Zavřete Českou televizi, ušetříme, vyzval guvernér ČNB. A je to venku, už se diskutuje

Česká televize čelí v poslední době velké kritice. Podle mnohých už zdaleka neplní svou funkci a je pouhým přežitkem, který nás navíc neustále vysává, protože každý měsíc musíme posílat koncesionářský poplatek. Aby toho nebylo málo, ten se má navíc významně zvyšovat a platit by ho měl každý, kdo odebírá elektřinu, jak plánuje nově zvolený ředitel České televize.

Na co ČT potřebujeme?

Lidem se však nelíbí především nevyvážené zpravodajství ČT, kdy někteří moderátoři už se ani nesnaží zastírat, komu fandí a kdo je jim naopak proti srsti. To by se ve veřejnoprávní televizi stávat nemělo. Ale je tu i druhý úhel pohledu: jen ať i novináři vyjádří svůj názor, špatná je právě ta platforma, která vyžaduje vyváženost. Ať si každý říká, co chce, pokud se pro něj na trhu najde místo. Ale ať není uměle vydržován daňovými poplatníky.

Najdou se však i tací, kteří Českou televizi obhajují. “Pořád mi nejde do hlavy, jak můžou být lidé, kteří odmítají Českou televizi. I teď o volných dnech si člověk uvědomí, kolik je v ní nepolitických pořadů, které člověka vzdělávají, obohacují, rozšiřují jeho pohled na svět, vyvolávají úžas nad tím, co člověk v historii i dnes dokázal, jde o desítky pořadů denně,” napsal na svůj Twitter novinář Radek Bartoníček. Lidé se mají prý pomocí České televize vzdělávat, což jim otevře obzory.

Foto: Shutterstock

Na to však zareagovala vysoká šajba v podobě bývalého guvernéra České národní banky, který je k České televizi dlouhodobě kritický. “Česká televize je koňka dneška. Jestli chceme udělat důchodcům radost, nechme jim na Kavkách jeden barák a program, kde se jim točí Bakaláře a Stardance. Zbytek lze zavřít. Ušetříme,” uvedl nekompromisně Miroslav Singer.

Ať se živí sama

Pravdou je, že Česká televize působí na současném trhu s televizní zábavou a zpravodajstvím jako hodně velký přežitek. V Česku funguje hned několik soukromých stanic, které se musí živit a kterým ČT vytváří neférovou konkurenci, protože se díky veřejnému financování neustále rozrůstá a odebírá jim diváky.

Jak je také možné, že v dnešní době platíme za médium, které kromě zpravodajství vytváří především zábavu, povinné poplatky. Proč se nezruší, a pokud o ni bude zájem, mohou si ji lidé platit dobrovolně. A nebo si raději předplatí Netflix, Disney, HBO Max nebo SkyShowtime, které jsou navíc mnohdy i levnější.

Čtěte také: Poplatky za Českou televizi se mají zvýšit. Platit bude každý, kdo má doma elektřinu

Nezpochybnitelným faktem je to, že Česká televize operuje s nejvyšším rozpočtem z mediálních společností v České republice. Každoročně má k dispozici přes 7 miliard korun a teď chce ještě o dvě miliardy navíc. To už je i podle konkurenčních stanic nehorázné.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

Odebírat
Upozornit na
guest
36 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments