Zeman si opět prosadil svou. Petříček skončí už příští týden

Staronový předseda sociální demokracie Jan Hamáček se před volbami rozhodl jít konsenzuální cestou. Nebude se vymezovat vůči hnutí ANO, se kterým sedí ve vládě a zároveň se pokusí na svou stranu získat prezidenta Miloše Zemana, který je znám tím, že ČSSD rád okopává kotníky.

Ve snaze navázat s prezidentem Zemanem znovu dobrou spolupráci obětuje Hamáček svého ministra zahraničí Tomáše Petříčka. Ten se snažil na poslední chvíli zachránit si kůži tím, že kandidoval na předsedu strany. Jenže neuspěl. Zdroje z okolí sociální demokracie, na něž se odkazují například Lidové noviny mají proto jasno: Petříček skončí, a to už příští týden.

Miloš Zeman žádá odvolání Tomáše Petříčka už delší dobu. Oba politici se totiž neshodnout ve směřování zahraniční politiky země. Zatímco ministr vidí jednoznačné kotvy v Evropské unii a NATO a nebojí se kritizovat autoritářské režimy, Zeman by se rád více přiklonil k Rusku a Číně. Jenže to mu komplikuje právě Petříčkova politika, která počítá s kritikou režimů v těchto zemích. Ministr zahraničí patří také k nejhlasitějším odpůrcům účasti Ruska v tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany.

Zdá se, že v poslední době se Zemanovi daří prosazovat své personální představy ve vládě. Po jeho drtivé kritice skončil ministr zdravotnictví Jan Blatný a teď s největší pravděpodobností i Petříček. Toho má přitom nahradit současný ministr kultury a bývalý ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Ten má se Zemanem poměrně slušné vztahy. Ministrem kultury se pak má stát starosta Náchoda Jan Birke.

Petříčkova pozice je teď extrémně slabá. Poté, co prohrál souboj o předsednictví strany, ve kterém se vůči dosavadnímu šéfovi vymezil nebývale tvrdě, bude i Hamáčkovým zájmem, aby se neúspěšného kritika zbavil.

Foto: Úřad vlády ČR

Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments