Výbuch první sovětské jaderné pumy byl zničující. Bouchla více, než soudruzi čekali

Svůj první test s atomovou bombou pojmenovanou RDS-1 zahájili dne 29. srpna roku 1949 o sedmé hodině ranní. Místo pro výbuch bylo určené na území dnešního Kazachstánu, jakožto první testovací střelnice, Semipalatinský jaderný polygon.

Lokalita byla vybrána pro svou odlehlost, nicméně odhady nebyly adekvátní. Výbuchy nikoho přímo neusmrtily, nicméně se podepsaly na zdravotním stavu neuvěřitelných 200 tisícům lidí, které jim přihlížely. V okruhu deseti kilometrů byly pro testovací účely postaveny cihlové a dřevěné domy, mosty, a dokonce byla dovezena řada dopravních prostředků.

Nečekaný výsledek

Výsledek celé akce překvapil nejen samotné Sověty, ale i celý svět. Věž vysoká necelých 38 metrů, ze které byla bomba odpálena, se doslova ztratila z povrchu zemského. Tam, kde stála, se po odpalu objevila proláklina široká kolem tří metrů. Most, který byl vykonstruován ze železa a betonu, svou polohu po odpalu změnil o třicet metrů. Auta, která byla rozmístěna v dosahu jednoho kilometru, shořela. Letadla vzdálená kilometru a půl, byla taktéž značně poničena. Stavby v okruhu 50 metrů od epicentra byla srovnána se zemí.

Všechna zvířata, která byla také pro účely testování v nedalekých polohách rozmístěna, byla odváta výbuchem. Prakticky ihned zahynulo necelých 350 zvířat a mnohá další umírala pomalou smrtí. Tato doslova jatka byla zachycena na kameru. Sověti takové ztráty neočekávali, odhadovali je zhruba na polovinu toho, co se stalo.

Foto: Freepik

Odneslo to lidské zdraví

Pomocí jaderného štěpení byly vypuštěny radioaktivní látky, které Američané zaregistrovali, a díky nim mohli potvrdit, že Sověti bombu skutečně sestrojili a předně otestovali. To jen podpořilo úzkost a strach z možné jaderné války, která by lidstvo dokázala zahubit.

Bomba nespustila jen obavy, podepsala se i na zdraví obyvatel v okolí odpaliště. Pro Sověty to byly další testovací jednotky. Proslýchá se, že obyvatelé byli dokonce podporováni v pobytu venku během explozí. Tito lidé ve velkém bojují s rakovinou a velmi často se rodí děti s různými typy postižení. Jejich úmrtnost je nejenže vysoká, ale přichází i mnohem dříve.

Na tomto kazašském odpališti bylo vyzkoušeno ještě hodně bomb a zbraní, než se ho počátkem 90. let podařilo nadobro uzavřít.

Foto: Freepik, zdroj: PBS, JSTOR

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
6 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments