Zemana už doslova odstřihli od světa. Vládne za něj jeho okolí?

Stále více znepokojivé zprávy se objevují kolem prezidenta Miloše Zemana. Panují pochybnosti o tom, zda se Zeman stále ještě věnuje výkonu prezidentských pravomocí, nebo už je přenechal jiným, tedy nikým nevoleným úředníkům a poradcům, kteří pak dělají “byznys na jeho jméno”, jak to jednou velmi trefně uvedl Andrej Babiš (a pak okamžitě zařadil zpátečku).

Deník N přinesl novou informaci o tom, že prezidentovi Zemanovi už není možné se dovolat. Číslo na něj nemá premiér země ani ministři jeho vlády. To přitom bývalo běžné. To, že Zeman delší dobu nemá mobilní telefon, je známá věc, byť nějakou dobu koketoval s přístrojem značky Aligator. Nakonec se s ním ale rozkmotřil a přesedlal na starou dobrou pevnou linku. Jenže ani tu už teď podle informací novinářů nepoužívá.

Pokud se tak chce například premiér Babiš s prezidentem Zemanem spojit a řešit s ním třeba naléhavé bezpečnostní záležitosti, musí se nejprve obrátit na hradního kancléře Vratislava Mynáře. Tedy muže s kontroverzní pověstí, namočeného do několika kauz a navíc nevybaveného bezpečnostní prověrkou.

To, že Miloš Zeman nemá žádný telefon, ostatně nedávno potvrdil i sám kancléř Mynář v rozhovoru s TV Nova. “Já pana prezidenta nemám uloženého v telefonu, protože pan prezident ani nemá telefon, takže u mě je to strašně jednoduchý. Já když chci mluvit s panem prezidentem, musím za ním do kanceláře.

Taková konstelace pochopitelně nahrává do karet Zemanovu okolí. Je v podstatě výlučně na kancléři, případně dalších osobách, zda dotaz či žádost o spojení takzvaně “přepojí”, nebo zda ho hodí pod stůl.

Ve světle těchto informací je třeba nahlížet i na to, jakým způsobem prezident Zeman pojal kauzu Vrbětice. Vzhledem k tomu, že je odstřižený od světa, příliš nepřekvapí týdenní prodleva, kterou si vzal na své vyjádření. Další problém spočívá v tom, že se zřejmě dostal pouze k informacím, které mu předložilo jeho blízké okolí, například poradce Martin Nejedlý s prokazatelnými kontakty v Rusku. Zeman potom přednesl projev, ve kterém zpochybnil české vyšetřování. Jeho slova okamžitě ocitovala ruská média s tím, že v Česku mají kolem Vrbětic “pořádný bordel”.

Nedávno se také ukázalo, že Zemanův poradce Nejedlý jedná ve věcech, které jsou výlučnou pravomocí prezidenta. Přijímá například velvyslance cizích zemí na Pražském hradě, zatímco prezident dlí v Lánech, případně rozhoduje o tom, kdo se stane českým velvyslancem v lukrativních destinacích. Čtěte více: Množí se podezření, že Miloš Zeman přestal vykonávat prezidentské pravomoci. Na Hradě za něj úřaduje kontroverzní muž

Někteří senátoři už odmítají Zemanovu nemohoucnost a naprostou odkázanost na jeho podezřelé okolí ignorovat. Chystají proto iniciativu za prezidentův předčasný konec. Ta má však velmi nejasné vyhlídky a je otázkou, zda se Zemana podaří odvolat do řádných voleb v roce 2023. Čtěte více: Zeman už na to nemá, je dezorientovaný, žádají konec prezidenta senátoři. Vládne za něj někdo jiný

Foto: Shutterstock

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments