol a okolní obyvatele na basketbalový stadion ve městě Benghází. Uprostřed hřiště stála šibenice.

Policie přivedla Al-Šuwehdu, aby si vyslechl rozsudek. Muž byl obviněn z přípravy spiknutí a následného atentátu na samotného vůdce země Muammara Kaddáfího. Al-Šuwehda to měl už předem spočítané, mohl se bránit, jak chtěl, nic mu nepomohlo, soudci potvrdili okamžitý trest smrti.

KÁHIRA, EGYPT – 8. dubna 2011 – demonstranti podporují libyjské protesty proti režimu Muammara Kaddáfího – náměstí Tahrír, Egypt, vlajka Libye. / Foto: Shutterstock

Poprava neprobíhala podle plánu, Al-Šuwehda bojoval o život

Poprava Al-Šuwehdy se ale vymkla kontrole, muž nezemřel hned, dlouho lapal po dechu a nohama lovil něco, na co by se mohl postavit. Tomu všemu přihlíželi diváci jak na stadionu, tak u televizních obrazovek. Pohled na umírajícího Al-Šuwehdu už nemohla snést žena jménem Huda Ben Amer, vyběhla k němu, zavěsila se na něj, aby mu co nejdříve pomohla odejít na druhý břeh.

Svou odvahou a činem ohromila Kaddáfího, ten jí okamžitě nabídl velmi dobře placené místo v jeho administrativě. Huda Ben Amer se po čase dokonce stala starostkou města Benghází a zařadila se mezi nejbohatší ženy Libye. Stala se jednou z nejbohatších žen Libye, která se svým činem vryla do paměti mnoha lidí.

Foto: Shutterstock, zdroj: Wikipedia, blog.witness

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments