Vertikální žaluzie jsou stále v kurzu. Jak si správně vybrat?

Vertikální žaluzie zaujímají v segmentu stínící techniky neotřesitelnou pozici. Ačkoliv nejde o nejprodávanější typ (ve skutečnosti jsou na druhém místě), zájem o ně neupadá. Naopak už dávno neplatí jako synonymum pro řešení do kancelářských komplexů. Objevují se také v domácnostech, kde se využívají při optickém rozdělení prostoru – obvykle v místech, na která se například nedají namontovat příčky, dvířka apod. Pokud jste se doposud o daný sortiment příliš nezajímali – a v blízké budoucnosti vás čeká její nákup, doplňte si vědomosti o důležité informace. Seznámíme vás se všemi výhodami a přidáme několik tipů, jak vertikální žaluzie správně vybrat.

Jak vypadají vertikální žaluzie?

Klasické, tedy horizontální žaluzie jistě představovat nemusíme. A vsadíme se, že jste se někde setkali i s vertikální variantou. Ale třeba jste jí nevěnovali dostatečnou pozornost… Jedná se o látkové lamely o šířce 89 nebo 127 mm zavěšené ve vertikální poloze v profilu instalovaném na stěně nebo stropě. Zájemci si mohou vybrat s pestré palety látek – standardních, zcela zatemňujících (pro tzv. backout efekt) i luxusních. Proto lze bez nadsázky konstatovat, že se hodí do každého interiéru.

Jakou šířku lamely zvolit?

Standardní lamela o šířce 127 mm je vhodná do větších prostor a do oken s atypickými rozměry – problém nepředstavují ani zkosené hrany. Do menších prostor a všude tam, kde je žádoucí zahušťující efekt, jsou dobrou volbou lamely o šířce 89 mm.

Čtyři typy stahování

Vertikální žaluzie mohou být vybaveny různými typy stahování. Prvním je stahování směrem k ovládání (ovládání může být na levé nebo pravé straně). Druhým typem je stahování na střed žaluzie, kdy je nábal na středu dvoukřídlého okna nebo uprostřed prostoru, ve kterém jsou žaluzie instalovány. Třetí variantou je stahování ke krajům neboli opona – první polovina lamel se stahuje vlevo a druhá vpravo. Posledním řešením je stahování od ovládání – stažené žaluzie jsou od něj na opačné straně.

Jakou zvolit látku?

Jednotliví výrobci mohou používat mírně odlišné materiály, my jsme se zaměřili na sortiment e-shopu labona.cz, který pochází z produkce české firmy Isotra a.s. Tedy poctivá česká výroba a nikoliv nechvalně známé systémy z Číny či Polska.

Internetový obchod se stínící technikou Labona.cz nabízí široké spektrum látek rozdělených do čtyř základních kategorií. Zájemci o nejlevnější řešení mohou zvolit standardní látky ze 100% polyesteru. Nejsou nehořlavé, a proto se nehodí do kancelářských prostor.

Pokud si připlatíte a zabrousíte do kategorie nadstandardních látek (i ty se vyrábí ze 100% polyesterového vlákna), naskytne se vám možnost výběru lamel s ohnivzdorností třídy B1 (nízká hořlavost).

Pro náročné zákazníky jsou připraveny luxusní látky s jemným vzorem. Některé již z výroby respektují významné protipožární normy a nevyžadují dodatečnou chemickou úpravu. Své vlastnosti si udržují trvale a nepřichází o ně ani praním či degradací materiálu. V dané kategorii je také několik designových látek ze 100% polyesteru s ohnivzdorností třídy B1.

Velmi atraktivní je sortiment zcela zatemňujících látek. Při stažení je jejich světelná propustnost velmi malá. Látky dané kategorie se vyrábí z polyesterového vlákna (ohnivzdornost B1) a plastu zvaného glass fibre (ohnivzdornost NFPA 701).

Jsou vertikální žaluzie náročné na údržbu?

Pokud neradi ztrácíte čas zdlouhavým úklidem domácnosti, budou vám vertikální žaluzie vyhovovat. Jejich nároky na čištění nejsou velké – běžné nečistoty otřete pomocí prachovky, nebo navlhčené houbičky či měkké textilní tkaniny. K čištění by se neměly používat agresivní čistidla ani jiné silné prostředky. Silnější vrstvy prachu tkaninu spolehlivě zbaví kartáč nebo ruční vysavač. Vždy se držte hesla „hlavně opatrně“ a při čištění látky s napařovanou hliníkovou vrstvou nepoužívejte vodu.