Začali čistit Českou televizi. Moravec a Fridrichová to mají spočítané

Stav věcí v České televizi se bude pravděpodobně velmi rychle měnit. Po neuvěřitelně dlouhém období stagnace a doslova zakonzervovanosti této veřejnoprávní instituce, přichází po dvanácti letech čerstvý vítr v podání nového generálního ředitele Jan Součka, který se vůbec netají tím, že se mu řada věcí nelíbí a že by Česká televize měla fungovat poněkud jinak.

Už to jede

Ačkoliv v rámci běžné agendy, jako je například vysílání oblíbeného pořadu StarDance, se nový ředitel vyjadřuje v tom smyslu, že by na ni navázal, pokud jde o zpravodajství a publicistiku, tam jsou pravděpodobné velké změny.

Ostatně, už se začaly odehrávat, a to nový ředitel ještě ani nenastoupil. Stala se třeba výjimečná věc, kdy Nora Fridrichová z pořadu 168 hodin dostala vytýkací dopis za porušení pracovní kázně. To bylo něco v minulých letech nemyslitelného. Na tuto modlu se nesmělo sáhnout, což se potom nakonec projevilo i v jejím chování dovnitř instituce. Spolu s Markem Wollnerem se měla chovat nepřijatelně ke svým kolegům, byť na rozdíl od druhého jmenovaného to ustála. Ale i toto by se mělo znovu řešit.

Co je ještě mnohem důležitější, je skutečnost, že končí ředitel zpravodajství České televize Zdeněk Šámal. Ten svůj odchod sice oznámil sám, avšak Jan Souček dal najevo, že pokud by tak neučinil, byl by pravděpodobně odejit. Vyjádřil se totiž v tom smyslu, že se Šámalovým odchodem souhlasí a nijak mu ho nerozmlouvá.

Foto: Shutterstock

Přijdou velké změny

Pro celé zpravodajství České televize to bude znamenat velkou nejistotu, hlavně potom pro hlavní tváře, nad nimiž už teď nikdo nebude držet ochranou ruku. Dlouho se mluví například o tom, zda náhodou pořad Otázky Václava Moravce není přežitý a zda by tu náhodou nemělo být místo pro někoho dalšího. Vždyť do pořadu odmítá řada potenciálně zajímavých hostů chodit a další se tam potom objevují až příliš často. Nelze si pak nevšimnout, že s oblíbenými hosty si Moravec notuje, zatímco jiné pořádně dusí.

Je potřeba se vrátit ke kořenům veřejnoprávnosti a dodržovat nezávislost tohoto média, protože jinak jako takové nemá žádný smysl. Proč by tu několik dlouholetých moderátorů mělo mít možnost tlačit své názory milionovému publiku? Za tímto účelem si mohou zřídit třeba vlastní podcast, ale nemohou působit na obrazovkách televize, která tu je pro všechny.

Foto: Český rozhlas

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments