Vydělám si pěkných 150 tisíc měsíčně. Stát mi odpustí daně a ještě zaplatí bydlení. Naučte se v tom chodit

Neustále je nám v současné době vštěpováno, že stát nemá peníze a že si budeme muset utáhnout opasky, a to v tom nejméně příjemném smyslu. Tedy že nám z našich vydělaných peněz zbude méně, a to v době, kdy musíme čelit vysoké inflaci, která rovněž vyvolává nápor na peněženku.

Jak to mohl někdo vymyslet?

Někteří odborníci však poukazují na skutečnost, že v této zemi by stačilo jen trochu přiškrtit obrovsky štědré dotační programy nebo sociální pomoc. A případně proškrtat nejrůznější výhody, ze kterých někteří lidé nemístně těží. Z nějakého důvodu ale stát tímto směrem jít nechce a můžeme se jen dohadovat, jaký je důvod.

Ministerstvo financí sice pořád omílá říkanky o tom, jaká úsporná opatření plánuje, ale ve skutečnosti dělá kroky, které některé občany nebývale zvýhodňují. Jedním z nich je třeba zavedení paušální daně. Na té by nebylo nic tak špatného, protože má za cíl zjednodušit daňovou zátěž těm nejmenším živnostníkům. Z nějakého nejasného důvodu však tuto paušální daň může využít i osoba samostatně výdělečně činná s příjmem do dvou milionů korun, což už je hodně velkorysý limit.

S touto daní se přitom pojí jen velmi malá daňová zátěž a odvody na zdravotním a sociálním pojištění. Pro příklad si vezměme člověka, který si vydělá za rok 2 miliony korun, tedy 166 tisíc korun měsíčně. V případě 1. pásma paušální daně bude měsíčně platit pouhých 6208 korun a tím budou jeho povinnosti vůči státu hotovy. Ano, měsíčně nezaplatí na dani a pojištění ani pět procent ze svých příjmů. V případě druhého pásma už by musel platit 16 tisíc měsíčně, ale to je stále jen necelých deset procent jeho příjmů. O tom si běžní podnikatelé nebo zaměstnanci mohou nechat jen zdát.

Foto: Shutterstock

Někdo má jen samé výhody

Jenže tím to zdaleka nekončí. Na člověka v režimu paušální daně, i když vydělá ony dva miliony korun, je totiž automaticky nahlíženo jakoby měl měsíční příjem ve výši pouhých 18 900 korun. Můžete říct, že jde jen o účetní výpočet, jenže on má vliv bohužel i na to, jaké podpory a příspěvky může člověk čerpat.

Člověk s takovýmto příjmem si klidně může požádat o příspěvek na bydlení, protože hravě splní podmínku, že za nájem a energie vydá více než 30 % svých příjmů. Může si tak pořídit třeba dražší bydlení v Praze a stát mu ho z velké části zaplatí. Ano, ten samý stát, který říká, že nemá peníze a chce od nás více daní. No řekněte, je tohle normální?

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

4 názory k článku “Vydělám si pěkných 150 tisíc měsíčně. Stát mi odpustí daně a ještě zaplatí bydlení. Naučte se v tom chodit

  1. Jsem přesně ten, o kom je v článku řeč. Vydělávám 150 000 měsíčně po šest měsíců v roce v Nizozemí. Ovšem po desítkách let praxe a se všemi zkouškami VCA a NEN. Druhých šest měsíců mám volno a nebo dělám pro radost v ČR, tam vám totiž nikdo za řemeslnou práci 150 tisíc měsíčně nedá. Přestože je ta práce tak lukrativní, kolegy z ČR bych spočítal na prstech jedné ruky, chtít totiž nestačí, je třeba nejen odborných ale především jazykových znalostí a to splní málokdo z ČR. Výdělky jsou potom nárazově i přes 200 000 měsíčně. V docích v Rotterdamu vám to rádi zaplatí za deset hodin denně práce na údržbě elektro. Ale počítejte, že za ubytování dáte minimálně 1000€ měsíčně, ubytování podražilo. Sociální dávky potom řešit nebudete, to spíš výběr karibského rumu na jachtě v místě, kam zapíchnete prst na roztočeném globusu. Šanci má každý, je to ale dlouhá cesta a to nejlepší čeká až na konci, kam dojde málokdo. A do Německa vyjet rozhodně nestačí, tam řemeslníkovi dají maximálně 24€ na hodinu. Hezký víkend z nizozemského království.

  2. Píšete blbosti.
    Abyste platil měsíčně více jak OSVČ , tak musíte vydělávat kolem 70000 měsíčně.
    což většina lidí v Česku nevydělá.
    Naopak jste byl zvýhodneněn, když Babišova vláda zrušila superhrubou mzdu, takže na daních jsme “ušetřili” (Ikdyž společně s tím začala inflace a za tři měsíce jsme na tom byli stejně.) .

    paušál slouží řemeslníkům proto, aby byli schopni fungovat jako jednotlivci s minimální administrativou. v případě zvýšení daní jak se píše v návrhu se to lidem prestane vyplácet 2. rokem a začnou si otevírat S.R.O. a budou sami sebe zaměstnávat s minimální mzdou nebo zdraží o 25-35% .
    Maximum si můžete vidělat jen 1600000 s 80% paušálem ,1200000 s 60% ,jinak se stanete plátci DPH . takže si stejně uděláte S.R.Óčko a část přelijete do něj přelijete část práce, což je legální postup . když fakturujete materiál, tak ale chcete být plátci DPH, protože v tu chvíli z něj máte zpátky daň a ještě si jej dáte do nákladů. Paušál je pro lidi jako já. nevyplatí se mi pořídit si firemní auto , ale musím ho servisovat, musím se za sve náklady dostal na stavbu, mám nářadí za rok cca za 60000 a vydrží tak 2-3 roky, telefonní s
    tarif, provize , pojistku ,školení, státnice, atd…
    Kdybych neměl možnost uplatnit 80% paušál ve své profesi, tak jsem nikdy s OSVČ nezačal . Prvních půl roku jsem dělal 350+ hodin měsíčně, nevydělal jsem si míň než 90000 měsíčně. zkuste si chodit do dvou zaměstnání na 8hodinovej úvazek + cesta 180km denně. Nejde to věčně
    uvědomte si že OSVČ platí daňe státu, ale nevybírají je zpět. člověk si musí platit drahé pojištění, nebo stejně musí marodit déle jak měsíc. Ani jedno vás ale reálně nepojistí proti dlouhodobému úrazu. Pracovní úraz? Zapomeňte . Dovolená? Haha … 4 týdny dovolené vás vyjdou na měsíční výplatu, ale stejne zaplatíte odvody státu . Důchod ? kdy ? v 85 ? nepracuji v kanclu, ale rukama, takže pochybuji.
    A kde je ten luxus ? že dělate 10 a více hodin denně a děti vás skoro nevidí . starosti . odpovědnost .

    Nemusíte závidět. vlastně neni co .
    Lepší je mít flek v IT . máte lepší peníze a po práci jste odpočatý a můžete se věnovat rodině neobo třeba Psaní polopravd a dezinformací . nebo by jste chtěl 80% paušál na psaní stupidit ?
    Uvědomte si že vás živí zakomplexovanost .

    Zrušení Superhrubé mzdy mělo být opatrní pouze na 2 roky . ( +80-90 miliard ročně). jenže kolik je v ČR zaměstnanců a kolik OSVČ. zavedením toho co Babiš zrušil. by si znepřátelili většinu voličů … od koryta se jim nechce. to dává smysl.

    Zvyšováním minimální mzdy se zvyšuje základ pro odvody osvč .

    Zrušení dotací. Proč by se měla chudina skládat boháčům na elektromobily, tepelná čerpadla , nebo fotovoltaiku .
    ( Přijde vám v pořádku, že rodiče co pracujou ve fabrikách co dnes maj sotva na nájem a k tomu 3-4 děti a nikdy si nedokážou našetřit na vlastní bydlení , přitom platí investice a pohodlí někomu jinému ,kdo ovšem na to má ? nebo dokonce firmám patřícím těm našim zákonodárcům . Ti rádi daně odpouštějí.) .
    Dotace akorát ničí svobodnej trh a státní kasu . Tedy naši kasu.

    Potom by se naše vláda mohla zaměřit na daňové ráje. ale to by šli sami proti sobě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *