Čechům chodí nižší důchod, než na jaký mají nárok. Co se to děje? To už je hodně špatné

Mnozí žijí v iluzi, že když dosáhnou věku potřebného pro odchod do důchodu, jednoduše se odeberou na odpočinek a do toho jim začne automaticky proudit zasloužená penze. V ideálním případě to tak dopadne, byť si o výměr důchodu musíte zažádat, a jak se teď ukazuje, můžete na jeho vypočtení čekat klidně půl roku.

Nedostatky v papírech

To ale není ten největší problém. Překvapivě poměrně často se stává, že je důchod vyměřen špatně, obvykle níže, než jaký by měl ve skutečnosti být. Stává se totiž, že České správě sociálního zabezpečení chybí určité dokumenty prokazující účast na důchodovém pojištění, což pak vede ke krácení důchodu.

Může jít o nepořádek na samotném úřadě, ale častěji se stává, že váš zaměstnavatel někdy v minulosti příslušné dokumenty jednoduše nedoložil. Jenže zatímco nedostatky v jiných případech se většinou rychle odhalí, člověk jde o důchodu až po desítkách odpracovaných let a málokdo si pamatuje, co se dělo třeba před pětadvaceti lety.

Navíc je jen málo firem, které existují dlouhou dobu. Je docela pravděpodobné, že když jdete do důchodu, někteří vaši zaměstnavatelé už nebudou existovat a pravděpodobně se nedostanete ani k jejich dokumentům a databázím.

Foto: Shutterstock

Nemusíte si ani všimnout

Jenže důkazní povinnost je v tomto případě na vaší straně. Pakliže se vám nepodaří prokázat, že jste ve sporném období skutečně pracovali, případně jakou mzdu jste pobírali, nakonec bude váš důchod skutečně krácen. Teoreticky mohou jako svědectví posloužit i výpovědi bývalých spolupracovníků, ovšem ani ty se vám nemusí podařit dohledat.

Na tuto skutečnost teď upozornil případ zpěvačky Heleny Vondráčkové, která se o náležitý důchod soudila roky. Nakonec jí bylo dáno za pravdu, ovšem nebylo to vůbec jednoduché. Někteří lidé potom o tom, že pobírají nižší důchod, než by měli, vůbec neví, protože si ho nenechali například přepočítat odborníkem.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments