Vláda nás chce oklamat, říká Flegr. Do epidemického skóre započte i výsledky nespolehlivých antigenních testů

Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra chystá ministerstvo zdravotnictví velkou habaďůru na občany. Výsledkem bude, že epidemie se bude tvářit zvládnutě, zatímco tomu tak ve skutečnosti vůbec být nemusí. Ministerstvo se totiž chystá do celkového počtu provedených testů započítávat i výsledky antigenních testů. Problém je v tom, že ty nejsou zdaleka tak spolehlivé jako PCR testy.

Radujme se, veselme se! V příštím týdnu nás konečně čeká pokles rizikového skóre. Do procenta pozitivity se totiž začnou započítávat i výsledky antigenních testů, které minimálně 30 procent nakažených chybně vyhodnotí jako nenakažené,” napsal Jaroslav Flegr na svém facebookovém profilu. Jsou to přitom právě antigenní testy, které chce Andrej Babiš před Vánoci občanům poskytovat bezplatně. Najednou se tak může objevit velké množství falešně negativních testů, které potom zkreslí celé epidemické skóre.

Příště započítejte i těhotenské testy mužů, vyzývá Flegr

Negativní výsledek antigenního testu však neznamená skoro nic. Klidně až polovina nakažených bezpříznakových osob totiž v testu vyjde jako negativní,” uvádí Flegr, podle kterého se hodí tak maximálně k orientačnímu ověření šíření nákazy, ale nikoliv pro práci se statistickými daty.

Tato operace podle Flegra zcela nutně povede k tomu, že se sníží podíl pozitivních testů na počtu celkových testů. Právě to je přitom ukazatel, který v České republice vychází stále velmi špatně. Celá čtvrtina provedených testů totiž končí pozitivitou. To znamená, že ve společnosti je velké množství nezjištěných případů. Za slušný se považuje pětiprocentní podíl pozitivních testů na celkovém množství. Právě zápočet antigenních testů má podle Flegra pomoci dosáhnout této hodnoty. “Když to nepomůže, započteme i výsledky těhotenských testů u mužů a můžeme dál rozvolňovat,” dodává ironicky parazitolog.

Foto: archiv J. Flegra

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments