Největší bankovní loupež všech dob. Syn Saddáma Husajna se zmocnil miliardy dolarů

Koho by napadlo, že největší bankovní loupež spáchá syn iráckého obávaného diktátora Saddáma Husajna? Kolik peněz dokázal uloupit a co bylo důvodem tohoto zločinu?

Saddám Husajn měl dva syny, krutého Udaje a Kusaje. Na Udaje byl spáchán atentát, který sice přežil, ale jeho tělo bylo značně poškozeno. Proto se do čela pravé ruky svého otce Saddáma dostal jeho mladší syn Kusaj. V březnu roku 2003 vstoupila americká vojska na území Iráku. Saddám Husajn věděl, že je zle. Jediné co ho zajímalo, byl luxusní životní styl, který vedl a on sám. Věděl, že musí rychle konat, jinak přijde o všechno.

Tři traktory s valníky čekaly před bankou

Jen pár hodin před dopadem prvních bomb na Bagdád vyslal svého mladšího syna Kusaje, aby obstaral jistý finanční obnos. Kusaj se vydal do Centrální banky v Bagdádu, kde předložil ručně psaný rozkaz svého otce. Ten zněl, aby banka okamžitě uvolnila 900 milionů dolarů. Zaměstnanci banky začali peníze okamžitě připravovat. Před budovou stály tři traktory s valníky, do nichž byly peníze uloženy. Trvalo dvě hodiny, než byly peníze naloženy do připravených aut. 

Foto: Shutterstock

Saddám Husajn byl za své činy popraven

Za dopadení mužů Husajnových byla vypsána odměna v hodnotě 30 milionů dolarů. Americká vojska je nakonec objevila v úkrytu, všichni i se synem Kasaje, Mustafou byli zabiti. Saddám Husajn byl obviněn za mučení a genocidu, v roce 2006 byl popraven. Američtí vojáci při prohlídce paláce, kde žil Saddám Husajn, objevili 650 milionů dolarů, ovšem velkým tajemstvím je, kam se poděl zbytek peněz. Jednou z možností také je, že část peněz obdrželi jeho spojenci na nákup zbraní.

Ačkoliv se jednalo o odcizení peněz na Husajnův rozkaz, tento počin se zapsal do dějin největších bankovních loupeží.

Foto: Shutterstock, zdroj: Military, NYTimes

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments