Vzkříšení dinosaurů jako z Jurského parku. Podaří se to díky fosilní DNA?

Celý svět žasnul, když se v tisku 10. 6. 1993 objevila zpráva, že entomolog a molekulární paleontolog George Poinar s kolegy údajně získali fragmenty DNA z brouka zachovaného v jantaru starém až 135 milionů let. Dané fragmenty DNA měly pocházet z doby, kdy naším světem kráčeli obří plazi, dinosauři. Senzaci, kterou tato zpráva způsobila pomohla i skutečnost, že pouze den poté měl premiéru film Stevena Spielberga “Jurský park”.

Zázrak ukrytý v pryskyřici?

Daná zpráva popisovala studii z uznávaného vědeckého časopisu Nature, kterou vedl mezinárodní tým vědců z Kalifornie, Atlanty, a Libanonu. V jantaru byl nalezen brouk z příbuzenstva čeledi nosatcovitých. Jednalo se o býložravce, který žil většinu života ve větvích jehličnanů a podobně, jako bylo vyobrazeno ve filmu, byl k jeho neštěstí zakonzervován v pryskyřici.

Když tým vědců odstranil svrchní vrstvu jantaru, tak ven se dostala silně deformovaná organická hmota, v níž se nejspíš nacházel vzorek původní tkáně. Po zaslání nálezu to laboratoře byly z dané organické hmoty extrahovány 2 fragmenty DNA.

Foto: Shutterstock

Zklidnění senzace

Tento výsledek studie způsobil nejen ve světě vědců velké pozdvižení, které však nemělo trvat dlouho. Již o 5 let později byla vydána studie 2 vědců ze Sevilly, která velkou vědeckou senzaci 90. let víceméně pohřbila. Poukázala na špatný postup Pointara a dalších jeho spolupracovníků, jelikož zjistil, že jeden vzorek byl kontaminovaný současnou DNA a ten druhý byl pro změnu narušen mykotickým organismem. Výsledky studie z roku 1993 tedy nelze brát za správné. Dle současného poznání vědci předpokládají, že DNA nepřežije déle než 400 tisíc až 2 miliony let. Prozatím nejstarším zachovalým fragmentem DNA pochází ze zubu mamuta, který se procházel po zamrzlé krajině dnešní Sibiře před 1,6 miliony lety.

Můžeme se tedy někdy dočkat Jurského parku v podobě, kterou známe z románu Michaela Crichtona? Podle Alidy Bailleulové, vedoucí mezinárodního týmu, kterému se loni povedl nález zkameněliny teropoda rodu Caudipteryx, u kterého se měla dochovat původní buněčná hmota, bychom jednou mohli díky novým nálezům dokázat identifikovat malé části sekvencí genetického kódu, což by znamenalo revoluci například v pochopení dinosauří fyziologie.

Foto: Shutterstock, zdroj: Sci.news, Nhm.ac

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

3 názory k článku “Vzkříšení dinosaurů jako z Jurského parku. Podaří se to díky fosilní DNA?

  1. Ne. Nepodaří. Další hloupost v řadě. Proč mi nevskřísí bábi, nebo dědu na základě odebraného vzorku DNA před vjezdem do pece? A byla by čerstvá ta šroubovice. Nový děda, nová babi z nějaké roztokové lázně. Co? Třeba jako lukrativní biz laboratoří s genetikou pro ultrabohaté. V tomto světě nepohrdne nikdo žádným způsobem, jak vytřískat nekřesťanský peníz. Třeba i za cenu smrti mnohých, tak proč né za cenu vskříšení na objednávku. Takové bláboly mají za úkol jediné. Odvést od pozornosti nad podstatným.

  2. Mimochodem ještě. Nad takovou hloupostí budou mnozí usilovně přemýšlet a rozvádět ty teorie do nebeských výšin, kde je jim např. lhostejný třeba takový měsíc. Něco co existuje, je viditelné a nemusí se křísit. Víte např. někdo (nic není náhoda), proč především arabské země zobrazují toto těleso ve fázi, kdy je pozorovatelný, jako srp, tedy jakýsi půlměsíc? Ale to není nic neobvyklého. Více jde o ten,, doplněk “k němu. Hvězdu de facto v jeho středu, pokud by byl v plné fázi. Tedy v úplňku. Nesmysl ne? Buď by v této fázi, aby byla nadále viditelná musela být před ním, nebo pokud by za ním, neměla by být vidět. Takže jen nesmyslná grafika nějakého pomatence, kterému se to takto jen prostě líbilo a už to tak zůstalo? Nebo je tu jiná možnost. Že by byl měsíc v určitých chvílích transparentní (tedy průhledný) a tento jev byl pozorovatelný a zaznamenán? Ale to by pak všechno co do nás napumpovali neplatilo. Pro někoho inspirace k dalšímu bádáni a pro někoho budu odteď idiotem. Vpořádku. Unesu to :-).

  3. Ne nepodaří,to je čirá fikce – naštěstí jak pro nás,tak pro ostatní savce!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *