Koudelka to má spočítané. Zeman dostane od Putina pochvalu

Dosavadnímu šéfovi Bezpečnostní informační služby Michalu Koudelkovi by byl za normálních okolností dávno prodloužen mandát na další funkční období v čele služby. Na kvalitách jeho osoby i BIS pod jeho vedením se vzácně shodne opozice i vláda. Výslovně Koudelku několikrát pochválil i premiér Andrej Babiš, který ho dokonce opakovaně navrhoval do generálské hodnosti.

Tento měsíc však Koudelkovi končí funkční období a nejen on, ale ani občané České republiky zatím netuší, co bude s ním a BIS dále. Začíná se ale potvrzovat scénář, který vede ke Koudelkově hořkému konci. Navzdory tomu, že zjevně neudělal nic špatně a služba pod jeho vedením zjevně velmi dobře funguje, se zřejmě bude muset poroučet.

A jak už je v České republice zvykem, je to zřejmě právě proto, že Koudelka a BIS dělají přesně to, co mají, tedy střeží zemi před snahami cizích tajných služeb nahlodávat a ovládat místní poměry. Bezpečnostní informační služba se pod Koudelkou zaměřila především na působení ruských a čínských agentů na našem území. A přitom šlápla na kuří oko prezidentu Miloši Zemanovi, který kdovíproč pěstuje s těmito režimy nadstandardní vztahy.

Miloš Zeman BIS několikrát velmi nezvykle zaúkoloval. Jednou to bylo v momentu, kdy požadoval, aby dodala důkazy o tom, že se na českém území vyráběl novičok. Prezident tak chtěl vyvinit Rusko z účasti na vraždě Sergeje Skripala. Minulý rok si potom Zeman od BIS vyžádal seznam cizích agentů, kteří mají působit na území České republiky. To už se bezpečnostní komunita hlasitě ozvala a prezident nic nedostal. Naposledy to mezi Koudelkou a Zemanem zaskřípalo v rámci kauzy Vrbětice, kdy BIS hrála klíčovou roli v odhalení skutečných pachatelů útoků na muniční sklady, zatímco Zeman se opět pokoušel vinu Rusů bagatelizovat.

Zajímavé je, že Andrej Babiš se ve všech těchto momentech vždy postavil na Koudelkovu stranu. A teď se přeci jen s prezidentem sešel a řešil budoucnost šéfa BIS. Navíc po schůzce se vyjádřil velmi vyhýbavě, což je možné považovat za první střípek odůvodnění, proč Koudelkovi mandát prodloužen nebude. Premiér oznámil, že si chce vyslechnout poslance, kteří k tomu mají co říct. Výsledek se tak bude odvíjet zřejmě od toho, zda osloví poslance SPD a KSČM, nebo ODS a Pirátů. Koho si premiér vybere, to je nasnadě. Dále potom panu Koudelkovi doporučil, aby se s prezidentem sešel. Vzhledem k animozitě, která mezi oběma muži panuje, si lze takovou schůzku stěží představit. Navíc Koudelka se s prezidentem nemá co scházet, jeho osud má v rukou vláda. V realitě české politiky je to však právě Miloš Zeman, kdo drží veškeré karty. Je to on, kdo se chce Koudelky zbavit a Babiše zjevně vydírá vidinou jmenování premiérem po volbách.

Bohužel se zdá být více než jasné, že Michal Koudelka v čele BIS skončí. Jemu samému se možná uleví, že z toho děsivého kolotoče vyskočí. Pro Českou republiku je to ale špatná zpráva. Lze totiž očekávat, že ho nenahradí nikdo podobně zásadový, ale člověk, který bude mít vůči působení Ruska a Číny na našem území o poznání benevolentnější vztah.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice brzy zmizí velmi důležité platidlo, které zároveň představuje významnou součást naší historie. Lidé by se na to měli připravit, a pokud ho mají ještě doma, jelikož ho z různých důvodů potřebovali, měli by se ho co nejrychleji zbavit. Zanedlouho s ním totiž nikde nezaplatí. Konečně se to vyřeší Nejde o nic menšího než kolkové známky, takzvané “kolky”. Kolikrát se vám na nějakém úřadu stalo, že po vás chtěli vaši žádost okolkovat. Právě k tomu tyto kolkové známky sloužily. Jejich odpůrci nicméně dlouhodobě namítají, že tento pozůstatek ještě z Rakouska-Uherska by měl z českého systému platidel vymizet. Pravdou je, že Česká republika byla v tomto ohledu anomálií. Všude jinde, kde kolky dříve platily, už se totiž dosti dlouho nepoužívají. Například Slovensko tento způsob platby zrušilo již před deseti lety. A teď je tedy na řadě i Česko, jakkoliv se to mnoha lidem nelíbí. Kolkové známky by pravděpodobně platily dále, jen kdyby nevznikl takzvaný konsolidační balíček, v rámci kterého se stát snaží o nejrůznější úspory. Jde o soubor stovek nejrůznějších opatření, jejichž dopady odhalujeme postupně. Zrušení kolků je jedním z nich, jelikož podle státu s jejich vydáváním, prodejem a používáním vznikají pouze dodatečné administrativní náklady. Ještě máte možnosti V době, kdy je možné platit elektronicky kartou nebo bezhotovostně převodem na účet už něco takového zkrátka není potřeba. Dalším důvodem je také skutečnost, že právě na kolky se v poslední době zaměřili podvodníci. Snažili se je falšovat a potom různě směňovat, jelikož předpokládali, že na tomto poli je menší znalost a tedy i kontrola. Čtěte také: Češi musí fofrem do své banky. Kdo si tam tohle nevyřídí, přijde v roce 2024 o velké peníze V tomto roce ještě platí určité přechodné období, v rámci kterého se budete moci bezproblémově zbavit starých kolků. Můžete je využít, odprodat, případně vyměnit na některých pobočkách České pošty. Od příštího roku už se ovšem budou správní poplatky hradit pouze peněžní formou, ať už hotovostní či bezhotovostní. Foto: Shutterstock 7SdíleníSdíletTweet [...]
Velkými změnami prochází aktuálně společnost Zásilkovna, která spadá do skupiny Packeta Group. Po dlouhých letech totiž přichází o svou výkonnou ředitelku a zakladatelku, která ji vybudovala do současné podoby. Simona Kijonková ze společnosti po 13 letech odchází a bude nahrazena někým jiným. Musela odejít Jde o velký předěl, který souvisí s tím, že Packeta Group v nedávné době změnila majitele. Tím se stala investiční firma CVC Capital Partners a také společnost Emma, která patří českému miliardáři Jiřímu Šmejcovi. Ti měli za Zásilkovnu a další přidružené firmy spojené ve skupině zaplatit skutečně horentní cenu, jež mnohým zájemcům připadala až příliš vysoká. Prodej se přitom podle dostupných informací odehrál proto, že mezi spolumajiteli Zásilkovny začaly narůstat rozpory a takzvaný exit byl zřejmě jedinou možností, jak je vyřešit. Někdo nicméně mohl předpokládat, že tu nejdůležitější figuru celé společnosti si noví majitelé ponechají. Obvykle je tomu tak, že zakladatel firmy musí při takovémto prodeji ještě alespoň několik let zůstat a předávat své know-how. Jenže v tomto případě se tak nestalo a Kijonkovou si noví majitelé pravděpodobně nechat nechtěli. Novým ředitelem se stane zkušený manažer Erich Čomor, který pomáhal rozjíždět například úspěšnou Air Banku, jak firma informuje v tiskové zprávě. Přišly velké problémy Zásilkovna vznikla již v roce 2010 a po nesmělých začátcích se z ní stala společnost, bez které se český trh ecommerce v podstatě neobejde. Byznys vzala především České poště, jejíž služby byly postupem času horší a horší, zatímco Zásilkovně se dařilo budovat zákaznickou spokojenost, byť v posledních letech ve špičkách také nestíhala a docházelo k určitým problémům. V loňském roce přitom řešila velkou reputační komplikaci, kdy jeden z jejích logistických partnerů zadržel tisíce zásilek, které odmítal vydat. Ty se tak k lidem nakonec nedostaly a Zásilkovna je musela finančně kompenzovat. Čtěte také: Zásilkovna v obrovských problémech. Balíky lidem nedodala už 3 měsíce. Co se to děje? Ikonické se každopádně staly výdejní místa a v poslední době také výdejní boxy, které Zásilkovna provozuje. V loňském roce přitom firma dosáhla obratu 7,25 miliardy korun a v poslední době jí hodně pomáhá doručování pro velké čínské eshopy, jako je Temu. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
O čem už se nějakou dobu mluví, je teď definitivně vidět i na číslech. Důchodový systém v České republice je naprosto vyčerpaný a reálně se příliš neví, co s tím dělat. Chystá se sice určitá podoba důchodové reformy, ovšem odborníci už teď tvrdí, že je to nedostatečné, a to její hlavní náběh přijde teprve za celou řadu let. Rychle to roste Těžko ale říct, co se bude dít v nejbližší budoucnosti. Dá se totiž usuzovat na to, že na důchodce v Česku jednoduše docházejí peníze. V loňském roce totiž celý systém skončil v rekordním schodku ve výši 72,8 miliard korun. To jsou peníze, které z důchodového systému odplynuly navíc oproti tomu, kolik do něj přiteklo. Dalo by se nad tím mávnout rukou s tím, že v dalších letech se to určitě zlepší. Jenže ono se to samo od sebe nezlepší. Naopak, bude se to zhoršovat. To už je daná věc na základě demografické křivky, která je na příštích pár desítek let rozjetá opravdu hodně špatně. S každým dalším rokem budeme ve větší a větší krizi, až nakonec můžeme dojít do stavu, kdy na důchody skutečně peníze nebudou, jelikož by to ohrožovalo hospodářskou stabilitu státu. Ostatně, tímto už se argumentovalo loni, když stát nečekaně zarazil mimořádnou valorizaci penzí, a to podle mnohých protizákonně. Jednoduše oznámil, že na takové navýšení důchodů na základě zvýšené inflace jednoduše nejsou peníze. Je třeba tvrdý zásah Opravdu hodně si Česká republika zavařila tím, že v posledních deseti letech se na důchodech přidávalo příliš mnoho. Vždyť loni oproti roku 2022 vzrostly výdaje na penze o neuvěřitelných 97,2 miliardy korun. Celková částka na penze dosáhla téměř 700 miliard korun. Jen ono navýšení tak tvořilo přibližně sedminu celkové částky. Za jeden jediný rok. Letos už to bohužel zase začíná a je pravděpodobné, že deficit celého systému bude ještě vyšší. Jen za leden totiž skončil ve schodku ve výši 8,1 miliardy korun. A takto to bude pokračovat po celý rok, jelikož tu není žádný faktor, který by to zvrátil. Čtěte také: Důchodcům v Česku se do bytu nastěhují cizí lidé. Mají na to právo. Tohle bude ostré Řešení je spíše dlouhodobé. Lidé budou muset chodit do důchodu výrazně později než dnes, a to proto, aby déle pracovali a kratší dobu pobírali penzi. Zároveň je nutné výrazně přibrzdit růst důchodů, případně ho dokonce zcela zmrazit. Jinak by se také jednou mohlo stát, že bude nutné přistoupit dokonce ke snížení důchodů, a to už by byla skutečně citelná rána, kterou si nikdo nepřeje. Foto: Shutterstock 6SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

8 Replies to “Koudelka to má spočítané. Zeman dostane od Putina pochvalu

  1. Ty vole, to jsou zase žvásty. Člověk jen žasne, jaké hovadiny může uvědomělý presstitut vypotit. Co je to za šéfa rozvědky, který si bez skrupulí přebere vyznamenání za kolaboraci od cizí tajné služby (CIA) přímo v její centrále v Langley. Rozvědka je od toho aby sloužila zájmům našeho státu a sledovala a odhalovala zpravodajskou činnost cizích agentů nejen z nepřátelských zemí, ale i spojenců. Ony ani zájmy našich spojenců v naší zemi nebývají vždy košer. Ve světě špionáže pořád platí “důvěřuj, ale prověřuj”. Neumím si představit, že by se jako Koudelka takhle kolaborantsky a diletantsky choval třeba šéf izraelského Mosadu.

  2. zase skorumpovaný lhář Mrkvička novinář páté cenové skupiny Zeman dostane pochvalu od Putina za čučkaře Koudelku to muže napsat jen novinářský blb,skorumpovaný trol přeci nám nebudou určovat co muže vláda,prazident novináři nepojeni na kmotry opozice jako Kalousek,Topolánek,Němcová atd česká skorumpovaná televize,plátky lhářu,křiváku,humusu jako novinky,echu,forum,respekt,primi news,senát hruzy to je každý den lži,učelovky,podrazy,špína tomu říkáte demokracie tak hnuj,stoka!!

    1. Napsal co je pravda. Mozna ho Putin nepochvali presto dela vse proto aby se mu zalibil. To samozrejme trapni kremelsti trollove nepochopi

      1. a komu se zavděčují zločinci opozice od koho dostal metál her Herman zrádce Koudelka kde je odkláněč milionu Vondra a Havlova falešná demokracie co udavači EU piráti co slavná opozice klanějicí,hrbící se jako náš kocourcopak nevidíš co snámi provádí slavná zákeřná politika EU

  3. Blábol. Koudelka se může dál nechat zaměstnávat CIA, ta mu nějaký kšeft jistě najde ….. 🙂

  4. zrádci dneska knučí her Herman Koudelka!! jedn dostane od sudetáku druhý od ameriky metál a luza opozice kvičí demokracie!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *