Zákaz dřeva na topení se blíží. Panují obavy, že zmrzneme. Kdo tohle vymýšlí?

Kdykoliv se ve veřejném prostoru objeví informace o tom, že existují velmi silné tlaky po tom, aby se zakázalo topit plynovými kotly nebo třeba krbovými kamny, mnoho lidí se tomu zdráhá uvěřit a považuje to za fámu. Ve skutečnosti však jde všechno skutečně tímto směrem a toto budou zdroje tepla, které se zakáží spíše dříve nežli později.

Chystá se to

Ostatně Evropská unie už počítá s tím, že současné plynové kotle se nebudou smět prodávat přibližně od roku 2029. Vše souvisí s rokem 2030, kdy nastanou velké změny, ať už z hlediska zákazu spalovacích motorů nebo třeba povinnosti mít zrekonstruované bydlení alespoň na určitý stupeň energetické úspornosti.

O možném zákazu dřeva už se mluví nějakou dobu. Prim hraje opět Německo, kde celé vědecké týmy zkoumají škodlivost spalování dřeva. Jak uvedl majitel energetické firmy Jiří Hanuš v rozhovoru pro server Hlídací Pes, v sousední zemi se uvažuje o zákazu dřeva k vytápění, tedy například i v krbu, a to z jednoduchého důvodu: produkuje nemalé množství emisí. Vznikají tak škodlivé mikročástice, které jsou podobné cigaretovému kouři.

Foto: Shutterstock

Zjistily se zlé věci

Pokud se tento pohled prosadí v Německu, a všechno nasvědčuje tomu, že ano, potom se dá očekávat, že celá Evropská unie bude následovat, a to včetně České republiky. Bylo to přitom právě dřevo, které mnoha domácnostem pomohlo v loňské energetické krizi, kdy byl velmi drahý plyn a elektřina. Palivové dřevo sice také zdražilo, ovšem jeho použití se stále vyplatilo.

EU už teď chystá zpřísňování limitů na emise prachový částic, které jsou produkovány právě krby. To nakonec může vyústit v jejich zákaz. Mluvíme tu především o prachových částicích PM 2.5, o nichž nejnovější výzkumy zjistily značnou škodlivost. Panuje podezření, že jsou silně karcinogenní.

To pochopitelně může být pravda, ale na druhé straně bychom se také měli ptát, čím nakonec budeme topit. Jeden zdroj za druhým je označován jako špatný, a tak zůstávají pouze tepelná čerpadla, která jsou už teď drahá, a pokud po nich tímto způsobem vzroste poptávka, budou ještě mnohem dražší.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments