Jak vypadaly záchody a umývárny v Osvětimi? Hygiena vězňů byla složitá

Koncentrační tábor v každém z nás evokuje plynové komory, strach, krutost a bezmoc, kterou vězni museli zažívat. Ovšem také hygiena byla tím, co všechny trápilo a o čem my nemáme ani potuchy. Nedostatek toalet, vody a soukromí zapříčinilo nebezpečné infekční choroby, které zabíjely jako na běžícím páse.

Málokdo si umí představit takové podmínky, jaké museli zažít vězni v táboře Osvětim – Březinka. Až 700 vězňů pojaly cihlové baráky, kde byste marně hledali podlahu. Hlína byla všude, zejména za deště. Podlah se vězni dočkali až o pár let později, jednalo se buď o cihlové, nebo betonové podlahy, které byly zbudovány co nejjednodušeji.

Svou potřebu vykonávalo až 60 osob najednou

Co se týká hygieny v koncentračním táboře, tak ta byla katastrofální. Vězni používali společné umývárny a toalety, ranní dlouhé fronty byly na denním pořádku. Voda tekla jen tak, aby se neřeklo, svou potřebu člověk musel konat na povel. Soukromí v táboře rozhodně neexistovalo, vyměšování provádělo až na 60 osob vedle sebe, žádná zídka, žádná stěna, pouhá jedna dlouhá deska s otvory.

Menstruace byla pro ženy v táboře přítěží i záchranou zároveň

V době holocaustu trpěly zejména ženy v době své menstruace, která je přirozenou součástí životů. Příšerné hygienické podmínky ženám zajistily pocit méněcennosti a podlidskosti. Ženy se nemohly umýt, nenosily ani spodní prádlo, k maskování menstruace používaly staré kusy hadrů, které tu a tam přemáchly ve vodě. Mnoho žen přestalo po příchodu do tábora menstruovat, ty byly však podrobeny nelidskému zkoumání tamních lékařů. Ženy, které menstruovaly, se pokusům vyhnuly.

Foto: Shutterstock

V táboře se rozmnožily krysy a tyfus se šířil velkou rychlostí

Jakmile se zaplnily cihlové baráky, vězni byli umístěni také do původních stájí. Je těžké si představit, že do stájí pro 52 koní se vešlo až 400 vězňů. Ti svou potřebu vykonávali tam, kde se zrovna podařilo, na výměšky sloužily také kontejnery umístěné v nejvzdálenější kóji. Tyto příšerné podmínky podpořily vznik tyfu a jiných infekčních chorob. Nakažení lidé byli buď zabiti, nebo umístěni do izolace, kde sami zemřeli. Léky ani zdravotnické vybavení byste v táboře téměř nenašli.

Tohle si opravdu nedovedeme představit.

Foto: Shutterstock, zdroj: Auschwitz, holocaust

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments