Výbuch první sovětské jaderné pumy byl zničující. Bouchla více, než soudruzi čekali

Svůj první test s atomovou bombou pojmenovanou RDS-1 zahájili dne 29. srpna roku 1949 o sedmé hodině ranní. Místo pro výbuch bylo určené na území dnešního Kazachstánu, jakožto první testovací střelnice, Semipalatinský jaderný polygon.

Lokalita byla vybrána pro svou odlehlost, nicméně odhady nebyly adekvátní. Výbuchy nikoho přímo neusmrtily, nicméně se podepsaly na zdravotním stavu neuvěřitelných 200 tisícům lidí, které jim přihlížely. V okruhu deseti kilometrů byly pro testovací účely postaveny cihlové a dřevěné domy, mosty, a dokonce byla dovezena řada dopravních prostředků.

Nečekaný výsledek

Výsledek celé akce překvapil nejen samotné Sověty, ale i celý svět. Věž vysoká necelých 38 metrů, ze které byla bomba odpálena, se doslova ztratila z povrchu zemského. Tam, kde stála, se po odpalu objevila proláklina široká kolem tří metrů. Most, který byl vykonstruován ze železa a betonu, svou polohu po odpalu změnil o třicet metrů. Auta, která byla rozmístěna v dosahu jednoho kilometru, shořela. Letadla vzdálená kilometru a půl, byla taktéž značně poničena. Stavby v okruhu 50 metrů od epicentra byla srovnána se zemí.

Všechna zvířata, která byla také pro účely testování v nedalekých polohách rozmístěna, byla odváta výbuchem. Prakticky ihned zahynulo necelých 350 zvířat a mnohá další umírala pomalou smrtí. Tato doslova jatka byla zachycena na kameru. Sověti takové ztráty neočekávali, odhadovali je zhruba na polovinu toho, co se stalo.

Foto: Freepik

Odneslo to lidské zdraví

Pomocí jaderného štěpení byly vypuštěny radioaktivní látky, které Američané zaregistrovali, a díky nim mohli potvrdit, že Sověti bombu skutečně sestrojili a předně otestovali. To jen podpořilo úzkost a strach z možné jaderné války, která by lidstvo dokázala zahubit.

Bomba nespustila jen obavy, podepsala se i na zdraví obyvatel v okolí odpaliště. Pro Sověty to byly další testovací jednotky. Proslýchá se, že obyvatelé byli dokonce podporováni v pobytu venku během explozí. Tito lidé ve velkém bojují s rakovinou a velmi často se rodí děti s různými typy postižení. Jejich úmrtnost je nejenže vysoká, ale přichází i mnohem dříve.

Na tomto kazašském odpališti bylo vyzkoušeno ještě hodně bomb a zbraní, než se ho počátkem 90. let podařilo nadobro uzavřít.

Foto: Freepik, zdroj: PBS, JSTOR

Nenechte si ujít
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 67SdíleníSdíletTweet [...]
Ani v dnešní době, kdy se pocitově zdá, že jsou Češi ochotní utrácet velmi vysoké částky za běžné služby, nemají obchodníci na růžích ustláno. Například v případě restaurací zavírá jedna za druhou, a to i věhlasné podniky, jako nedávno ten, který patřil šéfkuchaři Emanuelovi Ridimu. Jde však i o velmi tradiční podniky, které tu fungovaly desítky let, ale teď to najednou přestaly zvládat. Těžké časy Řeč je o lahůdkářství Zlatý kříž, které centrum Prahy zdobilo přinejmenším sto let. Jeho vznik se datuje do tak dávných dob, že přesné datum dnes již není známo. Ale už je to také tak trochu jedno, jelikož podnik před několika týdny definitivně zavřel. Nejprve se dle nápisu na dveřích zdálo, že řeší nějaké technické problémy, avšak teď už je jasno. Firma je rovnou v likvidaci, takže provoz neobnoví. Tyto lahůdky pravděpodobně budete znát také. Sídlily v Jungmannově ulici a dosud si je lidé, přinejmenším dle hodnocení na Googlu, pochvalovali, a to navzdory tomu, že sem v posledních letech začali ve velkém chodit také turisté. Těm o slavných českých chlebíčcích básní různí průvodci, takže je pochopitelně musí vyzkoušet. Drahé chlebíčky Rychle však ubývá míst, kde tak mohou učinit. Ostatně, hodně rychle rostou také jejich ceny. Kdo by ještě před pár lety řekl, že takový chlebíček může stát 45 Kč, jako tomu bylo právě ve Zlatém kříži, ještě než zavřel. Mnohým to připadá hodně, ovšem sami si odpovězte na otázku, za jakou cenu byste je dnes byli ochotni prodávat. Čtěte také: Tak to je rána. V Česku končí 160 let stará firma. Přežila všechno, ale tohle už ne Jak se totiž ukázalo, Zlatý kříž nedokázal přežít ani s těmito cenami a velkou tradicí. Důvodů může být hned několik. Mluví se o tom, že měl podnik příliš vysoký nájem, ale také o tom, že se Praha 1 vylidňuje, takže se tu nedá opřít o pravidelnou klientelu, kterou by podnik tohoto typu potřeboval jako sůl. Podle jiných už se také zřejmě vyčerpal model tradičního lahůdkářství. Lidé sem sice stále tu a tam zašli, ale na nějaké velké vyskakování to zkrátka už nebylo. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]

6 názorů k článku “Výbuch první sovětské jaderné pumy byl zničující. Bouchla více, než soudruzi čekali

  1. To jen potvrzuje starou pravdu Rusům ale hlavně Stalinovi nikdy nezáleželo na životě svých mužíků a obyčejných lidí.

    1. Přečtete se hlavne neco o amerických jaderných testech a o tech podmořských a nebo na atolech, pak si možná uvědmíte komu na čem zaleželo.

  2. Napíše-li se, že je jeden gauner, je třeba označit i toho druhého. říká se tomu objektivita. Na jaře 1953 zasáhl radioaktivní mrak z nevadské střelnice jižní Utah, mimo jiné město St. George, vzdálené asi 200 km. Místní obyvatelé tehdy cítili ve vzduchu zvláštní kovovou příchuť. Nejprve uhynuly tisíce ovcí (vláda nikdy nepřiznala, že by za to nesla odpovědnost), později začali umírat lidé na rakovinu štítné žlázy a leukemii. V roce 1962 nechal odpálit tým amerických fyziků bombu pod vedením Edwarda Tellera v rámci operace Plowshare (radlice). Exploze bomby, umístěné v hloubce 200 metrů pod povrchem, vymrštila 12 milionů tun zeminy a vyslala napříč Amerikou radioaktivní mrak sahající do výše čtyř kilometrů, atd. A jen tak na okraj. Jaderná střelnice v Nevadské poušti je stále provozovaná a funkční…

  3. Co se týče jaderných testů – nikdo není neviný!!!!!!!!Ani Rusové,ani Američané!!!!!!!!§§§

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *