Chtěl si koupit jetou Škodu Superb. Na kameru ale natočil lži a podvody prodejce

Nákup ojetého auta je poměrně běžným způsobem, jak získat vůz za přijatelnou cenu. Není divu, že trh s ojetinami vzkvétá. Současně ale platí, že takový nákup sebou nese určitá rizika a kupující by měl být vždy „ve střehu“. Jeden ze způsobů, jak se na prodeji ojetiny nelegálně obohatit, byl nedávno natočen pohotovým zájemcem o auto a může tak být varováním pro každého, kdo o koupi staršího auta uvažuje. Záznam pochází z Německa, ale s podobnou situací se lze setkat i u nás nebo kdekoliv jinde.

Jak může podvod vypadat?

Jaký je tedy průběh takového typického podvodu? Člověku se líbí vůz a odpoví na příslušný inzerát. Domluví si s prodejcem schůzku s tím, že na ní za vůz zaplatí a rovnou od něj dostane klíčky a doklady. Schůzka skutečně proběhne, člověk zaplatí a přebere si auto. Poté jej dokonce přepíše na sebe a vše se zdá v nejlepším pořádku. Ovšem jen do té doby, než se ozve policie s tím, že byla nahlášena krádež auta, jemuž odpovídá VIN číslo, a jako „na potvoru“ stejné s tím, které jste si registrovali. Jak je to možné?

Jak podvodníci pracují?

Podvod tohoto typu má vlastně dvě oběti: původního prodejce a člověka, který chce auto koupit. Podvodníci si totiž nejprve domluví koupi auta s tím, že původnímu majiteli pošlou peníze ve chvíli, kdy jej přepíšou na sebe. Pokud jim neopatrný prodejce auto poskytne ještě před zaplacením i s doklady, podvodníci obratem auto prodají, vyinkasují peníze a ihned zmizí.

Výsledek takové situace je krajně nejistý, na jednu stranu může auto nakonec kupci zůstat, na druhou stranu to ale není ani v nejmenším jisté a na konci může být bez peněz i bez auta. Navíc musí počítat s tím, že po dobu vyšetřování policie auto zabaví a člověk bude často zván na výslechy, případně k soudu apod.

Foto: Shutterstock

Jak poznat podvodníka?

Existují indicie, že se člověk chystá naletět? Samozřejmě ano, byť se stoprocentní jistotou se zde nesetkáte. V první řadě hodně napoví místo setkání. Pokud vám chce prodejce předávat auto někde na parkoviště, je na místě zbystřit. Pokud vám poskytne adresu a vy u něj zazvoníte na zvonek, je to výrazně důvěryhodnější.

Druhá důležitá věc souvisí s vlastním vozem. Je vůbec napsané na člověka, který vám jej prodává? Pokud ne, opět by se měly rozeznít zvony v hlavě. Pokud si bude prodejce vymýšlet pohádky o tom, jak prodává auto pro příbuzného apod., může to být další indicie.

A co prozradí pohled na auto? Má registrační značku odpovídající městu, ze kterého má být prodejce? Dalším typickým znakem podvodu je to, že auto se nebude přesně shodovat s popisem v inzerátu. Zkrátka a dobře, všímejte si detailů a dejte na svůj šestý smysl.

Foto: Shutterstock, zdroj: Consumerreports, wikiHow, TipCars

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments