Časté a zbytečné chyby při topení. Připraví vás o tisíce korun v každé topné sezóně

Příjemně vytopená domácnost poskytuje pocit bezpečí, o tom žádná. Ale ve způsobech, jak toho dosáhnout, lze udělat až překvapivě velké množství chyb. Při současných cenách tepla to přitom není zanedbatelné. Malé drobnosti vás každou topnou sezónu mohou stát tisíce korun, které jsou vynaložené zbytečně.

Přetopeno v každém pokoji

Máloco je tak subjektivního jako právě ideálně teplota v místnosti. Nejen na pracovišti, ale i v domácnosti se o té správné teplotě vedou časté diskuze. Někdo je rád ve velkém teple, jiný zase potřebuje trochu chládek. Jedno je ale jisté: v každém pokoji nemusíte mít stejnou teplotu. Obzvlášť když každý jeden stupeň Celsia, dokáže v průměru ušetřit šest procent výdajů za teplo ročně.

  • V obývacím pokoji, pracovně a dětském pokoji se doporučuje topit na 21 °C. Naopak v ložnici je zbytečné dosahovat takových teplot, ba právě naopak – pro kvalitu spánku je to kontraproduktivní. Spát bychom měli v místnosti vytopené na 18 °C.
  • Ani v kuchyni není třeba otáčet kohoutky u topení na pětku. Stačí se udržovat teplotu 20 °C. Zbytek nechte na kuchyňských spotřebičích, které v aktivním režimu produkují značné množství tepla.
  • Naopak v koupelně by nízká teplota mohla způsobit problémy s vlhkostí a plísněmi. Teplotu zde proto raději zvyšte na nějakých 23 až 24 °C.
  • Předsíň, chodba nebo schodiště nejsou místy, kde byste trávili mnoho času a navíc zde nesedíte. Nehrozí tedy pocit chladu. Proto zde stačí udržovat teplotu na 15 °C.

Zavzdušněné radiátory

Zavzdušnění radiátorů je dobře známý problém, přesto odborníky na topení neustále překvapuje, v jak velkém počtu domácností je nacházejí. Pokud necháte topit radiátor, ve kterém je vzduch, můžete si být jisti tím, že potřebuje více energie.

To, že je radiátor zavzdušněný, zjistíte jednoduše. Pusťte ho na plný výkon. Po půlhodině by měl být po celé ploše horký. Pokud na něm najdete vlažná nebo dokonce studená místa, znamená to, že do nich pronikl vzduch. Radiátor je pak třeba odvzdušnit, což není nic složitého.

Pootevřená okna po celý den

Řada lidí má kdovíproč ve zvyku nechávat neustále otevřená okna na mikroventilaci. Mají zřejmě pocit, že tak zase tolik nevětrají, ale zároveň mají v bytě čerstvý vzduch. Není to tak docela pravda. Pokud necháváte takto pootevřená okna na podzim a v zimě, jediné, čeho docílíte, jsou vyšší účty za teplo.

Mnohem efektivnějším způsobem je krátké a intenzivní větrání, například po dobu pěti až deseti minut, které stačí zopakovat třikrát denně. Okna otevřete dokořán, aby vznikl průvan alespoň mezi dvěma místnostmi. Dojde k výměně a zvlhčení vzduchu. Zároveň nevychladnou stěny ani nábytek a v bytě se tak udrží teplo, které je zde dlouhodobě akumulované.

Radiátory na plný výkon

Jste toho názoru, že radiátor dobře topí pouze tehdy, když je celý horký? Možná překvapivě tomu tak není, a pokud máte termoregulační hlavice nastaveny všude na pětku, je to plýtvání penězi za plyn či elektřinu. Příliš vysoká teplota topení totiž způsobuje rychlejší proudění vzduchu. Navíc v rychle přetopené místnosti se hůře dýchá a pálí či slzí oči. V případě, že otevřete okno, o toto rychlé teplo okamžitě přijdete. Mnohem komfortnější a ekonomičtější jsou střední hodnoty topení, někde na stupních dva nebo tři.

Zatarasené radiátory

Radiátory coby hlavní zdroje tepla dokáží svou primární funkci plnit pouze tehdy, pokud jim v cestě nestojí překážky. Pakliže před ně postavíte nejrůznější kusy nábytku, připravujete se o jejich efekt. Typicky jde o sedací soupravu nebo komodu, ale také dlouhé závěsy. Překážky zabraňují rovnoměrnému vyzařování tepla a jeho část rovnou pohlcují. Příliš dobrým nápadem není ani sušení prádla na radiátorech. Kromě znatelně vyšších nákladů na topení to způsobuje vlhkost a tvorbu plísní. Lepší volbou je proto využití sušičky na prádlo. S výběrem vhodného modelu vám může pomoci test nejlepších sušiček prádla.

Úplné vypínání topení

Velmi častou chybou je úplné vypnutí topení či radiátorů při odchodu z domu, případně při odjezdu na dovolenou. Mnoho lidí má nastaven termostat takovým způsobem, že kotel sepne až krátce předtím, než dorazí z práce domů. Na podzim a v zimě však teplota v bytě či domě rychle klesá. Následná nutnost ji nárazově zvýšit o několik stupňů stojí značné množství energie, kterou každý den zaplatíte navíc oproti tomu, kdybyste radiátory nechali alespoň zlehka běžet.

Špatně zvolený kotel

Velkých úspor na účtech za topení se ve většině domácností dosáhnout výměnou kotle, který je velmi často špatně dimenzován pro ten který prostor, případně je příliš starý. Na jednu stranu můžete mít dobrý pocit z toho, že váš dvacet let starý kotel stále hezky slouží, ale dnešní technologie už je jinde. Každý rok tak zbytečně platíte desítky procent za teplo navíc. Pokud si to spočítáte, zjistíte, že nový kotel se může splatit za několik málo let.

Otázku kotle je zapotřebí zvážit také tehdy, pokud jste v poslední době měnili okna nebo zateplovali dům. Starý kotel může být potom zbytečně předimenzovaný. Navzdory snížení energetické náročnosti domu tak nedosáhnete předpokládané úspory.

Foto: Freepik

Nenechte si ujít
Česká televize je molochem, který má tu výsadu hospodařit s rozpočtem ve výši sedmi miliard korun. Žádné jiné médium v České republice tolik peněz k dispozici nemá. A přesto si veřejnoprávní stanice stěžuje na to, že jí peníze nestačí a potřebuje více. Lidé přijdou o pořady Celkem by ráda získala dvě miliardy korun navíc, což by se mělo stát tak, že dojde k navýšení koncesionářských poplatků na 160 Kč a navíc se rozroste okruh těch, kdo poplatek musí hradit. A to tak, že ho budou muset platit prakticky všichni. Dosud to totiž bylo tak, že za ČT musel platit pouze ten, kdo měl doma televizní přijímač. Nově by to měli být i ti, kdo mají třeba jen mobilní telefon nebo notebook. Protože i na těchto zařízeních mohou vysílání veřejnoprávní televize teoreticky sledovat, byť tak třeba nečiní. Generální ředitel Jan Souček teď postavil věc tak, že pokud nedojde ke schválení těchto změn a televize nedostane více peněz, bude to pro diváky znamenat skutečně nepěkné věci. Od ledna roku 2025 by v takovém případě došlo k dramatickému propadu tvorby České televize. Nevznikalo by takové množství pořadů, což by znamenalo neustálé opakování repríz. “Další možností je, že některé pořady nahradíme levnější výrobou. Namísto toho, abychom vyráběli Boženu nebo Devadesátky, tak bychom mohli vyrábět denní seriály tak, jako je vyrábí komerční televize,” uvedl Souček pro server Seznam Zprávy. Bude se propouštět Ředitel České televize to dokonce kvantifikoval, a to tak, že pokud by se poplatky nenavýšily, způsobilo by to výpadek přibližně třetiny celkové tvorby. Dojít by mohlo také na propouštění zaměstnanců, kdy by o práci mohlo přijít přibližně 350 z nich. Čtěte také: Česká televize chce od lidí další miliardy. Nova a Prima se staví na odpor, už to přehánějí Kritici však poukazují na skutečnost, že Česká televize má peněz dost. Jen se je musí naučit vynakládat efektivně a také nedělat všechno možné, čímž zbytečně tříští síly a dostupné finanční prostředky. Je velkou otázkou, proč by například měla provozovat streamovací platformu iVysílání.cz, kterou lze do zelí komerčním stanicím. Ty si na to také pochopitelně stěžují. Foto: Česká televize 24SdíleníSdíletTweet [...]
Příliš se o tom nemluví, ovšem je třeba mít na paměti, že důchody, které lidé v současné době dostávají, nemusí být konečné. V určitých případech se k nim totiž připočtou speciální příspěvky, které jsou poměrně velkou novinkou celého důchodového systému. Vrátí se zdražování? Byly schváleny teprve v loňském roce a k jejich aplikaci ještě nikdy nedošlo. To se však může poměrně záhy změnit. Jde totiž o náhradu takzvané mimořádné valorizace důchodů, která byla po neblahých zkušenostech z minulých let zrušena. V důsledku vysoké inflace totiž velmi rychle vyletěly také důchody, a to natrvalo. To způsobilo celému systému obrovské problémy, a tak se tento problém musel hasit dosti zvláštním způsobem, kdy se loni důchodcům zkrouhlo i to, na co měli nárok. Respektive jim byly penze navýšeny o tisíc korun méně, než jak by to mělo být. Aby už k něčemu takovému nedocházelo, byla tato automatická mimořádná valorizace pro jistotu zrušena. Jenže nebylo možné nechat věci jen tak. Je totiž docela dobře možné, že se v dohledné době do České republiky vysoká inflace vrátí. A důchodci by na ní potom významně doplatili. Někteří by neměli ani na základní potřeby. Proto jsou tu ony speciální příspěvky. Na ně máte nárok tehdy, když inflace po určité období překoná hranici 5 %. Jen pro srovnání: v loňském roce se blížila 20 %, tudíž nejde o žádné nedosažitelné číslo. Co stojí více peněz? Pokud k takové situaci dojde, navýší se váš důchod o částku, která bude tvořena fixní a zásluhovou částí. Rozdíl oproti mimořádné valorizaci bude ten, že se bude vyplácet pouze do konce daného roku a důchod tak o ní nebude automaticky navýšen. Na začátku dalšího roku potom stát sám rozhodne o tom, jakým způsobem se důchody navýší. Čtěte také: Důchodci v Česku na své peníze nárok nemají. Přijdou o tisíce korun, už je nikdy neuvidí Jak upozorňují odborníci, pravděpodobně nevyjde předpoklad toho, že tento systém bude levnější než mimořádné valorizace. Podle některých propočtů by mohl být dokonce dražší, jelikož příspěvky mohou dosáhnout poměrně značné výše. Na druhé straně to ale bude systém pružnější, který státní rozpočet zatíží jen po určitou dobu a nikoliv natrvalo. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Absolvent žurnalistiky na Karlově univerzitě, který v informování veřejnosti o aktuálním dění spatřuje nejen poslání, ale chápe ho i tako svůj největší koníček.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *