Záhadný let Santiago 513 dosud vzbuzuje pozornost. Letadlo zmizelo v roce 1954, přistálo o 35 let později s devadesáti kostlivci na palubě

Letecká doprava patří k nejbezpečnější formě přepravy. I tak má mnoho lidí z létání strach. Je pravda, že v případě leteckých katastrof jsou počty obětí masivní. Podobná neštěstí jsou ale velmi ojedinělá a statisticky vzato jde o zanedbatelný počet obětí. Občas se ale také stane, že letadlo zmizí z radaru a trvá velice dlouho, než se objasní příčina zmizení. Nebo, se neobjasní vůbec, stejně jako v případě tajemného letu Santiaga 513, které na zmizelo na 35 let.

Ztroskotání, únos, nadpřirozené vlivy?

4.září 1954 z německých Cách vzletěl letoun Santiago 513 s 88 cestujícími a 4 členy posádky na dalekou cestu za oceán. Cílem bylo brazilské město Porto Alegre. Let měl trvat něco kolem osmnácti hodin. Při přeletu nad Atlantickým oceánem ale letoun bez jakéhokoliv varování zmizel. Okamžitě byla vyhlášena pátrací a záchranná akce, která zahrnovala čluny, pátrací letadla, potápěče i vrtulníky. Nebylo ale nalezeno nikdo a nic, co by bylo možné zachránit.

Ani další vyšetřování objasnění nepřineslo. Letoun s cestujícími a posádkou zmizel zcela beze stopy. Nikde nebyly vyplaveny žádné trosky ani těla, což je v podobných případech velmi neobvyklé. Vyšetřovatelé pracovali s mnoha verzemi včetně únosu. Nakonec bylo vše uzavřeno s tím, že letoun zřejmě vlivem technické či jiné závady havaroval do oceánu a všech 92 lidí na palubě zahynulo. Na dalších 35 let už o Santiagu a jeho cestujících nikdo neslyšel.

Zdroj: Twitter

Šokující nález

12. října 1989 se nad letištěm v Porto Alegre údajně objevil záhadný letoun. Nereagoval na dotazy a pokyny řídící věže a po krátkém kroužení na letištěm bezpečně přistál. Přivolaná ochranka stroj obklíčila a několik stráží do letadla vniklo. Zde je ale čekal šok. V letadle se nacházelo 92 lidských koster patřící cestujícím a posádce. Kostry byly oblečené a seděly na svých místech. Pilot a zároveň kapitán letadla Miguel Victor Cury stále seděl v kokpitu a jeho kostlivá ruka stále svírala knipl letadla, jemuž stále běžely motory. Celou záležitost převzaly úřady a bylo na ni vyhlášeno informační embargo.

Dosud se tak neví, co se vlastně doopravdy stalo. Badatel a milovník nadpřirozených jevů Dr. Celso Atello tvrdí, že let 513 zachvátil časový vír. Pokud se tak ale doopravdy stalo, jak je tedy možné, že byl mrtvý kapitán Cury schopen s letadlem přistát? Skeptici tvrdí, že jde o zcela smyšlenou událost, která se nikdy nestala. Pravdou zůstává, že neobjasněných zmizení letadel je více a na planetě Zemi existují místa, která jsou podobnými úkazy nechvalně známá.

Foto: Shutterstock, zdroj: Snopes, mensxp, Twitter

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
14 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments