Výrobci vakcín ukázali, že drží celý svět v šachu. Jejich chování je nemorální

Minulé měsíce ukázaly, že dva výrobci vakcín proti koronaviru, společnosti Pfizer a Moderna, získaly nezpochybnitelnou tržní výhodu. Jejich mRNA vakcíny totiž zatím fungují nejlépe ze všech dostupných očkovacích látek a vypadá to, že se dokáží velmi dobře popasovat i s novými variantami viru. Další vakcíny mají přitom větší zpoždění, než se čekalo, a je otázkou, zda budou alespoň stejně kvalitní.

Bohužel této situace Pfizer s Modernou při první příležitosti využily nebo spíše zneužily. Své vakcíny totiž výrazně zdražily, jak upozornila agentura Bloomberg. Tento krok jistě potěší akcionáře obou společností, kteří se mohou těšit na pohádkové zisky, široká veřejnost by ale měla být znepokojena.

Jde přitom o další důkaz toho, že se věci s očkováním nevyvíjejí tak, jak si svět naplánoval. Už když byly vakcíny uváděny na trh, rozjelo se přeplácení, které vyústilo ve skutečnost, že se dnes očkuje zejména v bohatých státech světa, zatímco v těch chudších se v lepším případě teprve začíná, a to často ještě látkami pochybné kvality z Ruska nebo Číny.

Výrobci vakcín přitom zpočátku deklarovali, že se na produkci těchto látek nebudou snažit za každou cenu vydělat. Ve skutečnosti už totiž vyděláno mají. Prakticky celý vývoj, který by si jinak farmaceutické firmy musely hradit samy, totiž zaplatili Evropská unie a Spojené státy americké. Ukazuje se však, že asi tak to jediné, co si tímto zajistili, je možnost přednostních objednávek, ale za ceny, které si firmy nadiktují.

Moderna a Pfizer přitom své vakcíny od počátku prodávají za cenu, ze které generují zisky. Skutečnost, že teď ještě zdražily, a to v průměru o čtvrtinu až třetinu ceny, je nemorální. Bohužel ale nezbývá než poslušně zaplatit, protože firmy mají teď zkrátka lepší karty. V blízké budoucnosti to přitom může být ještě horší, pokud se potvrdí, že je zapotřebí pravidelně přeočkovávat, případně naočkovat proti novým mutacím.

Foto: Shutterstock, zdroj: Bloomberg

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments