Není jednoduché být v současné době v důchodu a být odkázán pouze na to, co vám pošle stát. Ačkoliv se penze v posledních letech zvyšovaly, pořád to v případě mnohých na důstojný život nestačí, obzvlášť pokud si nemohou vypomoci třeba z celoživotních úspor. Přesto však senioři jisté možnosti obvykle mají, pouze jich nevyužívají.
Důchod bez peněz
Mnoho Čechů spadá do skupiny takzvaných chudých milionářů. Jsou to lidé, kteří sotva vyjdou se svým příjmem, a přesto mají poměrně značný majetek. Jedná se typicky o důchodce, kteří mají vlastní bydlení, které si v průběhu života pořídili a do jehož splácení dávali veškeré prostředky, což jim neumožnilo udělat si větší finanční rezervu.
Tuto rezervu však ve skutečnosti mají, pouze je uložená právě v dané nemovitosti. Ne nadarmo se vlastnímu bytu či rodinnému domu přezdívá ideální zajištění na stáří. Tak tomu skutečně je. Jenže pro většinu důchodců se taková nemovitost ve skutečnosti stává velkou zátěží. Jakmile jim totiž vypadnou větší příjmy, případně už v domě nežijí dva, ale třeba už jen jeden, je najednou starost o větší prostory problematická, protože pochopitelně vyžaduje určité investice přinejmenším na údržbu, kterých se lidem nedostává.

Je to jen zažitá představa
V Česku bohužel stále platí, že co člověk jednou získá, to už nikdy neprodá. V případě nemovitostí na stáří je to ale velká chyba. Lidé, kteří sotva vycházejí a mají k dispozici větší byt nebo dům, udělají nejlépe, pokud ho prodají a získají značné finanční prostředky. Z těch si mohou jednoduše platit nájem ve vyhovujícím bytě a zbytkem si přilepšovat k důchodu.
Tímto způsobem si zajistí mnohem lepší a kvalitnější stáří. Jde jen o to oprostit se od představy, že po vás musí něco zbýt. Rozhodně nemá cenu desítky let živořit jen pro to, abyste majetek udrželi.
V úvahu v takovém případě připadají i nejrůznější sofistikované finanční produkty, jako je například reverzní hypotéka, kdy v nemovitosti můžete nadále bydlet, ale k tomu je vám navíc ještě vyplácena renta.
Foto: Shutterstock