Babišovi se nabízí překvapivě lehká cesta k vládě, ukázal průzkum. Piráti a Spolu mohou ostrouhat, nebo porušit své zásady

Když obě velké volební koalice v předstihu oznámily, že mají v úmyslu vytvořit vládu společnými silami, zdála se být éra Andreje Babiše u konce. Jakkoliv se teď PirStan a Spolu poněkud hašteří, je stále poměrně pravděpodobné, že míří k povolební spolupráci. Jak se ale ukazuje, teď už by to matematicky nemuselo stačit. Důvodem je především značný pokles u Pirátů a stagnace Spolu. Naopak Babišovi se daří získávat zpět ztracené pozice, jak ukázal poslední průzkum agentury CVVM.

V současné době by říjnové volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo Hnutí ANO se ziskem 23,5 % %. To ale pochopitelně ještě nic moc neznamená, protože na druhém a třetím místě jsou s těsným odstupem Spolu a PirStan s 21,5 %, respektive 21 %.

Stále důležitější nicméně je, co se odehrává za první trojicí. Zatímco pětice stran takzvaného demokratického opozičního bloku se spojila do dvou koalic, které za každou cenu musí udělat nadpoloviční většinu hlasů, pro Andreje Babiše je zase klíčové, jak si povedou jeho potenciální partneři, což jsou prakticky všechny zbylé strany, které mají šanci se do Sněmovny dostat.

A nejnovější průzkum vychází z tohoto pohledu pro Babiše nadějně. SPD Tomika Okamury si drží stabilní podporu kolem 10 %, což už představuje významnou sílu. V tomto průzkumu sice získala jen 9 %, zato ale posílily KSČM a ČSSD, které by inkasovaly 8 %, respektive 6,5 %. Všechny tyto tři strany nejenže se před volbami vůči Babišovi nevyhradily, ale navíc jsou velmi blízké prezidentu Miloši Zemanovi.

Volební model – červenec 2021 / Zdroj: CVVM

A bude to zřejmě právě prezident, který bude mít při sestavování příští vlády velmi silnou roli. Miloš Zeman už veřejnost informoval o tom, že premiérem bude jmenovat předsedu nejsilnější strany, nikoliv však koalice. To je první krok. Tím druhým je, aby si prezidentem designovaný Babiš dokázal zajistit dostatek hlasů v Poslanecké sněmovně. Zeman ho sice může přidržovat dlouho, nikoliv však donekonečna.

Aktuální průzkum dává v tomto Babišovi překvapivě velké šance a rýsuje vcelku jednoduchou cestu k budoucí vládě. V té by tak vedle ANO mohli zasednout zástupci SPD, KSČM a ČSSD. Babiš už řekl, že na premiéra kandiduje naposledy, a tak by si nemusel dělat velké starosti s tím, jak by navenek taková vláda vypadala. Obzvlášť, když by mohl argumentovat tím, že jinak vládu složit nemohl, když PirStan a Spolu s ním odmítají jít do koalice.

Jenže v ten moment už by se takové přesvědčení jedné či obou koalic mohlo začít drolit. Při pohledu na to, že Babiš sestaví vládu bez nich by mohly cuknout. Ostatně, o tom, že by ANO mohlo vládnout s ODS, se spekuluje poměrně hlasitě.

Foto: Shutterstock

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
36 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments