Prasklo to. ČNB přiznala, že Čechy potřebuje pořádně podrtit. Čekejte velké špatné

Pokud by snad někdo doufal, že jsme na nějakou dobu ze všech ekonomických krizí venku a už můžeme vyhlížet příznivější zítřky, kdy se lidem opět začne dařit lépe a budou si toho moci za své peníze více dovolit, opak je pravdou. Bez větší ekonomických trablů se podle všeho neobejdeme. Dokonce se zdá, že jsou žádoucí.

Dobré vyhlídky nejsou na místě

Snad ještě nikdy v historii nebyla ekonomická krize vyhlížena tak úpěnlivě jako právě teď. Není to jen případ České republiky, ale odborníci se shodují, že nějaká ta výraznější recese by této ekonomice vlastně jen prospěla. Odvolávají se na skutečnost, že jde o pravidla ekonomického cyklu, která byla v poslední době narušována opakovaným velkým tiskem peněz. Ten jakékoliv potenciální problémy zahladil, ale to znamená také to, že ekonomika neprošla prospěšnou katarzí.

Podle některých expertů tu například funguje celá řada firem, které by měly za normálních okolností zkrachovat. Ony však fungují na dlouhodobě dostupných levných penězích, případně rovnou dotacích. Nejen tyto firmy pak z pracovního trhu odsávají zaměstnance těm firmám, které fungují samostatně, ovšem nemohou se rozvíjet proto, že nemají lidi.

Foto: Shutterstock

Bude se přitvrzovat

Jak v rozhovoru pro Lidové noviny přiznal členy rady České národní banky Jan Procházka, současná situace není něco, co by tato instituce viděla ráda. V době, kdy inflace stále dosahuje 13 % a kdy bychom měli suverénně mířit do poměrně složitého ekonomického období, tu máme zase euforii a slova o tom, že recese už je za námi. ČNB ovšem chce domácnosti i firmy dále drtit, protože ekonomiku je prostě už nutné přibrzdit.

Zatím se to spolehlivě daří snad v jediném segmentu a tím jsou nemovitosti. Lidé při současných vysokých úrokových sazbách nemají zájem brát si hypotéky a trh s byty či rodinnými domy proto v podstatě zamrzl. Jak ale říká radní ČNB, přesně to je chtěný vývoj a bylo by mýlkou domnívat se, že se proti tomu bude nějakým způsobem bojovat. Naopak, nutné je omezení také dalších segmentů.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments