V poušti se zničehonic objevila obrovská díra. Pokud vznikne další, může to být katastrofa

Poušť Atacama ležící v Chile v sobě skrývá velice nebezpečnou a nevysvětlitelnou pozoruhodnost. Koncem července 2022 se v nedaleké vzdálenosti od městečka s názvem Tierra Amarilla, v provincii Copiapo, objevila obrovská díra. Toto městečko je od hlavního města Santiago de Chile položeno přibližných 800 kilometrů.

Průměr této prolákliny je neuvěřitelných 32 metrů. Co je ale ještě více znepokojivější, tak je její hloubka, která byla odhadnuta na přibližných 200 metrů. Svou velikostí se zařazuje mezi jeden z největších zemských kráterů. Co je navíc k zamyšlení, tak je voda, která je nashromážděná v dolní části prolákliny.

Neznámá příčina

V těsné blízkosti se nalézá společnost Lundig Mining, která těží měď. Existuje řada názorů, že tato nebezpečně hluboká díra právě v důsledku těžení. Prokazující důkazy však pro to aktuálně neexistují. Nicméně těžba byla úřadem kvůli možnému zvětšování a prohlubování z dosud neznámých příčin pozastavena. Celá oblast zůstává nadále uzavřena.

Odborníci a řada specialistů se celé záhadě stále snaží přijít na kloub a podložit ji neprůstřelnými důkazy. Jedná se o následek spojený s těžbou, nebo se zkrátka jedná o přírodní úkaz?

Obzvláště místní obyvatelé jsou přesvědčeni, že je za to celé zodpovědná právě Lunding Mining. Dle nich společnost nejen permanentně ničí zem, ale již díky důlním explozím odrovnala řadu staveb a ulic. Proláklina je jen další odpovědí na jejich těžení.

Co lze očekávat

Díra vznikla naštěstí v oblasti, která nebyla obydlená. Nicméně nikdo nedokáže predikovat a odhadnout, zda se díra v budoucnu neobjeví právě někde nevhodně v obydlené a frekventované části země.

Díky studiím z minulosti se ví, že na sesuvy půdy se nelze nikterak připravit a předvídat je, zkrátka se znenadání stanou. A to může představovat čirou hrozbu, jelikož tento stát je plný těžebních dolů. Chile se řadí mezi jednoho z nejvýznamnějších producentů světové mědi.

Foto: Shutterstock, zdroj: ancient-origins, cnet, CNN, Twitter

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments