Viroložka Soňa Peková je horkou kandidátkou na Bludný balvan za lži o koronaviru. Senát jí chce naopak udělit vyznamenání

Na jaře byla Soňa Peková málem celebritou. Začalo to tím, že její laboratoř pozitivně otestovala dva případy na koronavirus. To se nelíbilo státním hygienikům a výsledkem bylo, že ji ministr zdravotnictví Adam Vojtěch v živém vysílání osočil z toho, že s virem zacházela neodborně. Za pár hodin už se musel omlouvat a premiér Andrej Babiš ho potupně přiměl k tomu, aby prozradil, kdo mu tuto mylnou informaci podsunul.

Médii oblíbená viroložka

Hvězda Soni Pekové tak byla na světě. Následně se u ní dveře netrhly a jedna novinářská návštěva střídala druhou. Peková vždy ochotně a trpělivě vysvětlovala svůj pohled na koronavirus. Nejvíce zaujala tvrzením, že Sars-Cov-2 podle ní nese znaky, které prozrazují, že byl vytvořen v laboratoři. V tomto tvrzení ji podpořila řada dalších vědců. Ale druhá skupina, která se nakonec prosadila o něco více, pro změnu tvrdila, že původ koronaviru je přírodní.

Soňa Peková byla také hlasatelkou teorie superinfekce, která se do určité míry potvrzuje a stále více vědců jí dává za pravdu. Jde o to, že koronavirus napadá pouze ty lidi, kteří nejsou infikováni žádným dalším virem. Tím například odůvodňovala, proč je mezi nakaženými tak málo dětí. Podle ní jsou mladí promořeni nejrůznějšími neškodnými viry a koronavirus na ně proto nejde.

Tvrdila věci bez důkazů

Peková zaujala rovněž tvrzením, že koronavirus brzy zmizí. To prohlásila v červnu, kdy uvedla, že druhá vlna nebude a do Vánoc virus zmizí. Pro její předpověď tak zbývá ještě čas.

Ne všichni jsou však z aktivit mediálně zdatné viroložky nadšení. Například klub skeptiků Sisyfos vážně zvažuje, že každoroční nelichotivé ocenění Bludný balvan za pavědu obdrží právě Peková. “Jak říkám, nemohu přejímat, kdo bude letos nominován na Bludný balvan, ale Soňa Peková je nepochybně velmi žhavou kandidátkou na celkové vítězství. To je nepochybné. A to mimo jiné kvůli tomu, že se dopouští ryzích spekulací a někdy možná i lží,” uvedl pro server Info.cz předseda Sisyfa, lékař Jaromír Šrámek.

Soňa Peková například zcela bez důkazů i věrohodných argumentů tvrdila, že koronavirus je umělého původu, byl vyrobený v laboratoři. I kdyby to byla pravda, zatím na to věrohodné důkazy nejsou. A pak je tu také tvrzení, že její laboratoř vyvinula zcela nový způsob detekce covidu-19, což se ukázalo jako nepravda,” dodal Šrámek.

Zajímavé je, že naopak Senát České republiky navrhl Soňu Pekovou na státní vyznamenání za podíl na boji s pandemií.

Foto: archiv S. Pekové

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
138 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments