Začala čistka v České televizi. Odnesl to klíčový muž, další budou následovat

Ačkoliv se očekávalo, že velké věci se v České televizi začnou dít až v říjnu, kdy má nastoupit nově zvolený generální ředitel po dvanáctileté nadvládě Petra Dvořáka, ve skutečnosti je celý proces mnohem rychlejší. První klíčová postava veřejnoprávní televize totiž končí. A nejde o nikoho menšího než ředitele zpravodajství.

Hlava zpravodajství končí

Zdeněk Šámal skončí k 30. září, jak oznámil právě nový ředitel Jan Souček, který s ním měl jednání, na kterém dospěli k tomuto závěru. Je poměrně pravděpodobné, že Šámalovi byla poskytnuta důstojná úniková cesta. Nekončí tedy vyhazovem, jak by to zřejmě dopadlo, kdyby na své funkci lpěl, ale může odejít dohodou.

Ačkoliv nejde o tak veřejně známé jméno, ve skutečnosti je to jedna z nejvýznamnějších figur celé České televize. Právě zpravodajství je totiž jejím klíčovým prvkem, který je však v poslední době stále kritizovanější. Šámalův odchod tak neznačí nic jiného, než že v tomto okruhu dojde k významným změnám.

Ty bude mít na starosti jeho nástupce, přičemž zatím není jasno, kdo jím bude. Z dosavadních informací ale vyplývá, že by to měl být člověk spíše se vymezující vůči současnému směřování televizního zpravodajství. V tomto ohledu by kontinuita nedávala velký smysl.

Foto: Shutterstock

Přijdou další změny

Tato změna přitom poměrně jednoznačně poodhaluje směřování prvních kroků nového ředitele. Zpravodajství a publicistika České televize doznají významných změn. Je to ostatně potřeba jako sůl, protože někteří jedinci a pořady se doslova utrhli ze řetězu. Například Nora Fridrichová za reportáže ve svém pořadu 168 hodin dostala vytýkací dopis. Hojně kritizován je také Václav Moravec nebo Jakub Železný.

Nejnověji se potom řeší kauza, kdy měla Česká televize ve svém pořadu nesmyslně nadržovat ekologickým aktivistům, kteří se v Praze povalují na silnicích a brání provozu, aby docílili snížení povolené rychlosti na třicítku.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
3 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments