Stovky tisíc důchodců v Česku mohou přijít k milionům. Stačí udělat jednu věc

Není jednoduché být v současné době v důchodu a být odkázán pouze na to, co vám pošle stát. Ačkoliv se penze v posledních letech zvyšovaly, pořád to v případě mnohých na důstojný život nestačí, obzvlášť pokud si nemohou vypomoci třeba z celoživotních úspor. Přesto však senioři jisté možnosti obvykle mají, pouze jich nevyužívají.

Důchod bez peněz

Mnoho Čechů spadá do skupiny takzvaných chudých milionářů. Jsou to lidé, kteří sotva vyjdou se svým příjmem, a přesto mají poměrně značný majetek. Jedná se typicky o důchodce, kteří mají vlastní bydlení, které si v průběhu života pořídili a do jehož splácení dávali veškeré prostředky, což jim neumožnilo udělat si větší finanční rezervu.

Tuto rezervu však ve skutečnosti mají, pouze je uložená právě v dané nemovitosti. Ne nadarmo se vlastnímu bytu či rodinnému domu přezdívá ideální zajištění na stáří. Tak tomu skutečně je. Jenže pro většinu důchodců se taková nemovitost ve skutečnosti stává velkou zátěží. Jakmile jim totiž vypadnou větší příjmy, případně už v domě nežijí dva, ale třeba už jen jeden, je najednou starost o větší prostory problematická, protože pochopitelně vyžaduje určité investice přinejmenším na údržbu, kterých se lidem nedostává.

Foto: Shutterstock

Je to jen zažitá představa

V Česku bohužel stále platí, že co člověk jednou získá, to už nikdy neprodá. V případě nemovitostí na stáří je to ale velká chyba. Lidé, kteří sotva vycházejí a mají k dispozici větší byt nebo dům, udělají nejlépe, pokud ho prodají a získají značné finanční prostředky. Z těch si mohou jednoduše platit nájem ve vyhovujícím bytě a zbytkem si přilepšovat k důchodu.

Tímto způsobem si zajistí mnohem lepší a kvalitnější stáří. Jde jen o to oprostit se od představy, že po vás musí něco zbýt. Rozhodně nemá cenu desítky let živořit jen pro to, abyste majetek udrželi.

V úvahu v takovém případě připadají i nejrůznější sofistikované finanční produkty, jako je například reverzní hypotéka, kdy v nemovitosti můžete nadále bydlet, ale k tomu je vám navíc ještě vyplácena renta.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

9 názorů k článku “Stovky tisíc důchodců v Česku mohou přijít k milionům. Stačí udělat jednu věc

  1. U panelákových bytů rozhodně neplatí, že je pořizovali za celoživotní úspory. V 90. létech si je odkoupili za hubičku do OV a teď si je mladí, pokud nechtějí strkat nájem do kapsy vlastníkům, musejí kupovat za miliony.

    1. To je ale věc režimu, ne důchodců. Kdybyste se narodil dřív, budete ve stejné situaci. Jednoduché. Vždy doba bude pro někoho nespravedlivá.

  2. Stát podporuje zvětšování sociálních a společenských rozdílů mezi samotnými starobními důchodci, aby mohl tuto obrovskou masu lidí lépe ovládat. Na jedné straně si stát hýčká skupinu privilegovaných důchodců-milionářů, kterým při valorizacích nesmyslně přidává největší částky v řádu tisíců k jejich nekřesťansky vysokým důchodům, výsluhám a dalším prebendám. Na druhé straně stát dupe po nejchudších seniorech se starobními důchody pod devět tisíc korun, kterým přidává při valorizacích částky v řádu desetikorun, takže tyto nejchudší a nejpotřebnější a často těžce nemocné staré lidi stát nemilosrdně tlačí do pozice bezdomovce.

    1. To je správné. Já mám zničené zdraví z výroby v celoživotním třísměnném provoze nonstop, ale důchod mám zaplaťpánbůh 25 tisíc. Tak se má jako přidávat těm, co dělali celý život prd a také prd odvedli na daních, protože byli OSVČ?

  3. Vy jste tak drzy ze chcete pripravit duchodce o majetek . Banda zlodeju. Proc by meli prodavat majetek a jit nekam do podnajmu nebo do domova duchodcu . Podnajem stoji 22 000 v domove duchodcu Jim vsechno Severin a jeste je strasibze je vyhodibkdyzbnebudou delat to Co je Jim narozeno . Majetek se nikdy neprodava ten qe dedi . To ze zlodej podporuje zlodeje jste nyni predvedli co chudakum duchodcum masirujete dobhlavy . Tak jako Hitler vyvrazdil 6 milionu zidu aby Jim vykradl majetek. Vy Bando.

  4. Aha, takže důchodce, který za svůj byt, který si koupil, platí nyní fond oprav a spotřebu energií, což ho v malém městě vyjde na zhruba 5000 Kč, by měl tento byt prodat přes nějakou pofidérní realitku, a nastěhovat se buďto do domova důchodců, anebo si pořídit podnájem, za který bude platit i 15 000 Kč. No to je velmi ideální a perfektní myšlenka. Potom s důchodem jistě vyjde.

  5. A druhý postřeh! V devadesátých letech se byty do osobního vlastnictví prodávaly za, doslova, pár halířů. Například v Karviné se byt 2 + 1 prodával za zhruba 70 000 Kč! To opravdu nejsou celoživotní úspory! A jedině naprostej idiot by tento byt prodal a stěhoval se do podnájmu!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *