Vláda motivuje k očkování způsobem, který ohrožuje všechny ostatní

Lidé, kteří se nechali očkovat proti covidu, požívají celé řady výhod. Zcela nesporná je především ta, že s velkou pravděpodobností neonemocní těžkým průběhem a nemusí být hospitalizováni. To je aspekt, který současné vakcíny plní zatím skvěle a jde jednoznačně o obrovský úspěch vědy. Nikdy v historii se nepodařilo vytvořit tak účinnou vakcínu tak rychle.

Problém je v tom, že očkování přisuzujeme i roli, kterou neplní. Mluvilo se o tom téměř od počátku a s každým dalším měsícem je to jasnější a jasnější. Očkovaní lidé se mohou koronavirem poměrně jednoduše infikovat a nákazu tak roznášet dále.

Přesto každý očkovaný požívá balíčku výhod, v němž je zahrnuto i to, že se k němu přistupuje jako k bezinfekčnímu. V zahraničí začínají zaznívat hlasy, že to je možná pravým důvodem toho, že se v některých zemích epidemie v letních měsících znovu tak silně rozjela. Zkrátka se k lidem, kteří mohou virus přenášet, přistupovalo jako k někomu, kdo je z tohoto hlediska zcela bezpečný.

Očkovaný člověk může v drtivé většině případů bez dalších procedur svobodně cestovat, navštěvovat restaurace, chodit do bazénu atd. Pohlíží se na něj jako na někoho, od koho nehrozí žádné nebezpečí. Přitom je ale očkovaný člověk nebezpečný jen o něco málo méně než člověk, který žádné očkování nemá. Naopak, pokud je neočkovaný člověk vybavený testem, je o poznání bezpečnější než očkovaný bez testu.

A teď se dostáváme k jádru pudla. Ukazuje se, že vláda k očkování motivuje nepřípustnými prostředky. Lidem neříká jen to, že pokud si nechají dát vakcínu, mohou být z osobního hlediska v klidu. Ona jim říká: podívejte, když se necháte očkovat, můžete si zcela svobodně užívat. A mnozí na to pochopitelně slyší. Ne nadarmo z mnoha průzkumů vyplývá, že se lidé nenechávají očkovat kvůli vlastnímu pocitu bezpečí, jako spíše proto, aby měli pokoj od otravného testování.

To je ale přesně přístup, který vede do pekla. V počátečních fázích očkování o tom ještě nebyly tak hluboké poznatky a bylo možné to částečně omluvit, jakkoliv i to je zvláštní, když nebylo potvrzeno, že by očkovaní lidé byli bezinfekční. Teď už ale několik výzkumů i empirická zkušenost ukazují, že očkovaní lidé infekční jsou a musí se tak k nim přistupovat. To znamená zavést pro ně opět povinnost testování, obzvlášť když tu řádí agresivní delta. Přijde to zcela jistě, teď je jen otázkou, kdy se tak stane. V České republice panuje pochopitelně obava, že to bude až po volbách v říjnu. To už ale také může být pozdě. Jako loni.

Foto: Shutterstock

Odebírat
Upozornit na
guest
31 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments