V Německu před časem zakázali naftová auta ve městech. Teď se ukázaly výsledky, není to nic hezkého

Naftová auta byla nedávno v Německu podrobena útrpnému právu. Německá krusáda proti dieslu dosáhla nové úrovně. Tehdy některá vybraná města v Německu zakázala vjezd vozidel s naftovými motory do svých center. Hlavním argumentem bylo údajné snížení emisní zátěže. Výsledky tohoto experimentu jsou více než směšné.

Německý ekofanatismus funguje jako bumerang

Naši němečtí sousedé za posledních pár let stupňují svou zelenou politiku. V některých případech až nad chápání běžného smrtelníka. A v případě že nějaká přehnaná snaha neuspěje, je na místě zatloukat, mlžit a dělat hloupého. To vše se týkalo i experimentu v německých městech.

Samotná myšlenka je jistě chvályhodná a dá se zamaskovat ušlechtilou snahou o zdraví obyvatelstva. Menší provoz starších aut znamená menší zátěž pro plíce německých občanů. Pomineme-li kolik to způsobilo komplikací lidem, kteří dojížděli svým starším vozem za živobytím, ukázala se jiná věc. A to že stará naftová auta nesou na celkovém znečištění zanedbatelnou vinu.

Ani při koronakrizi se emisní zátěž nezměnila

Kampaň navíc probíhala v době, kdy většina provozu a průmyslu byla utlumena koronavirem. Průmyslové podniky a kamionová doprava, dva největší znečišťovatelé, zastavili provoz a očekávalo se masivní snížení emisní zátěže. To se ale nestalo.

Po dobu trvání těchto nařízení měl na starosti měření emisních hodnost Německý federální úřad pro životní prostředí. Žádné snížení znečištění ale tato instituce nezaznamenala. Paradoxně se na některých místech znečištění uhlíkem a dusíkem ještě zvýšila. Argument pro tuto skutečnost ještě stále nemáme, ale je jasné že naftové motory starších vozů na tom vinu nenesou. Celá tato šaškárna byla tedy zbytečná, zkomplikovala lidem život a stála miliardy euro. To už ale nikde uvedeno nebylo.

Foto: Shutterstock

Zbytečnost kampaně přiznal i ministr

Nesmyslnost těchto nařízení uznal německý ministr dopravy, který uznal zbytečnost podobných opatření. Je jasné, že rostoucí počet aut znamená velký problém pro životní prostředí i pro celkový životní prostor. Parkovacích míst je stále větší nedostatek a cestování se prodlužuje z důvodu většího počtu vozidel na silnicích.

Důvěryhodnosti naftových motorů nepřispěla ani aféra Dieselgate, která mnoho zákazníků od nafty naprosto odradila. Do popředí se tedy dostal benzín a elektromobilita, jejíž přínos je momentálně víc než diskutabilní.

Foto: Shutterstock, zdroj: Reuters, Clean Energy Wire

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

13 názorů k článku “V Německu před časem zakázali naftová auta ve městech. Teď se ukázaly výsledky, není to nic hezkého

 1. Celosvětový ekofanatismus, nejen ten německý, je jednou z největších tragédií, která kdy lidstvo potkala. A netýká se to jen aut, ale tak nějak všeho. Vypatlaní ekoaktivisti, kteří blokují silnice či ničí umělecká díla jsou jen třešničkou na dortu. Vymývání mozků už od útlého věku je normou většiny západních zemí, z dětí pak rostou vypatlané a ovladatelné trosky, které si např. myslí, že pohlaví není dané, ale je věcí volby, či že když budou jezdit MHD, tak zachrání planetu… Všechny tyto ideologie jsou naprosto zcestné, úchylné, šílené a paradoxně se velká část z nich míjí účinkem. Např. většina “ekologických” opatření skončila pravým opakem, tedy nárustem emisí. Možná by měl někdo těm zeleným palicím vysvětlit, že klima na Zemi se mění v cyklech a že nikdo nemůže jednoznačně prokázat, že na změnu klimatu má vliv člověk a jeho činnost. Já chápu, že v jejich chorých mozcích patrně panuje představa, že doba ledová skončila a dinosauři vymřeli proto, že měli příliš rozvinutý průmysl a jezdili dieselovými auty, ale střídání chladných a teplejších období se děje na Zemi už miliony let tak nějak samo od sebe a dodnes nikdo přesně neví, proč tomu tak bylo a zároveň tak lze říci, že nikdo ani neví, proč by tomu tak nemělo být i nadále, ne? Ale zaručeně všichni vypatlaní greténi (stoupenci polodementní Grety Thunberg) vědí, že za to může osobní doprava a průmysl 😀

  1. Tak jak se střídají roční období, jaro, léto,podzim,zima se střídá období většího rozsahu, 10000let a více. A určitě to neovlivnime. Trefil jste to zcela správně, bohužel současný svět díky těmto fanatikům už nikdy nebude takový, jak jsme ho znali! Bohužel nejen v klimatických změnách…Současná generace ani neumí rozpoznat své pohlaví!

  2. Vynikající komentář.
   Snad jenom jedna malá připomínka.
   Gréta není pologramotná.
   Je to zcela negramotný debil.

  3. Klimatickou krizi řeší celý svět, včetně Číny a na klimatickém sumitu nikdo lidské přičinění nezpochybnil. Možná proto, že mají mnohonásobně více informací než Vy, který do toho tahá genderové téma, které bylo zcela normální i za komunistů, když se z mé spolužačky stal spolužák.

 2. Asi budu mimo téma, i když né tak docela. Čtu si občas různé diskuze a reakce na seznamu. Dost mě ti lidé nadzvedávají. Je přïšerné to číst, ale ta morbidnost i přitahuje na druhou stranu. Asi jsem se zaleknul v jednu chvíli především sám sebe cože jsem to za hlupáka. Vidím sám sebe najednou jako úplně stejného hlupce, který sednul na lep tomuto systému. Všechny ty diskuze tam i tady mají jedinný cíl. Zaměstnat lidi nesmysly a zbytečným jednáním. V duchu dejte lůze hry, ať se baví, hrají si a nezlobí. A taky je to něco, jako ústav psychiatrie. Taková terapie trochu, kdy je možnost vypsat se ze svého hněvu, obav, frustrací. Problém je v tom, že nějaký efekt je nulový, než ten, že si člověk na chvíli pomyslí, jak to tomu systému a ostatním nandal. Přitom, kdyby tu svou potřebu něco říct a udělat sunul jinak a jinam pak by k něčemu mohla být, ale to je nežádoucí. Je to vychytralá past tyto žvanírny a mě nevyjímaje, jako polapeného. Avšak, když si na to člověk příjde, může udělat změnu. Hezký den všem.

  1. Hm.
   A to jako by Vám vozili banány a další produkty lodi poháněné veslaři nebo větrem ?
   Voni sou hlava pane vachmajstr říkal jeden četník ve Švejkovi………….

  2. A zboží do obchodu kde si ho koupíš i ty, se dostane sobím spřežením?
   Ne, doveze ho tam nakládní auto na naftu..

 3. Další důkaz fyzicko-biologické,psychicko-mentální a moralně obřezané demence a meněcěnosti těchto psedo-ekologistických fanatiků!!!!!!!!!Nic jiného se k tomu nedá říct!!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *