Zákaz dřeva na topení se blíží. Panují obavy, že zmrzneme. Kdo tohle vymýšlí?

Kdykoliv se ve veřejném prostoru objeví informace o tom, že existují velmi silné tlaky po tom, aby se zakázalo topit plynovými kotly nebo třeba krbovými kamny, mnoho lidí se tomu zdráhá uvěřit a považuje to za fámu. Ve skutečnosti však jde všechno skutečně tímto směrem a toto budou zdroje tepla, které se zakáží spíše dříve nežli později.

Chystá se to

Ostatně Evropská unie už počítá s tím, že současné plynové kotle se nebudou smět prodávat přibližně od roku 2029. Vše souvisí s rokem 2030, kdy nastanou velké změny, ať už z hlediska zákazu spalovacích motorů nebo třeba povinnosti mít zrekonstruované bydlení alespoň na určitý stupeň energetické úspornosti.

O možném zákazu dřeva už se mluví nějakou dobu. Prim hraje opět Německo, kde celé vědecké týmy zkoumají škodlivost spalování dřeva. Jak uvedl majitel energetické firmy Jiří Hanuš v rozhovoru pro server Hlídací Pes, v sousední zemi se uvažuje o zákazu dřeva k vytápění, tedy například i v krbu, a to z jednoduchého důvodu: produkuje nemalé množství emisí. Vznikají tak škodlivé mikročástice, které jsou podobné cigaretovému kouři.

Foto: Shutterstock

Zjistily se zlé věci

Pokud se tento pohled prosadí v Německu, a všechno nasvědčuje tomu, že ano, potom se dá očekávat, že celá Evropská unie bude následovat, a to včetně České republiky. Bylo to přitom právě dřevo, které mnoha domácnostem pomohlo v loňské energetické krizi, kdy byl velmi drahý plyn a elektřina. Palivové dřevo sice také zdražilo, ovšem jeho použití se stále vyplatilo.

EU už teď chystá zpřísňování limitů na emise prachový částic, které jsou produkovány právě krby. To nakonec může vyústit v jejich zákaz. Mluvíme tu především o prachových částicích PM 2.5, o nichž nejnovější výzkumy zjistily značnou škodlivost. Panuje podezření, že jsou silně karcinogenní.

To pochopitelně může být pravda, ale na druhé straně bychom se také měli ptát, čím nakonec budeme topit. Jeden zdroj za druhým je označován jako špatný, a tak zůstávají pouze tepelná čerpadla, která jsou už teď drahá, a pokud po nich tímto způsobem vzroste poptávka, budou ještě mnohem dražší.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 49SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

16 názorů k článku “Zákaz dřeva na topení se blíží. Panují obavy, že zmrzneme. Kdo tohle vymýšlí?

  1. Opět lež, tedy respektive hoax, který se šíří Internetem už asi 5 let. Žádná země nezvažuje zákaz topení dřevem, naopak dřevo je považováno za OZE a krbová kamna s výměníkem nebo kotle na dřevo a pelety mohou být použity jako hlavní zdroj vytápění i u novostaveb. A opakuju to už asi po desáté, tak si to už konečně zapamatujte: “NIKDO NEVYŽADUJE ŽÁDNÉ POVINNÉ REKONSTRUKCE BUDOV. ŽÁDNÉ TAKOVÉ NAŘÍZENÍ NEEXISTUJE.” Byl schválen návrh k diskuzi. To znamená, že se o tom teprve bude diskutovat a samozřejmě dojde k mnoha změnám a nebo se ten nesmysl celý zruší. Novostavby beztak již dnes zhruba splňují to, co je v tom návrhu obsaženo. A staré domy v osobním vlastnictví nikdo povinně rekonstruovat nebude muset, to je nesmysl. Docela by mi zajímalo, kdo ten váš server platí. Vzhledem k těm nesmyslům a blbostem co zde neustále zveřejňujete bych řekl že asi Putin nebo Okamura 😀

    1. Já bych řekl, že dva soudruzi: Klaus a zeman… Doslova K – a z… Tyto dva si vyhlédli z kremlu už vroce 1985… seděl jsem v letadle – směr země svobody – na kubu jsem neletěl – 😂 A četl Frankfurter Allgemeine zeitung, kde rozebírali úžasné gesto Jurije Andropova – když zakládal hnízdo budoucích špionů a agentů… To ještě reportér Neuman jistě netušil… Navrhl bych vám – aby to bylo s vámi transparentnější – přesuňte redakci na Gorkého prospekt..: Nebo nedalekém okolí… píšete bludy a dobře to víte… Vaše informace nepatří do demokratického prostředí…

  2. Chapu,nejlepe topit bud plynem, elektřinou nebo solarkem potíž je vtom že eletrika je drahá tu si mohou dovolit jen velcí prachači(Politici apod) plyn je taky drahéj a ze solarkem jak to je nemám zkušenost, chtěl bych jenom podotknout že dřevem se topí od sameho počátku lidstva a nikdy to nevadilo až doted ted to najednou strašně vadí.

    1. Fotovoltaikou se skutečně topit v zimě nedá. Výkon klesá k nepoužitelným hodnotám a nezachrání to ani baterie. Jinak souhlasím.

    2. Zavolal jsem jedné firmě na fotovoltaiku, 1 firma 600000, druhá už jenom 420000 Kč. Nosnost střechy by se muselo upravit a pak by hlavně dodavatel energie měl přístup k řízení rozvodu této energie, on by rozhodoval jestli mi tu energii nechá, nebo jestli jí on pošle do sítě, podle toho jak se to jim hodí.
      Takže já bych zaplatil značnou část, menší část by dal stát A dodavatel by řídil kam do vyrobenou elektriku pošle.
      Takže je to na dvě věci.
      V tomto způsobu může být návratnost několik desítek roků !

  3. To čekejte! 😂😂😂
    Pamatuj. Sekal dělá vždy to co je dobré pro Sekala
    A nikdy jinak.

  4. Bohužel, možná i bohudík se ekologické problémy týkají i tepelných čerpadel. Obrovským problémem je chladivo a jeho vliv na životní prostředí. Ale to nikdo nechce slyšet.

    1. Ale tak to chladivo je snad uzavřeno v tom tepelným čerpadle, to se snad nebude vypouštět do ovzduší.

    1. Vymyslel člověk: ruský mužík v kremlu… Červený mužik zatleskal 🫵🙀😂 🇷🇺🇧🇾🇰🇵🇨🇳🇻🇪

  5. Zákazové šílenství v rámci budování bruselské diktatury dál graduje. Já všude při kontaktu se státními a jinými subjekty uvádím, že se nijak necítím vázán normami, tedy příkazy a zákazy z Bruselu. Cizácké bruselské zájmy nepřijímám do svého portfolia dodržování zákonů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *