Vrchol epidemie přijde v polovině listopadu, prozradil Prymula poslancům. Očekává 11 tisíc pacientů vyžadujících kyslík a chystá lockdown

Roman Prymula informoval poslance ve věci aktuálního stavu koronavirové epidemie v České republice. Sdělil jim i detaily, o kterých přitom před veřejností na svých tiskových konferencích pomlčel.

Virová nálož v populaci je vyšší, než se předpokládalo

Podle ministra zdravotnictví se počítá s vrcholem epidemie k 11. listopadu, kdy by mělo být v nemocnicích 11 tisíc pacientů vyžadujících kyslíkovou podporu. Ve stejnou chvíli budou celé 3000 z nich ve vážném stavu. Jak přitom ukazují statistiky, polovina pacientů ve vážném stavu umírá.

Prymula také připustil nepříjemný jev, kterému chtěla vláda zabránit. “V poslední době se nákaza dostává do zranitelných skupin seniorů, kde dochází k šíření nemoci. Naše kroky by měly vést k tomu, abychom snížili reprodukční číslo i virovou nálož v populaci, která je značná,” uvedl ministr před poslanci.

Velkou virovou nálož podle ministra zdravotnictví dokumentuje vysoký podíl pozitivních testů z jejich celkového počtu. “Momentálně se blíží 30 procentům. V tuto chvíli tak detekujeme pouze vrchol ledovce, v populaci je tak větší nálož, než se předpokládalo.

Vážná krize, i když se podaří brzdit

Kritické období pro nemocnice přijde v období mezi 3. a 11. listopadem. Tehdy bude zaplněno průběžně 9 až 11 tisíc standardních lůžek s kyslíkem. To přitom odpovídá propočtům, které před několika dny zveřejnil profesor Jaroslav Flegr.

Tyto prognózy přitom počítají s tím, že se šíření koronaviru v populaci podaří v těchto dnech výrazně zbrzdit. Jinak by epidemie mohla pokračovat ještě větší silou a vrchol by se pak odložil.

Vláda přitom vyhlašuje nová a nová opatření, a to i tehdy, kdy tvrdila, že nejprve počká na efekt těch platných. Včera tak zavedla povinnost nosit roušky v autech a zastavěných oblastech měst. Všeobecně se také počítá s tím, že se Česká republika nevyhne lockdownu. Úvahy tímto směrem potvrdili ministři zdravotnictví Roman Prymula i vnitra Jan Hamáček.

Před poslanci pak Roman Prymula prohlásil: “Nezbývá příliš mnoho času a tím je logické, že budeme muset vládě představit přísnější opatření.” V arzenálu už ale nic jiného než lockdown nezbývá.

Foto: vlada.cz

Odebírat
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments