Pokud necítíte tyto vůně a chutě, je podle vědců pravděpodobné, že máte Covid. Otestujte se sami doma

Jedním z nejčastěji zmiňovaných příznaků nemoci Covid-19 je ztráta chuti a čichu. Nová studie Evropské skupiny poruch čichu se nyní zaměřila právě na zkoumání ztráty tohoto smyslu u lidí infikovaných novým typem koronaviru. Došla k zajímavým zjištěním a určila chutě, které lidé s covidem necítí.

Postupem času se ukázalo, že ztráta chuti a čichu se projevuje zejména u pacientů s lehkým a středním průběhem nemoci. Podle lékařů zde přitom působí jiný mechanismus než v případě chřipky a nachlazení, kdy také dochází k částečné ztrátě čichu a chuti, ale z důvodu ucpaného nosu. Oproti tomu covid napadá čichový nerv. Podle neurobiologa Omara Šerého se prostřednictvím tohoto nervu může dostat až do mozku, kde dokáže napáchat ještě větší neplechu. Tento aspekt ale zatím není dostatečně prozkoumaný, přestože první studie tvrdí, že koronavirus mozek ovlivňuje velmi negativně.

Studie Evropské skupiny poruch čichu nicméně porovnávala desítky pacientů s koronavirem s těmi, kteří byli jen nachlazeni a také zcela zdravými lidmi. Došli přitom k závěru, že pacienti s covidem měli problém rozpoznat především sladké a hořké chutě.

Autoři studie poukazují na důležitost svých zjištění, protože ta mohou posloužit jako svého druhu rychlotest koronavirové nákazy. Jde pochopitelně jen o orientační výsledky, ale vzhledem ke specifičnosti tohoto příznaku poměrně přesné. V případě nedostupnosti testů jde o zajímavou alternativu.

Jak otestovat svůj čich na Covid?

Máta

Vědci v Indii používají k testování covidu výrazné rostliny, jako například fenykl, česnek, kardamon, kokosový olej či peppermint. Nejvíce se osvědčila máta, kterou chybně identifikovalo 36,7 % pacientů s covidem a 24,5 % ji necítilo vůbec.

Kokosový olej

Tuto aromatickou vůni nedokázalo správně určit 22,4 % respondentů s covidem a 20,4 % ji necítilo vůbec.

Káva

Pokud necítíte svou ranní kávu, jde možná o první indikátor toho, že jste se nakazili koronavirem. Řada nakažených uvádí, že právě toto zjištění je přimělo jít na test, který vyšel jako pozitivní. Mnozí přitom neměli žádné další příznaky.

Česnek

Pro otestování se česnekem je zapotřebí ho držet dostatečně blízko nosu, a to v místnosti, kde nejsou žádné další pachy, například osvěžovače vzduchu nebo čistící prostředky.

Šampon

Překvapivě dobrým testem je také vůně šamponu, zejména takového, který má kokosové aroma. Přiložte ho k nosu a dejte si pozor, abyste ho nevdechli.

Citrusy

Čich lze otestovat rovněž nakrájenou kůrou z citronu, pomeranče nebo limetky.

Vonné oleje

Vhodným prostředkem k otestování vůně jsou různé vonné oleje. Stačí pár kapek na ubrousek, ke kterým opatrně přivoňte.

Foto: Shutterstock

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments