Výbuch první sovětské jaderné pumy byl zničující. Bouchla více, než soudruzi čekali

Svůj první test s atomovou bombou pojmenovanou RDS-1 zahájili dne 29. srpna roku 1949 o sedmé hodině ranní. Místo pro výbuch bylo určené na území dnešního Kazachstánu, jakožto první testovací střelnice, Semipalatinský jaderný polygon.

Lokalita byla vybrána pro svou odlehlost, nicméně odhady nebyly adekvátní. Výbuchy nikoho přímo neusmrtily, nicméně se podepsaly na zdravotním stavu neuvěřitelných 200 tisícům lidí, které jim přihlížely. V okruhu deseti kilometrů byly pro testovací účely postaveny cihlové a dřevěné domy, mosty, a dokonce byla dovezena řada dopravních prostředků.

Nečekaný výsledek

Výsledek celé akce překvapil nejen samotné Sověty, ale i celý svět. Věž vysoká necelých 38 metrů, ze které byla bomba odpálena, se doslova ztratila z povrchu zemského. Tam, kde stála, se po odpalu objevila proláklina široká kolem tří metrů. Most, který byl vykonstruován ze železa a betonu, svou polohu po odpalu změnil o třicet metrů. Auta, která byla rozmístěna v dosahu jednoho kilometru, shořela. Letadla vzdálená kilometru a půl, byla taktéž značně poničena. Stavby v okruhu 50 metrů od epicentra byla srovnána se zemí.

Všechna zvířata, která byla také pro účely testování v nedalekých polohách rozmístěna, byla odváta výbuchem. Prakticky ihned zahynulo necelých 350 zvířat a mnohá další umírala pomalou smrtí. Tato doslova jatka byla zachycena na kameru. Sověti takové ztráty neočekávali, odhadovali je zhruba na polovinu toho, co se stalo.

Foto: Freepik

Odneslo to lidské zdraví

Pomocí jaderného štěpení byly vypuštěny radioaktivní látky, které Američané zaregistrovali, a díky nim mohli potvrdit, že Sověti bombu skutečně sestrojili a předně otestovali. To jen podpořilo úzkost a strach z možné jaderné války, která by lidstvo dokázala zahubit.

Bomba nespustila jen obavy, podepsala se i na zdraví obyvatel v okolí odpaliště. Pro Sověty to byly další testovací jednotky. Proslýchá se, že obyvatelé byli dokonce podporováni v pobytu venku během explozí. Tito lidé ve velkém bojují s rakovinou a velmi často se rodí děti s různými typy postižení. Jejich úmrtnost je nejenže vysoká, ale přichází i mnohem dříve.

Na tomto kazašském odpališti bylo vyzkoušeno ještě hodně bomb a zbraní, než se ho počátkem 90. let podařilo nadobro uzavřít.

Foto: Freepik, zdroj: PBS, JSTOR

Nenechte si ujít
Na jedné straně slýcháme, že obchodní řetězce v České republice mají na růžích ustláno a sklízí plody předražených potravin, které prodávají. Na druhé straně jsou ovšem ekonomická data, která svědčí o tom, že to v tomto ohledu přehnaly. Maloobchodní tržby neustále klesají, a to už více než rok. Obchody na odpis To pochopitelně není pro obchodníky optimální situace. A zatímco velké značky supermarketů se stále drží, jelikož mají velkou vyjednávací sílu vůči dodavatelům a prodejní vůči zákazníkům, na některé obchodní řetězce už to tvrdě dopadá. Neměli bychom být tedy překvapeni tím, že přijde větší vlna krachů. Ostatně, už to začalo v loňském roce, kdy zničehonic zkrachoval jeden z oblíbených obchodních řetězců Enapo, respektive jeho provozovatel, společnost Rosa Market. Ačkoliv jde spíše o menší prodejny, celkově jde o velký řetězec, který provozoval kolem 130 vlastních prodejen a další desítky formou franšíz. Šlo tedy o skutečně významného hráče. Rána pro zákazníky je o to větší, že často bylo Enapo či sesterský Pramen jediným obchodem ve vsi či v menším městě. Teď se tamní zákazníci ocitli bez možnosti si ve svém přímém okolí nakoupit. Některé prodejny sice přebírají konkurenti, ovšem zájem nemají ani zdaleka o všechny. Lidé bez práce Ono kdyby ty prodejny totiž nějak skvěle fungovaly, potom by Enapo zřejmě nemuselo končit. Firma přitom generovala mnohamiliardové obraty, ovšem už se jí nedařilo z nich vytvářet zisk, který je pro fungování společnosti klíčový. Nějakou dobu byla ztrátová, přičemž v posledních letech už šlo o stovky milionů ročně. Čtěte také: Nejlevnější obchodní řetězec je najednou v Česku. To nikdo nečekal, nakupují tam i Ukrajinci Dle insolvenčního návrhu činí dluh společnosti nějakých 430 milionů korun. Dluží například svým dodavatelům. Opravdová nepříjemnost je to nicméně především pro zaměstnance, kteří pochopitelně letí na dlažbu. Rosa market jich přitom na plný úvazek zaměstnávala téměř tisíc a další stovky na dohodu. Spousta těchto lidí si teď musí hledat nové zaměstnání. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Je to nepochopitelné, ale české obchodní řetězce si ani v této době, kdy jsou doopravdy pod drobnohledem, nedávají pozor, a stále se snaží zákazníkům prodávat nekvalitní potraviny. Pozornost se tentokrát upřela na Penny Market, který jinak u zákazníků v poslední době sklízí docela pozitivní reakce, a to mimo jiné i za své privátní značky. Nedají si pokoj Jenže právě na tomto poli teď pořádně selhal. Nestalo se to přitom poprvé. Státní zemědělská a potravinářská inspekce už v listopadu loňského roku konstatovala, že řetězec prodává výrazně ošizené těstoviny San Fabio Reginelle. Obsahovaly totiž podstatně méně vajec, než kolik bylo deklarováno na obalu. Jednou by se prohřešek dal pochopit, pokud by si řetězec vzal ponaučení a již ho znovu neopakoval. To se ale bohužel nestalo, a tak teď přišla další rána. Kontroloři si vzali na paškál ten samý výrobek, a opět zjistili, že co do složení nevyhovuje. “Podle informace na obalu měla předmětná potravina obsahovat 20 % vajec, avšak rozbor v akreditované laboratoři potvrdil obsah vajec v množství pouze 12,1 %,” uvádí SZPI ve své zprávě. Jde opět o těstoviny San Fabio Reginelle, tedy produkt pod privátní značkou Penny Marketu. Už toho bylo dost Jeho datum minimální trvanlivosti je do 3. února 2027 a prodává se v balení 500 gramů. Výrobcem je maďarská společnost Gyermelyi Zrt. “Spotřebitelům tak byla poskytnuta zavádějící informace o skutečném složení potraviny,” dodala inspekce. Upozorňujeme na další případ klamání o obsahu vajec v těstovinách z Penny Marketu 🥚 👎➡️ Více informací o zjištění a kompletní fotodokumentace:https://t.co/jOQ40nZBxO🔗 Zjištění obdobného charakteru jsme zveřejnili dne 7. 11. 2023: https://t.co/YJYXRBKrbz #napranyri pic.twitter.com/Fc1O1fwWZm— Potraviny na pranýři (@NaPranyri) February 21, 2024 Čtěte také: Obchody ve velkém ruší samoobslužné pokladny. Češi na ně vyzráli a nakupují zadarmo Tyto těstoviny tedy sice konzumovat můžete. Nebylo na nich shledáno nic závadného, ale na druhou stranu je budete jíst s vědomím, že jste byli oklamáni. Opět se tu někdo pokouší prodávat výrobek, který nesplňuje to, co slibuje. Podobné jednání by mělo být pokutováno přísněji, aby si řetězce daly dobrý pozor. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Rok 2024 přináší značné množství změn, které se dotýkají financí českých domácností. Některé probíhají automaticky a nic s nimi nezmůžete. Jednoduše dostanete méně peněz v rámci čisté mzdy kvůli zavedené nemocenského pojištění a nebudete mít ani nárok na nejrůznější daňové slevy. Je potřeba upravit příkaz Některé věci ovšem přeci jenom zachránit lze. Došlo například k velkým změnám v důchodovém spoření, a to zejména v tom, jakým způsobem ho stát podporuje formou státního příspěvku. Lidé by si však měli u svých bank neprodleně zajistit příslušnou úpravu parametrů, jinak totiž přijdou o peníze, na které by měli nárok. Letošní rok totiž přinesl nutnost navýšit si minimální vklad pro čerpání státního příspěvku na důchodové spoření. Vše začne platit až od 1. července 2024, tudíž máte ještě určitou porci času, avšak rozhodně byste neměli váhat. Pakliže jste si dosud posílali minimální částku ve výši 300 Kč, přičemž jste za to dostávali poměrně velmi štědrý příspěvek 90 Kč měsíčně od státu, potom od července nic takového platit nebude. Devadesát korun totiž neobdržíte. Sice si stále budete moci spořit ony tři stovky za měsíc, ovšem už to bude bez podpory ze státní kasy. Abyste si ji udrželi, musíte si v bance upravit příkaz alespoň na 500 Kč. Potom budete dostávat státní příspěvek ve výši 100 Kč. Došlo přitom i k úpravě dalších částek, respektive toho, jakým způsobem jsou ze strany státu podporovány. Až do částky 1500 Kč jde o zhoršení, ovšem od této částky se situace pro střadatele zlepšuje. Můžete na tom vydělat Kdo si tak například spoří částku 1500 Kč, dosud dostává od státu 230 Kč, ovšem nově bude dostávat 300 Kč, což je rozhodně příjemnější. Od částky 1700 Kč se potom podpora navyšuje dokonce ze současných 230 Kč na 340 Kč. Měsíční vkladSoučasný státní příspěvekStátní příspěvek od 1. 7. 2024300 Kč90 Kč0 Kč500 Kč130 Kč100 Kč1000 Kč230 Kč200 Kč1500 Kč230 Kč300 Kč1700 Kč230 Kč340 Kč2000 Kč230 Kč340 Kč Jak je vidno, nejsou to zrovna malé změny a byla by škoda jich nevyužít. V tomto případě lze totiž získat i více, než kolik jste dostávali doposud. Zejména u vyšších částek je rozdíl ve státní podpoře téměř padesátiprocentní ve váš prospěch. Čtěte také: Stát pro důchodce náhle zavádí úsporný režim. Připravte se na to, peněz moc nebude Horší to ovšem mají důchodci, kteří přijdou o možnost čerpat v rámci důchodového spoření státní příspěvek. Prý není důvod, aby dostávali tuto formu podpory ve chvíli, kdy už jsou v penzi a čerpají řádný důchod. Foto: Shutterstock 27SdíleníSdíletTweet [...]

6 Replies to “Výbuch první sovětské jaderné pumy byl zničující. Bouchla více, než soudruzi čekali

  1. To jen potvrzuje starou pravdu Rusům ale hlavně Stalinovi nikdy nezáleželo na životě svých mužíků a obyčejných lidí.

    1. Přečtete se hlavne neco o amerických jaderných testech a o tech podmořských a nebo na atolech, pak si možná uvědmíte komu na čem zaleželo.

  2. Napíše-li se, že je jeden gauner, je třeba označit i toho druhého. říká se tomu objektivita. Na jaře 1953 zasáhl radioaktivní mrak z nevadské střelnice jižní Utah, mimo jiné město St. George, vzdálené asi 200 km. Místní obyvatelé tehdy cítili ve vzduchu zvláštní kovovou příchuť. Nejprve uhynuly tisíce ovcí (vláda nikdy nepřiznala, že by za to nesla odpovědnost), později začali umírat lidé na rakovinu štítné žlázy a leukemii. V roce 1962 nechal odpálit tým amerických fyziků bombu pod vedením Edwarda Tellera v rámci operace Plowshare (radlice). Exploze bomby, umístěné v hloubce 200 metrů pod povrchem, vymrštila 12 milionů tun zeminy a vyslala napříč Amerikou radioaktivní mrak sahající do výše čtyř kilometrů, atd. A jen tak na okraj. Jaderná střelnice v Nevadské poušti je stále provozovaná a funkční…

  3. Co se týče jaderných testů – nikdo není neviný!!!!!!!!Ani Rusové,ani Američané!!!!!!!!§§§

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *