Stovky tisíc důchodců v Česku mohou přijít k milionům. Stačí udělat jednu věc

Není jednoduché být v současné době v důchodu a být odkázán pouze na to, co vám pošle stát. Ačkoliv se penze v posledních letech zvyšovaly, pořád to v případě mnohých na důstojný život nestačí, obzvlášť pokud si nemohou vypomoci třeba z celoživotních úspor. Přesto však senioři jisté možnosti obvykle mají, pouze jich nevyužívají.

Důchod bez peněz

Mnoho Čechů spadá do skupiny takzvaných chudých milionářů. Jsou to lidé, kteří sotva vyjdou se svým příjmem, a přesto mají poměrně značný majetek. Jedná se typicky o důchodce, kteří mají vlastní bydlení, které si v průběhu života pořídili a do jehož splácení dávali veškeré prostředky, což jim neumožnilo udělat si větší finanční rezervu.

Tuto rezervu však ve skutečnosti mají, pouze je uložená právě v dané nemovitosti. Ne nadarmo se vlastnímu bytu či rodinnému domu přezdívá ideální zajištění na stáří. Tak tomu skutečně je. Jenže pro většinu důchodců se taková nemovitost ve skutečnosti stává velkou zátěží. Jakmile jim totiž vypadnou větší příjmy, případně už v domě nežijí dva, ale třeba už jen jeden, je najednou starost o větší prostory problematická, protože pochopitelně vyžaduje určité investice přinejmenším na údržbu, kterých se lidem nedostává.

Foto: Shutterstock

Je to jen zažitá představa

V Česku bohužel stále platí, že co člověk jednou získá, to už nikdy neprodá. V případě nemovitostí na stáří je to ale velká chyba. Lidé, kteří sotva vycházejí a mají k dispozici větší byt nebo dům, udělají nejlépe, pokud ho prodají a získají značné finanční prostředky. Z těch si mohou jednoduše platit nájem ve vyhovujícím bytě a zbytkem si přilepšovat k důchodu.

Tímto způsobem si zajistí mnohem lepší a kvalitnější stáří. Jde jen o to oprostit se od představy, že po vás musí něco zbýt. Rozhodně nemá cenu desítky let živořit jen pro to, abyste majetek udrželi.

V úvahu v takovém případě připadají i nejrůznější sofistikované finanční produkty, jako je například reverzní hypotéka, kdy v nemovitosti můžete nadále bydlet, ale k tomu je vám navíc ještě vyplácena renta.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Na jedné straně slýcháme, že obchodní řetězce v České republice mají na růžích ustláno a sklízí plody předražených potravin, které prodávají. Na druhé straně jsou ovšem ekonomická data, která svědčí o tom, že to v tomto ohledu přehnaly. Maloobchodní tržby neustále klesají, a to už více než rok. Obchody na odpis To pochopitelně není pro obchodníky optimální situace. A zatímco velké značky supermarketů se stále drží, jelikož mají velkou vyjednávací sílu vůči dodavatelům a prodejní vůči zákazníkům, na některé obchodní řetězce už to tvrdě dopadá. Neměli bychom být tedy překvapeni tím, že přijde větší vlna krachů. Ostatně, už to začalo v loňském roce, kdy zničehonic zkrachoval jeden z oblíbených obchodních řetězců Enapo, respektive jeho provozovatel, společnost Rosa Market. Ačkoliv jde spíše o menší prodejny, celkově jde o velký řetězec, který provozoval kolem 130 vlastních prodejen a další desítky formou franšíz. Šlo tedy o skutečně významného hráče. Rána pro zákazníky je o to větší, že často bylo Enapo či sesterský Pramen jediným obchodem ve vsi či v menším městě. Teď se tamní zákazníci ocitli bez možnosti si ve svém přímém okolí nakoupit. Některé prodejny sice přebírají konkurenti, ovšem zájem nemají ani zdaleka o všechny. Lidé bez práce Ono kdyby ty prodejny totiž nějak skvěle fungovaly, potom by Enapo zřejmě nemuselo končit. Firma přitom generovala mnohamiliardové obraty, ovšem už se jí nedařilo z nich vytvářet zisk, který je pro fungování společnosti klíčový. Nějakou dobu byla ztrátová, přičemž v posledních letech už šlo o stovky milionů ročně. Čtěte také: Nejlevnější obchodní řetězec je najednou v Česku. To nikdo nečekal, nakupují tam i Ukrajinci Dle insolvenčního návrhu činí dluh společnosti nějakých 430 milionů korun. Dluží například svým dodavatelům. Opravdová nepříjemnost je to nicméně především pro zaměstnance, kteří pochopitelně letí na dlažbu. Rosa market jich přitom na plný úvazek zaměstnávala téměř tisíc a další stovky na dohodu. Spousta těchto lidí si teď musí hledat nové zaměstnání. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Je to nepochopitelné, ale české obchodní řetězce si ani v této době, kdy jsou doopravdy pod drobnohledem, nedávají pozor, a stále se snaží zákazníkům prodávat nekvalitní potraviny. Pozornost se tentokrát upřela na Penny Market, který jinak u zákazníků v poslední době sklízí docela pozitivní reakce, a to mimo jiné i za své privátní značky. Nedají si pokoj Jenže právě na tomto poli teď pořádně selhal. Nestalo se to přitom poprvé. Státní zemědělská a potravinářská inspekce už v listopadu loňského roku konstatovala, že řetězec prodává výrazně ošizené těstoviny San Fabio Reginelle. Obsahovaly totiž podstatně méně vajec, než kolik bylo deklarováno na obalu. Jednou by se prohřešek dal pochopit, pokud by si řetězec vzal ponaučení a již ho znovu neopakoval. To se ale bohužel nestalo, a tak teď přišla další rána. Kontroloři si vzali na paškál ten samý výrobek, a opět zjistili, že co do složení nevyhovuje. “Podle informace na obalu měla předmětná potravina obsahovat 20 % vajec, avšak rozbor v akreditované laboratoři potvrdil obsah vajec v množství pouze 12,1 %,” uvádí SZPI ve své zprávě. Jde opět o těstoviny San Fabio Reginelle, tedy produkt pod privátní značkou Penny Marketu. Už toho bylo dost Jeho datum minimální trvanlivosti je do 3. února 2027 a prodává se v balení 500 gramů. Výrobcem je maďarská společnost Gyermelyi Zrt. “Spotřebitelům tak byla poskytnuta zavádějící informace o skutečném složení potraviny,” dodala inspekce. Upozorňujeme na další případ klamání o obsahu vajec v těstovinách z Penny Marketu 🥚 👎➡️ Více informací o zjištění a kompletní fotodokumentace:https://t.co/jOQ40nZBxO🔗 Zjištění obdobného charakteru jsme zveřejnili dne 7. 11. 2023: https://t.co/YJYXRBKrbz #napranyri pic.twitter.com/Fc1O1fwWZm— Potraviny na pranýři (@NaPranyri) February 21, 2024 Čtěte také: Obchody ve velkém ruší samoobslužné pokladny. Češi na ně vyzráli a nakupují zadarmo Tyto těstoviny tedy sice konzumovat můžete. Nebylo na nich shledáno nic závadného, ale na druhou stranu je budete jíst s vědomím, že jste byli oklamáni. Opět se tu někdo pokouší prodávat výrobek, který nesplňuje to, co slibuje. Podobné jednání by mělo být pokutováno přísněji, aby si řetězce daly dobrý pozor. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Rok 2024 přináší značné množství změn, které se dotýkají financí českých domácností. Některé probíhají automaticky a nic s nimi nezmůžete. Jednoduše dostanete méně peněz v rámci čisté mzdy kvůli zavedené nemocenského pojištění a nebudete mít ani nárok na nejrůznější daňové slevy. Je potřeba upravit příkaz Některé věci ovšem přeci jenom zachránit lze. Došlo například k velkým změnám v důchodovém spoření, a to zejména v tom, jakým způsobem ho stát podporuje formou státního příspěvku. Lidé by si však měli u svých bank neprodleně zajistit příslušnou úpravu parametrů, jinak totiž přijdou o peníze, na které by měli nárok. Letošní rok totiž přinesl nutnost navýšit si minimální vklad pro čerpání státního příspěvku na důchodové spoření. Vše začne platit až od 1. července 2024, tudíž máte ještě určitou porci času, avšak rozhodně byste neměli váhat. Pakliže jste si dosud posílali minimální částku ve výši 300 Kč, přičemž jste za to dostávali poměrně velmi štědrý příspěvek 90 Kč měsíčně od státu, potom od července nic takového platit nebude. Devadesát korun totiž neobdržíte. Sice si stále budete moci spořit ony tři stovky za měsíc, ovšem už to bude bez podpory ze státní kasy. Abyste si ji udrželi, musíte si v bance upravit příkaz alespoň na 500 Kč. Potom budete dostávat státní příspěvek ve výši 100 Kč. Došlo přitom i k úpravě dalších částek, respektive toho, jakým způsobem jsou ze strany státu podporovány. Až do částky 1500 Kč jde o zhoršení, ovšem od této částky se situace pro střadatele zlepšuje. Můžete na tom vydělat Kdo si tak například spoří částku 1500 Kč, dosud dostává od státu 230 Kč, ovšem nově bude dostávat 300 Kč, což je rozhodně příjemnější. Od částky 1700 Kč se potom podpora navyšuje dokonce ze současných 230 Kč na 340 Kč. Měsíční vkladSoučasný státní příspěvekStátní příspěvek od 1. 7. 2024300 Kč90 Kč0 Kč500 Kč130 Kč100 Kč1000 Kč230 Kč200 Kč1500 Kč230 Kč300 Kč1700 Kč230 Kč340 Kč2000 Kč230 Kč340 Kč Jak je vidno, nejsou to zrovna malé změny a byla by škoda jich nevyužít. V tomto případě lze totiž získat i více, než kolik jste dostávali doposud. Zejména u vyšších částek je rozdíl ve státní podpoře téměř padesátiprocentní ve váš prospěch. Čtěte také: Stát pro důchodce náhle zavádí úsporný režim. Připravte se na to, peněz moc nebude Horší to ovšem mají důchodci, kteří přijdou o možnost čerpat v rámci důchodového spoření státní příspěvek. Prý není důvod, aby dostávali tuto formu podpory ve chvíli, kdy už jsou v penzi a čerpají řádný důchod. Foto: Shutterstock 27SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

9 Replies to “Stovky tisíc důchodců v Česku mohou přijít k milionům. Stačí udělat jednu věc

  1. U panelákových bytů rozhodně neplatí, že je pořizovali za celoživotní úspory. V 90. létech si je odkoupili za hubičku do OV a teď si je mladí, pokud nechtějí strkat nájem do kapsy vlastníkům, musejí kupovat za miliony.

    1. To je ale věc režimu, ne důchodců. Kdybyste se narodil dřív, budete ve stejné situaci. Jednoduché. Vždy doba bude pro někoho nespravedlivá.

  2. Stát podporuje zvětšování sociálních a společenských rozdílů mezi samotnými starobními důchodci, aby mohl tuto obrovskou masu lidí lépe ovládat. Na jedné straně si stát hýčká skupinu privilegovaných důchodců-milionářů, kterým při valorizacích nesmyslně přidává největší částky v řádu tisíců k jejich nekřesťansky vysokým důchodům, výsluhám a dalším prebendám. Na druhé straně stát dupe po nejchudších seniorech se starobními důchody pod devět tisíc korun, kterým přidává při valorizacích částky v řádu desetikorun, takže tyto nejchudší a nejpotřebnější a často těžce nemocné staré lidi stát nemilosrdně tlačí do pozice bezdomovce.

    1. To je správné. Já mám zničené zdraví z výroby v celoživotním třísměnném provoze nonstop, ale důchod mám zaplaťpánbůh 25 tisíc. Tak se má jako přidávat těm, co dělali celý život prd a také prd odvedli na daních, protože byli OSVČ?

  3. Vy jste tak drzy ze chcete pripravit duchodce o majetek . Banda zlodeju. Proc by meli prodavat majetek a jit nekam do podnajmu nebo do domova duchodcu . Podnajem stoji 22 000 v domove duchodcu Jim vsechno Severin a jeste je strasibze je vyhodibkdyzbnebudou delat to Co je Jim narozeno . Majetek se nikdy neprodava ten qe dedi . To ze zlodej podporuje zlodeje jste nyni predvedli co chudakum duchodcum masirujete dobhlavy . Tak jako Hitler vyvrazdil 6 milionu zidu aby Jim vykradl majetek. Vy Bando.

  4. Aha, takže důchodce, který za svůj byt, který si koupil, platí nyní fond oprav a spotřebu energií, což ho v malém městě vyjde na zhruba 5000 Kč, by měl tento byt prodat přes nějakou pofidérní realitku, a nastěhovat se buďto do domova důchodců, anebo si pořídit podnájem, za který bude platit i 15 000 Kč. No to je velmi ideální a perfektní myšlenka. Potom s důchodem jistě vyjde.

  5. A druhý postřeh! V devadesátých letech se byty do osobního vlastnictví prodávaly za, doslova, pár halířů. Například v Karviné se byt 2 + 1 prodával za zhruba 70 000 Kč! To opravdu nejsou celoživotní úspory! A jedině naprostej idiot by tento byt prodal a stěhoval se do podnájmu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *