Google okamžitě zakázal oblíbenou aplikaci v telefonu. Okamžitě ji smažte, dělá hroznou věc

Aplikace v mobilních telefonech jsou doslova světem nepřeberných možností. Příslušný nástroj dnes zdarma nebo velmi levně seženete prakticky na jakoukoliv činnost a jde tak o velké usnadnění každodenního života. Nepřekvapí proto, že mají lidé ve svých telefonech nainstalovány desítky až stovky nejrůznějších aplikací.

To se jen tak nevidí

Pravdou ale také je, že to představuje určitou hrozbu. V telefonu má drtivá většina z nás také velmi citlivé údaje, a tím není myšleno jen osobní zprávy, ale například i přístupy k bankovnictví nebo investicím. Nechcete tedy, aby vás někdo prostřednictvím nějaké aplikace šmíroval, obzvlášť bez vašeho svolení.

Jenže právě to se dělo. Oblíbená aplikace iRecord, která slouží k nahrávání obrazovky telefonu, totiž podle expertů lezla v telefonech uživatelů tam, kam neměla a dokázala se dostávat k velmi soukromým informacím.

Na celou záležitost upozornila společnost ESET, která se zabývá kybernetickou bezpečností. Ta zjistila, že se oblíbená aplikace chová velmi podivně. Rozhodli se ji proto zevrubně otestovat a přišli na znepokojivé skutečnosti. Program totiž obsahuje trojského koně, který může zaznamenávat soukromé konverzace, krás textové zprávy, případně sledovat polohu. To může být potenciálně velmi nebezpečné.

Foto: Shutterstock

Tohle musí ihned pryč

Společnost proto o všem informovala širokou veřejnost a zároveň podklady zaslala do Google, který spravuje internetový obchod s aplikacemi pro operační systém Android. Technologický gigant dal expertům za pravdu a aplikaci neprodleně odstranil, takže už si ji nestáhnete. Velké množství lidí ji však má stále nainstalovanou v mobilních telefonech.

Pokud mezi ně patříte, měli byste ji okamžitě smazat a telefon ideálně nechat zkontrolovat nějakým programem, který dokáže odhalit škodlivý software. Není totiž vyloučeno, že trojský kůň může působit i po deinstalaci aplikace.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments