Záhadná mohyla, která nemá obdoby. Proč ukrývá datum 7. 7. 62. př. n. l.

V jižním Turecku existuje prastará a tajemná mohyla, která pozornosti historiků a vědců unikala celá staletí. Objevena byla až na konci 19. století – od té doby nepřestává přitahovat davy turistů, ale i zájem historiků. Kdo monument postavil a proč? A co znamená datum vytesané do zdejšího kamene?

Hora Nemrut

Horu Nemrut, která je vysoká více než 2100 m, byste měli hledat v Jihovýchodní Anatoliji. Poznáte ji už z dálky – na jejím vrcholu totiž spatříte velkou mohylu. Mohyla má na výšku téměř 50 metrů a v průběhu okolo 150. I pouhým okem lze poznat, že nejde o přírodní úkaz, ale že byla vytvořena člověkem. Proč? Z podobného důvodu, jako se stavěly egyptské pyramidy – aby posloužila jako hrobka krále a zároveň ho symbolicky povznesla mezi bohy.

Obrovské sochy

Celý monument nechal vystavět kommagenský král Antiochos I. Kommagene bylo malé království, které existovalo mezi lety 163 př. n. l. – 72 n. l. na území dnešního Turecka. Pro svou polohu na hranici Evropy a Asie bylo ovlivňováno jak kulturou Blízkého východu, tak helénskou kulturou přicházející z Evropy.

Antiochos I. si tedy nechal vystavět obrovskou mohylu. Zároveň zde nechal vytesat obrovské sochy bohů, které jako by hrobku chránily. Na sochách se krásně projevuje to, co jsme zmiňovali výše – prolínání kultur. Například socha hlavního boha může být vykládána jako socha řeckého Dia a zároveň jako socha arménského, respektive zoroastriánského nejvyššího boha Aramazda. A podobně je tomu i dalšími sochami.

Antiochos sám je mezi sochami samozřejmě vyobrazen též – a zdá se, jako by byl bohům roven.

Foto: Freepik

Tajemné vyobrazení

V kameni je zde vytesáno datum. Tedy ne tak, jak bychom si to dnes asi představovali. Dávní mistři zde zanechali zobrazené konkrétní postavení planet. Pokud ho správně přečteme, dojdeme k závěru, že má zobrazovat 7. července 62. př. n. l. Historici se domnívají, že má jít o datum zahájení stavby. Je však otázka, jestli tak pečlivě zaznamenané datum nemůže mít jiný význam – například magický či symbolický.

Foto: Shutterstock, zdroj: dailysabah, whc.unesco

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments