Vzkříšení dinosaurů jako z Jurského parku. Podaří se to díky fosilní DNA?

Celý svět žasnul, když se v tisku 10. 6. 1993 objevila zpráva, že entomolog a molekulární paleontolog George Poinar s kolegy údajně získali fragmenty DNA z brouka zachovaného v jantaru starém až 135 milionů let. Dané fragmenty DNA měly pocházet z doby, kdy naším světem kráčeli obří plazi, dinosauři. Senzaci, kterou tato zpráva způsobila pomohla i skutečnost, že pouze den poté měl premiéru film Stevena Spielberga “Jurský park”.

Zázrak ukrytý v pryskyřici?

Daná zpráva popisovala studii z uznávaného vědeckého časopisu Nature, kterou vedl mezinárodní tým vědců z Kalifornie, Atlanty, a Libanonu. V jantaru byl nalezen brouk z příbuzenstva čeledi nosatcovitých. Jednalo se o býložravce, který žil většinu života ve větvích jehličnanů a podobně, jako bylo vyobrazeno ve filmu, byl k jeho neštěstí zakonzervován v pryskyřici.

Když tým vědců odstranil svrchní vrstvu jantaru, tak ven se dostala silně deformovaná organická hmota, v níž se nejspíš nacházel vzorek původní tkáně. Po zaslání nálezu to laboratoře byly z dané organické hmoty extrahovány 2 fragmenty DNA.

Foto: Shutterstock

Zklidnění senzace

Tento výsledek studie způsobil nejen ve světě vědců velké pozdvižení, které však nemělo trvat dlouho. Již o 5 let později byla vydána studie 2 vědců ze Sevilly, která velkou vědeckou senzaci 90. let víceméně pohřbila. Poukázala na špatný postup Pointara a dalších jeho spolupracovníků, jelikož zjistil, že jeden vzorek byl kontaminovaný současnou DNA a ten druhý byl pro změnu narušen mykotickým organismem. Výsledky studie z roku 1993 tedy nelze brát za správné. Dle současného poznání vědci předpokládají, že DNA nepřežije déle než 400 tisíc až 2 miliony let. Prozatím nejstarším zachovalým fragmentem DNA pochází ze zubu mamuta, který se procházel po zamrzlé krajině dnešní Sibiře před 1,6 miliony lety.

Můžeme se tedy někdy dočkat Jurského parku v podobě, kterou známe z románu Michaela Crichtona? Podle Alidy Bailleulové, vedoucí mezinárodního týmu, kterému se loni povedl nález zkameněliny teropoda rodu Caudipteryx, u kterého se měla dochovat původní buněčná hmota, bychom jednou mohli díky novým nálezům dokázat identifikovat malé části sekvencí genetického kódu, což by znamenalo revoluci například v pochopení dinosauří fyziologie.

Foto: Shutterstock, zdroj: Sci.news, Nhm.ac

Nenechte si ujít
Když si jdete nakoupit potraviny do některé z prodejen obchodního řetězce Lidl, pravděpodobně nepřemýšlíte o tom, že navyšujete tržby jedné z největších společností světa, která má obrovský vliv na naše životy. Nejen v České republice jde o nejvýdělečnější řetězec. Expanduje všude po světě. Jde o peníze Loni to pro něj dopadlo naprosto rekordně. Tržby Lidlu, který spadá do skupiny Schwarz Gruppe, jež vlastní mimo jiné i sesterský Kaufland, se vyšplhaly na neuvěřitelných 81,8 miliardy euro, tedy přes dva biliony korun. To je více, než jaké jsou příjmy celé České republiky. Lidl je tak ekonomicky silnější než středně velký a poměrně vyspělý stát. Přitom neustále roste. Tržby se za loňský rok zvedly o 23 %. Lidl je jedničkou i v České republice, kde se mu neustále daří navyšovat obrat. Ve sledovaném období dosáhl na 84,4 miliardy korun, přičemž zisk tvořil 5,18 miliardy korun. Český trh je podle čísel také pro tento obchodní řetězec velmi specifický, rozumějte ziskový. Globální ziskovost Lidlu loni činila 2 %, což je možno brát jako určitý standard mezi obchodními řetězci. Ovšem v České republice dosáhla ziskovost trojnásobku, a sice 6 %. To už je vysoce nadstandardní a jen to řečí čísel dokládá to, co si všichni mysleli. Nejen Lidl, ale i další obchodní řetězce české zákazníky doslova ždímou a mají z nich nadstandardní zisky. Nadstandardní zisky Mohlo by se zdát, že tato míra ziskovosti je stále velmi nízká, ovšem v prostředí obchodních řetězců je skutečně vykázaný zisk ve výši 6 % opravdu hodně vysoký. Je potřeba si také říct, že řetězce pro svou mateřskou centrálu vydělávají i jiným způsobem. Velké peníze mají například v nemovitostech, kde podnikají, a v úvahu je třeba brát i nejrůznější transferové platby v rámci koncernu, kterými se zisk uměle zvyšuje, avšak peníze reálně generovány jsou. Čtěte také: Lidl začal s prodejem solárních panelů na balkon. Elektřinu tak může mít zadarmo úplně každý Je přitom zajímavé, že dvojkou po Lidlu je v České republice Kaufland, který patří do stejné skupiny. Schwarz Gruppe tedy tuzemskému trhu doslova dominuje. S mírným odstupem je třetí Albert, ovšem další řetězce už potom ztrácejí poměrně významným způsobem. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Na jedné straně slýcháme, že obchodní řetězce v České republice mají na růžích ustláno a sklízí plody předražených potravin, které prodávají. Na druhé straně jsou ovšem ekonomická data, která svědčí o tom, že to v tomto ohledu přehnaly. Maloobchodní tržby neustále klesají, a to už více než rok. Obchody na odpis To pochopitelně není pro obchodníky optimální situace. A zatímco velké značky supermarketů se stále drží, jelikož mají velkou vyjednávací sílu vůči dodavatelům a prodejní vůči zákazníkům, na některé obchodní řetězce už to tvrdě dopadá. Neměli bychom být tedy překvapeni tím, že přijde větší vlna krachů. Ostatně, už to začalo v loňském roce, kdy zničehonic zkrachoval jeden z oblíbených obchodních řetězců Enapo, respektive jeho provozovatel, společnost Rosa Market. Ačkoliv jde spíše o menší prodejny, celkově jde o velký řetězec, který provozoval kolem 130 vlastních prodejen a další desítky formou franšíz. Šlo tedy o skutečně významného hráče. Rána pro zákazníky je o to větší, že často bylo Enapo či sesterský Pramen jediným obchodem ve vsi či v menším městě. Teď se tamní zákazníci ocitli bez možnosti si ve svém přímém okolí nakoupit. Některé prodejny sice přebírají konkurenti, ovšem zájem nemají ani zdaleka o všechny. Lidé bez práce Ono kdyby ty prodejny totiž nějak skvěle fungovaly, potom by Enapo zřejmě nemuselo končit. Firma přitom generovala mnohamiliardové obraty, ovšem už se jí nedařilo z nich vytvářet zisk, který je pro fungování společnosti klíčový. Nějakou dobu byla ztrátová, přičemž v posledních letech už šlo o stovky milionů ročně. Čtěte také: Nejlevnější obchodní řetězec je najednou v Česku. To nikdo nečekal, nakupují tam i Ukrajinci Dle insolvenčního návrhu činí dluh společnosti nějakých 430 milionů korun. Dluží například svým dodavatelům. Opravdová nepříjemnost je to nicméně především pro zaměstnance, kteří pochopitelně letí na dlažbu. Rosa market jich přitom na plný úvazek zaměstnávala téměř tisíc a další stovky na dohodu. Spousta těchto lidí si teď musí hledat nové zaměstnání. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Je to nepochopitelné, ale české obchodní řetězce si ani v této době, kdy jsou doopravdy pod drobnohledem, nedávají pozor, a stále se snaží zákazníkům prodávat nekvalitní potraviny. Pozornost se tentokrát upřela na Penny Market, který jinak u zákazníků v poslední době sklízí docela pozitivní reakce, a to mimo jiné i za své privátní značky. Nedají si pokoj Jenže právě na tomto poli teď pořádně selhal. Nestalo se to přitom poprvé. Státní zemědělská a potravinářská inspekce už v listopadu loňského roku konstatovala, že řetězec prodává výrazně ošizené těstoviny San Fabio Reginelle. Obsahovaly totiž podstatně méně vajec, než kolik bylo deklarováno na obalu. Jednou by se prohřešek dal pochopit, pokud by si řetězec vzal ponaučení a již ho znovu neopakoval. To se ale bohužel nestalo, a tak teď přišla další rána. Kontroloři si vzali na paškál ten samý výrobek, a opět zjistili, že co do složení nevyhovuje. “Podle informace na obalu měla předmětná potravina obsahovat 20 % vajec, avšak rozbor v akreditované laboratoři potvrdil obsah vajec v množství pouze 12,1 %,” uvádí SZPI ve své zprávě. Jde opět o těstoviny San Fabio Reginelle, tedy produkt pod privátní značkou Penny Marketu. Už toho bylo dost Jeho datum minimální trvanlivosti je do 3. února 2027 a prodává se v balení 500 gramů. Výrobcem je maďarská společnost Gyermelyi Zrt. “Spotřebitelům tak byla poskytnuta zavádějící informace o skutečném složení potraviny,” dodala inspekce. Upozorňujeme na další případ klamání o obsahu vajec v těstovinách z Penny Marketu 🥚 👎➡️ Více informací o zjištění a kompletní fotodokumentace:https://t.co/jOQ40nZBxO🔗 Zjištění obdobného charakteru jsme zveřejnili dne 7. 11. 2023: https://t.co/YJYXRBKrbz #napranyri pic.twitter.com/Fc1O1fwWZm— Potraviny na pranýři (@NaPranyri) February 21, 2024 Čtěte také: Obchody ve velkém ruší samoobslužné pokladny. Češi na ně vyzráli a nakupují zadarmo Tyto těstoviny tedy sice konzumovat můžete. Nebylo na nich shledáno nic závadného, ale na druhou stranu je budete jíst s vědomím, že jste byli oklamáni. Opět se tu někdo pokouší prodávat výrobek, který nesplňuje to, co slibuje. Podobné jednání by mělo být pokutováno přísněji, aby si řetězce daly dobrý pozor. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]

3 Replies to “Vzkříšení dinosaurů jako z Jurského parku. Podaří se to díky fosilní DNA?

  1. Ne. Nepodaří. Další hloupost v řadě. Proč mi nevskřísí bábi, nebo dědu na základě odebraného vzorku DNA před vjezdem do pece? A byla by čerstvá ta šroubovice. Nový děda, nová babi z nějaké roztokové lázně. Co? Třeba jako lukrativní biz laboratoří s genetikou pro ultrabohaté. V tomto světě nepohrdne nikdo žádným způsobem, jak vytřískat nekřesťanský peníz. Třeba i za cenu smrti mnohých, tak proč né za cenu vskříšení na objednávku. Takové bláboly mají za úkol jediné. Odvést od pozornosti nad podstatným.

  2. Mimochodem ještě. Nad takovou hloupostí budou mnozí usilovně přemýšlet a rozvádět ty teorie do nebeských výšin, kde je jim např. lhostejný třeba takový měsíc. Něco co existuje, je viditelné a nemusí se křísit. Víte např. někdo (nic není náhoda), proč především arabské země zobrazují toto těleso ve fázi, kdy je pozorovatelný, jako srp, tedy jakýsi půlměsíc? Ale to není nic neobvyklého. Více jde o ten,, doplněk “k němu. Hvězdu de facto v jeho středu, pokud by byl v plné fázi. Tedy v úplňku. Nesmysl ne? Buď by v této fázi, aby byla nadále viditelná musela být před ním, nebo pokud by za ním, neměla by být vidět. Takže jen nesmyslná grafika nějakého pomatence, kterému se to takto jen prostě líbilo a už to tak zůstalo? Nebo je tu jiná možnost. Že by byl měsíc v určitých chvílích transparentní (tedy průhledný) a tento jev byl pozorovatelný a zaznamenán? Ale to by pak všechno co do nás napumpovali neplatilo. Pro někoho inspirace k dalšímu bádáni a pro někoho budu odteď idiotem. Vpořádku. Unesu to :-).

  3. Ne nepodaří,to je čirá fikce – naštěstí jak pro nás,tak pro ostatní savce!!!!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *