Koudelka to má spočítané. Zeman dostane od Putina pochvalu

Dosavadnímu šéfovi Bezpečnostní informační služby Michalu Koudelkovi by byl za normálních okolností dávno prodloužen mandát na další funkční období v čele služby. Na kvalitách jeho osoby i BIS pod jeho vedením se vzácně shodne opozice i vláda. Výslovně Koudelku několikrát pochválil i premiér Andrej Babiš, který ho dokonce opakovaně navrhoval do generálské hodnosti.

Tento měsíc však Koudelkovi končí funkční období a nejen on, ale ani občané České republiky zatím netuší, co bude s ním a BIS dále. Začíná se ale potvrzovat scénář, který vede ke Koudelkově hořkému konci. Navzdory tomu, že zjevně neudělal nic špatně a služba pod jeho vedením zjevně velmi dobře funguje, se zřejmě bude muset poroučet.

A jak už je v České republice zvykem, je to zřejmě právě proto, že Koudelka a BIS dělají přesně to, co mají, tedy střeží zemi před snahami cizích tajných služeb nahlodávat a ovládat místní poměry. Bezpečnostní informační služba se pod Koudelkou zaměřila především na působení ruských a čínských agentů na našem území. A přitom šlápla na kuří oko prezidentu Miloši Zemanovi, který kdovíproč pěstuje s těmito režimy nadstandardní vztahy.

Miloš Zeman BIS několikrát velmi nezvykle zaúkoloval. Jednou to bylo v momentu, kdy požadoval, aby dodala důkazy o tom, že se na českém území vyráběl novičok. Prezident tak chtěl vyvinit Rusko z účasti na vraždě Sergeje Skripala. Minulý rok si potom Zeman od BIS vyžádal seznam cizích agentů, kteří mají působit na území České republiky. To už se bezpečnostní komunita hlasitě ozvala a prezident nic nedostal. Naposledy to mezi Koudelkou a Zemanem zaskřípalo v rámci kauzy Vrbětice, kdy BIS hrála klíčovou roli v odhalení skutečných pachatelů útoků na muniční sklady, zatímco Zeman se opět pokoušel vinu Rusů bagatelizovat.

Zajímavé je, že Andrej Babiš se ve všech těchto momentech vždy postavil na Koudelkovu stranu. A teď se přeci jen s prezidentem sešel a řešil budoucnost šéfa BIS. Navíc po schůzce se vyjádřil velmi vyhýbavě, což je možné považovat za první střípek odůvodnění, proč Koudelkovi mandát prodloužen nebude. Premiér oznámil, že si chce vyslechnout poslance, kteří k tomu mají co říct. Výsledek se tak bude odvíjet zřejmě od toho, zda osloví poslance SPD a KSČM, nebo ODS a Pirátů. Koho si premiér vybere, to je nasnadě. Dále potom panu Koudelkovi doporučil, aby se s prezidentem sešel. Vzhledem k animozitě, která mezi oběma muži panuje, si lze takovou schůzku stěží představit. Navíc Koudelka se s prezidentem nemá co scházet, jeho osud má v rukou vláda. V realitě české politiky je to však právě Miloš Zeman, kdo drží veškeré karty. Je to on, kdo se chce Koudelky zbavit a Babiše zjevně vydírá vidinou jmenování premiérem po volbách.

Bohužel se zdá být více než jasné, že Michal Koudelka v čele BIS skončí. Jemu samému se možná uleví, že z toho děsivého kolotoče vyskočí. Pro Českou republiku je to ale špatná zpráva. Lze totiž očekávat, že ho nenahradí nikdo podobně zásadový, ale člověk, který bude mít vůči působení Ruska a Číny na našem území o poznání benevolentnější vztah.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments