Zakašlete, zůstáváte doma, nastínil Prymula koronavirový podzim. Počítá s milionem lidí v karanténě

Vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví Roman Prymula detailněji nastínil, jak to z jeho pohledu bude vypadat na podzim v souvislosti s epidemií nemoci Covid-19. Nenaplnily se optimistické scénáře a Česká republika se v létě koronaviru zbavit nedokázala, a tak je pravděpodobné, že nejpozději za pár měsíců čeká zemi opravdová druhá vlna. Už teď čísla nakažených postupně rostou, byť se situaci daří s přehledem zvládat, a to především díky nízkému počtu nemocných s vážným průběhem. Ale i to se na podzim nejspíš změní.

Zásadní bude testovací kapacita

Roman Prymula pro deník Právo potvrdil svá předchozí vyjádření a znovu uvedl, že největší problém spatřuje v souběhu chřipkové a koronavirové epidemie. “Řada lidí si bude myslet, že mají příznaky covidu, a budou se dožadovat testování,” uvedl Prymula. Také proto bude zcela zásadní navýšit testovací kapacitu. Právě ta je přitom dlouhodobě kamenem úrazu, protože se ji navzdory snahám nedaří navýšit dostatečně, a to ani v letním období.

Jistou nadějí jsou podle Prymuly nové testy, které už byly zaregistrovány ve Spojených státech amerických. “Nejsou sice tak přesné, ale v emergentní době je to obrovská výhoda otestovat všude tam, kde potřebujeme,“ řekl epidemiolog Roman Prymula. Pravdou ale je, že Česká republika nemá s jinými než PCR testy dobré zkušenosti. Například na začátku epidemie se objednaly statisíce rychlotestů z Číny a zdravotníci následně konstatovali, že jsou kvůli vysoké chybovosti v podstatě k ničemu. Podle Prymuly ale bude nutné, aby Češi dokázali otestovat všechny občany s klinickými příznaky, odhadem tedy třicet až padesát tisíc lidí denně.

Raději zůstat doma než zvyšovat riziko

Bývalý náměstek ministra zdravotnictví ale už zároveň hledá zadní vrátka, protože podle něj není jisté, zda se testovací kapacitu podaří navýšit podle představ. Pokud už by se totiž podařilo získat dostatek testů, budou nejspíše chybět laboranti, kteří by je vyhodnocovali. Řešením podle Romana Prymuly může být opět karanténa, která se tentokrát pravděpodobně dotkne mnohem většího procenta populace. “To je podle mě technicky jednoduchá věc, dovedu si představit velmi přísnou společenskou kontrolu; jakmile by někdo zakašlal, tak by ho hnali domů,” prohlásil vládní zmocněnec pro výzkum ve zdravotnictví a je docela možné, že se tímto dopustil dalšího ze svých památných výroků. Pravdou ale je, že dřívější prognózy mu docela vycházely. Podle Romana Prymuly se klidně může stát, že se v karanténě ocitne až deset procent populace České republiky.

Nejspíše se nevyhneme ani opětovnému nasazení roušek. Jejich nařízení už hygienici opatrně plánují a jasno by mělo být poměrně brzy. Podle Prymuly by ale zpočátku nemělo jít o plošná opatření, ale postupovat by se mělo dle situace v regionech. Nejprve se budou týkat zdravotnických provozů, městské hromadné dopravy či pečovatelských domů. Pak by se mohly rozšířit do obchodů a veřejných prostor jako jsou kina. Opakovat by už se ale neměla situace, kdy se muselo s rouškami i sportovat.

Vakcína za rok, možná dříve

Roman Prymula je také zkušeným vakcinologem, a tak se zájmem sleduje vývoj očkovacích látek proti koronaviru všude na světě. Podle něj je realistické, že by se v České republice mohlo s očkováním začít v polovině příštího roku. Může to ale být i dříve. “Někteří producenti, kteří chtějí být vpředu, v podstatě začali vyrábět, a pokud se ukáže, že tam není nějaký problém, tak se to okamžitě spustí.Skeptický je však vůči první schválené vakcíně, ruskému Sputniku V. Podle něj není dostatečně otestovaná a s největší pravděpodobností neopustí hranice Ruska.

Foto: vlada.cz

Nenechte si ujít
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 1SdíleníSdíletTweet [...]
Lidem v České republice hrozí poměrně velký malér, o kterém většina z nich zatím nic moc netuší. Je to spojeno s držbou nemovitého majetku, která bude nově vyžadovat o poznání více povinností a papírování, než tomu bylo dosud. Jde tak trochu o vedlejší produkt schválení nového stavebního zákona, který přišel i s mnoha takzvanými přílepky, které z něho udělaly ukázkový paskvil. Dejte si papíry do pořádku Co mělo řešit zrychlení stavebního řízení, aby se v Česku konečně začaly pořádně stavět byty, které jsou potřeba jako sůl, paradoxně přináší ještě mnoho dalších komplikací, jež tu dříve nebyly. A to překvapivě i pro stávající majitele nemovitostí. Navíc neplatí, že by se nový stavební zákon týkal především developerů či stavebních společností, jak často panuje mylně rozšířený názor. Dotýká se úplně všech, a to i těch, kdo mají už postavený obyčejný rodinný domek. Nová regulace vstoupila v platnost od 1. ledna 2024, avšak celá záležitost je natolik komplikovaná, že druhá fáze přijde až od 1. července tohoto roku. Právě tehdy naběhnou i všechny možné povinnosti, které už však v té době musíte plnit. Odborníci se teprve teď seznamují s veškerými dopady, které novinka přináší, a informují o nich veřejnost. Ta tak může být ještě nepříjemně překvapena. Jako například v tomto případě, kdy se ukazuje, že lidé, kteří mají nějakou nemovitost, musí uchovávat její projektovou dokumentaci, a to tu, podle které se projekt nakonec realizoval. Nestačí tedy různé prvotní či pozměněné verze. Musíte mít v ruce papír, podle kterého se stavělo. Bude to hodně drahé Mnozí ho pochopitelně nemají, takže bude docházet k paradoxní situaci, kdy si budou muset opatřit projekt na základě toho, jak byl dům ve skutečnosti postaven, tedy jaksi reverzně. A teď se podržte. Netýká se to totiž pouze těch domů, které budou postaveny poté, co vstoupila novela stavebního zákona do praxe. Vše bude platit i zpětně na veškeré již postavené nemovitosti v České republice. Čtěte také: Výrazně vyšší dědická daň vás může odradit od toho, abyste odkázali nemovitost dětem Pakliže si říkáte, že to nebude tak žhavé, jak to vypadá a že na tuto hru nepřistoupíte, potom byste měli také vědět, jaké jsou v takovém případě sankce. Ty totiž nejsou vůbec nízké. Původně se počítalo s už tak vysokou pokutou ve výši 200 tisíc korun, avšak ta byla pro jistotu ještě navýšena na 400 tisíc. V případě, že tedy povinnosti nesplníte, připravte si rovnou tučný balík. Foto: Shutterstock, zdroje: ČKA, MMR, ČKAIT 83SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *