Při jaké rychlosti spotřebuje auto nejméně paliva?

Spotřeba paliva u vozidla momentálně trápí české řidiče více, než kdy předtím. Ceny pohonných hmot jsou velice fluidní a prognózy nehovoří o nějakém větším zlevňováním. Ušetřit palivo můžete ale i správnou jízdou.

Nutno podotknout, že spotřeba paliva je také ovlivněna konkrétním typem vozidla. A nemusí nutně jít jen o motor. Existuje celá řada faktorů, která tuto hodnotu může ovlivnit. Ve finále tak může malý a slabý pelech spotřebovat více paliva, než vozidlo s velmi silným motorem. Spotřebu můžete totiž velmi ovlivnit i sami.

Spotřebu paliva ovlivní mnoho faktorů

Nebudeme se teď zabývat konkrétními vozidly, ale spíše se zaměříme na konkrétní rady, které platí paušálně pro všechny.

Absolutním základem jsou kvalitní pneumatiky, s dobrým vzorkem a hlavně správně nahuštěné. Špatně nahuštěné pneumatiky mají větší tření a odpor. Díky tomu je potřeba k jejich pohybu více energie a tím stoupá spotřeba.

Dalším bodem je samozřejmě styl jízdy. Pokud máte těžší nohu na plynu, nejezdíte stabilní rychlostí a nebo máte rychlost v krvi, nemůžete nadávat na vyšší spotřebu. Klidná a vyrovnaná jízda rozhodně peněženku nezatíží.

Na zřetel můžeme vzít například i samotnou zátěž, kterou ve vozidle máme. V případě těžkého nákladu logicky vozidlo spotřebuje více pohonných hmot. Odstraňte z vozidla i veškeré doplňky, které mohou negativně ovlivnit aerodynamiku karoserie.

Foto: Freepik

Rychlost hraje při spotřebě hlavní roli

Asi nikoho nepřekvapí, že první housle hraje v orchestru spotřeby rychlost jízdy. Nejnižší spotřeby dosáhneme samozřejmě při klidné jízdě za nejvyšší povolené rychlosti. Tím máme na mysli 90 a 130 km v hodině, v závislosti na používané komunikaci. Ač se to někomu možná nezdá, jde o rozdíly spotřeby v litrech oproti městské jízdě stylu plyn, brzda, klakson za rychlosti maximálně 50 km/h.

Malá rada na závěr. Pokud máte vozidlo s 5-ti převodovými stupni, ušetříte více při jízdě maximálně 110 km/h. Při rychlejší jízdě už jede vozidlo ve vysokých otáčkách a vezme si tak více paliva.

Foto: Freepik, zdroj: makeuseof, auto.howstuffworks

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments