Za 800 Kč koupím to, za co v Lidlu nebo Kauflandu chtějí 2500 korun. Za měsíc ušetřím 10 tisíc. Češi dělají velkou chybu

Dlouhou dobu platilo, že ceny potravin byly v Česku ustálené a nijak zvlášť se nezvyšovalo. To se však změnilo s loňským rokem, kdy začaly růst pro změnu raketově. Inflace sice byla problémem všech zemí, ovšem české supermarkety se přeci jen vymykaly. Dnes už platí všeobecné přesvědčení, že jednoduše využily situace, aby mohly ceny natrvalo pořádně napálit. K jejich snižování se totiž nemají ani teď, kdy už je stav věcí přeci jen klidnější.

Tam už mě neuvidí

Kdo přitom nechce žehrat na tuto skutečnost, může se zařídit jinak. Důležité je, že možnosti tu jsou. Například se dá jezdit nakupovat do ciziny, byť je to poměrně časově náročné a ne každý si to může dovolit. Když se ale na trhu objeví díra, obvykle netrvá dlouho a dojde k jejímu zaplnění. A to se stalo i na českém trhu. Sice na něj nevstoupil žádný nový supermarket, který by tu zatuchlé vody provětral, ale objevily se desítky obchodů s výrazně zlevněnými potravinami.

Tyto prodejny se rychle rozvinuly v plnohodnotné krámy, kde seženete naprosto všechno, co potřebujete, navíc s výraznou slevou. “Nechápu, že ještě někdo chodí nakupovat do Kauflandu. Mě už tam neviděli skoro rok. Jednou jsem se namíchl, když mi za nákup účtovali málem 3000 korun. Shodou okolností jsem na internetu viděl leták Potravin v akci a ten mě opravdu zaujal. Nejdřív jsem si myslel, že je to zase nějaký chyták, protože tak levné ceny přece dneska být nemohou, a tak jsem se tam šel podívat,” říká důchodce Roman.

Foto: Shutterstock

Hodně zajímavé věci

Právě Potraviny v akci jsou jedním z řetězců, které se specializují na prodej nejlevnějších potravin. Ty berou často od výrobců či obchodníků s obřími slevami, protože už by se jinak nestihly prodat. Tyto potraviny mají obvykle krátce do data spotřeby nebo jsou po datu minimální trvanlivosti. Většinou to ale ničemu nevadí.

Co jsem dříve pořídil za tři tisíce, tady mám pod tisícovku. Navíc tu prodávají věci, které jsem viděl jenom v Německu,” říká Roman a upozorňuje na jednu důležitou věc. Tyto obchody nejsou odkázány na české distributory běžných značek, ale odebírají zboží z celé Evropy. Často tu tak najdete opravdu zajímavé sladkosti, uzeniny nebo mléčné produkty.

Podobných prodejen je přitom vícero a objevují se už v každém středně velkém městě. Nejde však o všeobecně známé řetězce, a tak je nutné hledat, kde je něco takového ve vašem okolí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
V České republice se tak nějak ustálilo, že pokud někdo dosáhne důchodového věku, prakticky pouští pomyslnou tužku uprostřed rozepsaného slova a nastupuje okamžitě do penze, což pochopitelně zavdává i právo na to, aby od toho okamžiku pobíral důchod. Ačkoliv možná znáte někoho, kdo pracuje i v důchodu, dle statistik jde jen o velmi malé procento lidí. Všechno tomu hraje do karet Přitom by to mohlo a mělo být úplně jinak. V mnoha zemích je běžné, že si firmy cení svých zaměstnanců se zkušenostmi a snaží se je přesvědčit k tomu, aby práci vykonávali i tehdy, kdy už by mohli bez problémů odejít do důchodu. Mají to přitom často výrazně jednodušší, jelikož některé státy to různými způsoby podporují. V Česku je však situace bohužel odlišná. Dlouhodobě tu totiž probíhala určitá stigmatizace seniorů v zaměstnání. Jistě si vzpomenete na dobu, kdy měli velký problém získat práci lidé starší 50 let, natožpak ti, kteří už by mohli být v důchodu. Ani mezi samotnými lidmi nepřevládala nijak velká motivace k tomu, aby si pracovní život prodloužili. Jenže situace se mění a dnes tu máme hned tři různé faktory, které jdou jedním směrem a podporují to, aby důchodci v Česku pracovali výrazně déle. V první řadě je tu státní zájem, kdy už zkrátka na penze není tolik peněz a naopak je třeba podpořit ekonomiku práceschopnými. V druhé řadě jsou tu potom firmy, které mají dnes nedostatek zaměstnanců a ve skutečnosti vítají, když lidé pracují déle. A ve třetí řadě jsou tu potom samotní lidé, kteří stále více oceňují, když si mohou přivydělat nebo rovnou zůstat v zaměstnání a důchod si tak odložit. Stát připravuje změny Dle výzkumu společnosti ManpowerGroup bude už v roce 2030 napříč Evropou běžné, že 80 % všech zaměstnanců bude starších 50 let. Poměr se bude přitom i nadále zvyšovat a jelikož nebude dostatek mladších pracovníků, budou muset pracovat ti starší. Na ministerstvu práce a sociálních věcí přitom už vzniká plán, jak udržet důchodce v práci, případně jak je do pracovního života vrátit. Mělo by jít především o pozitivní motivaci v podobě toho, že jim odpadne povinnost platit sociální pojištění. Reálně to bude znamenat, že důchodcům by mělo z hrubé mzdy zbývat více. “Tohle velmi vítám, protože nedává smysl, abych nepobíral důchod a ještě platil sociální pojištění,” říká pan Josef, kterému je 63 let, ovšem na své pozici obchodního referenta se chystá zůstat i tehdy, až dosáhne důchodového věku. Čtěte také: Důchodci v Česku se budou koupat v hotovosti. Běžte do této banky, dají vám tam tisíce korun každý měsíc. Jinak vám to propadne Pracující důchodci by mohli být trendem příštích let. Zároveň je to zřejmě i cesta, jak zabránit celkovému kolapsu důchodového systému. Lidé budou zkrátka v práci déle a ideální bude, když tak budou činit dobrovolně. Jinak se to stejně bude muset nařídit. Foto: Shutterstock 34SdíleníSdíletTweet [...]
Jde skutečně o jedno z hlavních ožehavých témat dneška. Stále více lidí se oprávněně ptá, zda by lidé v pokročilém věku měli vlastnit řidičský průkaz, a tudíž mít možnost usedat do motorového vozidla a vyrážet na silnice do provozu. Každý by jim to jistě přál, ale musíme si uvědomit, že jízda na silnici vyžaduje také určitou společenskou zodpovědnost. Řidiči jsou znepokojeni A pokud už někdo není ve stoprocentní kondici nebo nemá reakce jako za mlada, měl by pochopit, že v provozu zkrátka nemá co dělat. Pokud se tak nestane, obvykle to končí nějakým nepěkným karambolem. Přibývá případů, kdy se senioři desítky kilometrů řítí na dálnici v protisměru, kdy si spletou brzdu s plynem nebo kdy jednoduše nezvládnou základní úkon při řízení a způsobí masivní nehodu. Nedávno se taková nehoda stala u Tachova. Způsobil ji 90letý řidič a pro jeho spolujezdkyni to byla bohužel vůbec poslední cesta. Řada lidí to potom komentovala na sociálních sítích. “Tohle čtu pomalu obden a nezlobte se na mě, ale nepřijde mi v pohodě nechat řídit devadesátileté,” napsala například Jana Dubová. Ostatní s tímto názorem prakticky veskrze souhlasili. Současné kontroly jsou prý nedostatečné a je nutné je zpřísnit. Přesně to přitom chystá Evropská unie, která si shodou okolností vytyčila velmi ambiciózní cíl, a to aby do roku 2050 nebyly na evropských silnicích již žádné fatální nehody. A to pochopitelně nepůjde udělat, aniž by nedošlo k významné regulaci těch, kdo vůbec mohou řídit. Důchodci musí dostat alternativu Ačkoliv to může působit poněkud asociálně, jako první na paškál se dostali právě senioři. V jejich případě se chystá zavedení velmi podrobných zkoušek a testů po 70. roce věku. Ty se potom budou opakovat každých pět let a bude na ně přímo navázáno prodloužení řidičského průkazu. Nebude to tedy tak, že někdo bude muset rozhodnout o jeho odebrání. Buď testem projdete, nebo nikoliv, a potom budete bez řidičáku. Čtěte také: Důchodci přijdou o tisíce korun. Stát definitivně rozhodl, už se o tom nebude diskutovat Současně se uvažuje také o zavedení zvýhodněného cestování pro důchodce, které v Česku už do značné míry funguje. Ale třeba některá německá města už dnes vyzývají důchodce, aby odevzdali řidičský průkaz. Jako odměnu pak dostávají bezplatnou tramvajenku. V úvahu přitom připadá i zvýhodněný tarif v rámci taxislužeb, případně určité využití možnosti spolujízdy. Foto: Shutterstock, zdroje: SWR, Focus 40SdíleníSdíletTweet [...]
Kuře přešlechtěné tak, že se nemůže postavit na vlastní nohy. Vedle něj mrtvé kuře, po kterém ostatní šlapou, protože jsou v hale těsně namačkaná. Takový pohled nabízí video zveřejněné dnes na sociálních sítích spolku OBRAZ – Obránci zvířat. Video odhaluje otřesné podmínky kuřat, která jako svou značku „Albertovo čerstvé“ prodává v České republice supermarket Albert. Přitom v zahraničí už Albert od prodeje kuřat z podobných velkochovů odstoupil. Ty nejhorší chovy Obránci zvířat zveřejněním videí startují kampaň „Albertova krutost“. Záběry totiž pocházejí ze tří chovů, které vykrmují kuřata následně prodávaná v supermarketech Albert. Konkrétně jde o farmy v Semtěši ve Středočeském kraji, Slavěticích a Batelově na Vysočině. „Supermarket Albert v Česku vydělává na utrpení zvířat. Zákazníkům nabízí kuřata z těch nejkrutějších chovů. Žijí namačkaná na promáčené podestýlce plné výkalů. Často se nemohou dostat k vodě a potravě, mají bolestivé popáleniny na nohou a na břiše a trpí řadou nemocí. Jsou šlechtěna tak, aby rostla co nejrychleji. Zaživa se jim lámou kosti, protože se jejich mladé tělo nemůže přirozeně vyvinout,“ komentuje video z velkochovů vedoucí kampaně „Albertova krutost“ Radim Trojan z Obránců zvířat. Cílem kampaně je, aby se Albert zavázal, že skončí s prodejem znetvořených kuřat, a přijal tak mezinárodní závazek European Chicken Commitment (ECC) k lepším podmínkám chovu. V zahraničí už Albert znetvořená kuřata neprodává „Albert ve svých reklamách obelhává zákazníky a tvrdí, že maso pochází ze zvířat, o které je dobře postaráno. Videa z chovů ale ukazují pravý opak… Takový život si kuřata nezaslouží,“ říká Trojan. Kromě České republiky působí Albert (pod názvem Albert Heijn) ještě v Belgii a Nizozemsku. V obou těchto zemích už kuřata z drastických velkochovů neprodává. „Lidé v Česku nejednou ukázali, že jim na zvířatech skutečně záleží. Vybojovali pro slepice konec klecových chovů, pro lišky a norky zase zákaz kožešinových farem. Nyní můžou dát přes web www.albertovakrutost.cz najevo, že si takové utrpení kuřat nepřejí,“ uzavírá Trojan. “Záběry, které byly v úterý zveřejněny, neodpovídají standardům chovu zvířat, které nám garantují naši dodavatelé. Proto jsme okamžitě kontaktovali Státní veterinární správu a požádali je o důkladné prověření. Stejně tak prověřujeme informace s našimi dodavateli. Farma, ze které záběry pochází, pak dodává drůbež široce pro českou maloobchodní síť a firma Rabbit Trhový Štěpánov je jejím majitelem. Ten nám garantuje standardy chovu,” uvedl k věci Albert. Foto: Shutterstock 34SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

21 názorů k článku “Za 800 Kč koupím to, za co v Lidlu nebo Kauflandu chtějí 2500 korun. Za měsíc ušetřím 10 tisíc. Češi dělají velkou chybu

  1. Za prvé na Ostravsko – Karvinsku to není a za druhé kdoví jaké je to kvality!!!!!Zkrátka povídali že mu hráli!!!!!!!!

    1. Ale ano je. Pokud máte Facebook tak si můžete vyhledat v Karviné je třeba “Maxi market- Karviná” a v Havířově zase mají “Cool Market Havířov”. Vyhledejte si tyto názvy obchodů na Facebooku a uvidíte tam také nabídku zboží s cenami.

    1. Pokud máte Facebook tak si můžete vyhledat v Karviné je třeba “Maxi market- Karviná” a v Havířově zase mají “Cool Market Havířov”. Vyhledejte si tyto názvy obchodů na Facebooku a uvidíte tam také nabídku zboží s cenami.

  2. Kašlat na řetězce u nás. V Polsku je pro nás lacino a ještě jsou ty jejich potraviny kvalitnější, chutnější a v mnohem širším výběru. Musím připomenout, že to co se u nás píše v médiích o polských potravinách je zavádějící. Je sice pravda, že tu k nám bylo z Polska kolikrát dovezen šunt, ale to bylo na přímou objednávku nadnárodních řetězců, které i polským výrobcům diktují výkupní ceny a tím i míru kvality, která je v ČR uměle držena na velmi nízké úrovni aby řetězce měly větší zisky. Nadnárodní řetězce v ČR se drží přísloví, že “české prase všechno spase”. Zástupci nadnárodních řetězců ještě drze tvrdí, že prej máme specifické chutě a preferujeme nižší kvalitu za vyšší cenu. Přímo v Polsku se to stát nemůže. Tam ten šunt, který nabízejí Čechům nadnárodní řetězce by jim Poláci omlátili o hlavu a problémy by měly i s polskými státními orgány. Jinak Polákům bude vláda snižovat daňové zatížení a radikálně zvedat příjmy.Nejenže, mají Poláci nižší ceny všeho, ale hospodaření polské vlády je tak skvělé, že si může dovolit lidem přidávat. Srovnejte to s naší vládou. V našem mainstreamu o tom samozřejmě ani muk. Ani se nedivím. https://polskieradio24.pl/5/1222/artykul/3155993,premier-morawiecki-finanse-publiczne-sa-w-najlepszym-stanie-w-historii-iii-rp

  3. O mnohých Českých spotřebitelích by se dala napsat kniha.
    Kdysi před lety jsme měli s kolegou kamaráda, který jezdil ve svém novém, bílém Jaguárovi po západní Evropě (zbohatnul na chudobě a to je vždy největší zisk) a domlouval u firem odvoz zboží z jejich skladů, kdy toto bylo buď na hraně (pár dní, pár týdnů) se spotřební lhůtou, nebo, už rovnou prošlé.
    Nakládané okurky, tyčinky Kit Kat, Brambůrky, konzervy atd.. Nepodstatné.
    Podstatné bylo to, že tam by to fičelo do spalovny zřejmě a eko likvidace by firmu stála balík. A tak se těm firmám vyplatilo zbavit se toho papírově i fyzicky úúplně zadarmo. Kolega si to odvezl prostě v rámci své firmy. Zbavil je toho. Tak nám to říkal. My mu přesně do karet neviděli. Jezdili to skládat do Polanky, do k tomu pronajatých skladů tuny. Kamion za kamionem.
    A do těch skladů jezdili prodejci, jako my jsme byli. Obyčejní trhovci. Nabrali všehochuť plnou dodávku. Den co den.
    Kupovali jsme za halíře de fakto, kdy na takovou dodávku to udělalo i tak tisíce k zaplacení na pokladně skladu.
    A šup na tržnici. Dnes vše za 5 korun byl náš slogan. 😂.
    Žádný fór. Fronta na tržnici na Dělnické v Havířově, jako had. Vyprodáno!
    Jediná věc. Muselo být viditelně napsáno upozornění pro spotřebitele, že jde o zboží s prošlou lhůtou. Tedy vědomý nákup. Na Slovensku v té samé době např. toto trestný čin. V Česku? V pohodě. Přišla mi dokonce kontrola z potravinářské inspekce. Nějaký človíček ze stánku odnaproti co mu nikdo nic nekupoval ji na mě zavolal. Nepochodil. Drobná pokuta za pár neonálepkovaných cukrovinek cenovkou(povinnost). Slíbil jsem nápravu😆
    Tak co chcete? Když mnozí umí sežrat i prošlé zboží a to byly ještě u stánků šarvátky ve frontě🙏🙉😂
    Jak to je dnes nevím. Ani nechci vědět. Bylo to před lety.
    Denně někteří trhovci vydělávali na této bídě, až 10 000 korun. Stánek dlouhý, až 6m s hromadami toho bordelu. Dva ztěží uhlídali a tak i dost nakupující nakradli v těch mačkanicích, ale bylo nám to fuk.
    Neuvěřitelné? Skutečnost. Někteří naložili Maxi Craftera a jeli ze severu, až do Čech. Narvaný auťák po strop.
    Ale co chci říct. Malé obchůdky dnes, jsou lepší variantou.
    Sám jinde nekupuji. Mám opět svého řezníka, pekaře…
    Pravda. Ne v Česku, ale i tam to jde.
    Někdo se kromě jiného na ty chlapy co jsem zmiňoval pohoršoval. Proč? Když to legislatova umožňovala a lidi s nadšením kupovali, ač věděli co, tak proč?
    Jen to vykresluje některé věci. Že?

  4. Jenom bych chtěla vědět, kde takové obchody jsou. Četla jsem, že jsou to obchůdky s ryze českými výrobky, ale také jsem četla, že k nám přichází polský řetězec s cenami zboží jako v Polsku

    1. Teď zrovna otevřeli nějaký MERE se to jmenuje,lidí narvaný auta,no první nákup a stačí,ořechy,mandle,sušené ovoce ,tou už smrdí průsetem ,nějakých breberek,hajzloapir a papírové utětky- vata,uzenina nechutná ,polský sušenky- psí sušenky, prášek který nepere,vůně ,která nevoní…no prostě hnus

  5. Zní to hezky, ale tento obchodník nemá prodejnu jinde než v Praze. Věřím tomu, že tam lze nakoupit levněji, ale cestovat několik set km asi není řešení. A jiné podobné obchodníky jsem nenašel např. Ostrava a okolí. Takže pokud nejste z Prahy, nemáte na výběr.

  6. Zlaté oči!Kde jste na to přišli! Kaufland už dávno není ti co býval!Mají ti tam tak drahé jen pokud není něco málo v akci!

  7. Takový článek jenom naštve, kdyby sem dali seznam těchto obchodů, tak to by asi byla reklama. V Brně a okolních vesnicích nebo městech nevím o žádném takovém obchodě

  8. Ano ušetřit za jídlo ano.. Ale tenhle článek bych ani nenapsal když ten kdo to napsal buď je dobrý Politik nebo nechce napsat kde info čerpá když nenapíše snadno kde se takhle nakoupí to sou články potom o ničem když neporadí na přímo a nenapíše redaktor kam za levnějším nakupování. Jestly Polsko? To radši nakoupím u nás když v Polsku měly třebas sůl jedlou namixovanou že soli na posip na chodníky to se člověk zamysli zda ušetřit a být mrzak na zdraví nebo zaplatit a být zdraví

    1. Když už kritizujete tak se naučte česky jestli by y , a posyp zase i toť vše a b Polsku mají kvalitnější potraviny než v našich řetězcích jezdíme jednou měsíčně a jsme zdraví a cena je naprosto jinde než v ČR

  9. To bych chtěla vidět,Lidl je též předražený,a nejhorší zloději jsou v Globusu😭,nechápu,že je pořád narvaný,je to nejdražší krám ” NA SVĚTĚ”””

  10. Jak mam cist diskusi? Kdyz me to otevre pouze 1 komentar? To zas navrhoval “genius”. Klikam na ikonky – a nic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *