Zemědělci v Česku rozjeli vlastní obchod. Poloviční ceny a špičková kvalita. Lidl a Kaufland jsou v úzkých

Poslední měsíce se nesou v duchu velkého napětí mezi obchodními řetězci, tuzemskými zemědělci a také zákazníky. Padají obvinění z toho, že zejména obchody zneužily své pozice a v loňském roce přespříliš navyšovaly ceny. Navíc se na řadě příkladů ukazuje, že nám sem stále nevozí prvotřídní kvalitu, kterou prodávají v západních zemích, ale jsou to spíše produkty druhé jakosti.

Tohle muselo přijít

To vše vedlo k tomu, že se tradičně pohodlní Češi konečně zvedli a ve velkém začali nakupovat v sousedních zemích, jako je Polsko nebo Německo. Zjistili totiž, že tamní supermarkety nejsou tak drahé a navíc je v nich často lepší zboží.

V problémech se ale ocitli čeští zemědělci, kteří jsou z jedné strany tlačeny obchodními řetězci k tomu, aby prodávali co možná nejlevněji a na druhé straně jim klesají tržby, protože lidé vyrážejí nakupovat do zahraničí. Mnozí z nich pochopili, že sice mohou neustále žehrat, ale tím stejně nic nezmění. A tak se rozhodli jednat, což v konečném důsledku přináší ovoce i zákazníkům.

Zemědělci v Česku postupně otevírají své obchody a jednoznačně ukazují možný směr dalšího vývoje. Ten by mohl předznamenat vznik velkého tuzemského obchodního řetězce, který by konkuroval dominantním hráčům, jako jsou Kaufland nebo Lidl. Jak skvěle to může fungovat, se totiž můžete vyjet přesvědčit třeba do Hanáckého gruntu, který si založilo zemědělské družstvo Unčovice.

Takto si můžete vybrat a nakoupit v Hanáckém gruntu.

Takový zájem se nečekal

Tato prodejna vznikla nedávno a nepotřebuje prakticky žádnou propagaci. Lidé si o ní jednoduše řeknou. Poví si, že je tam k mání skvělá vepřová pečeně s kostí za stovku nebo krkovice za 110 korun. A že to maso chutná podstatně více než to, které si koupíte v supermarketu a které je přivezené kdoví odkud. Zdejší potraviny jsou vždy čerstvé a navíc skutečně lokální.

Je až překvapivé, jak moc dobře to tady funguje. Lidé se sem sjíždějí i s poměrně velké vzdálenosti, třeba dvaceti kilometrů, ale i více. “Jedu sem sice půl hodiny, ale ta kvalita a cena mi za to stojí. Takové maso jsem předtím nesehnala a i další výrobky jsou fantastické,” říká paní Lucie při své návštěvě obchodu. “Musím říct, že po tom, co jsem to tu vyzkoušela, už mi standardní velkoprodukce z řetězců nechutná.

Hanácký grunt neprodává pouze produkci vlastního družstva, ale doplňuje ji i o další. Nakoupíte tu proto nejen masné výrobky či uzeniny, ale také mléčné produkty, zeleninu, ovoce, mouku a mnohem více. Že se tu trefují do představ zákazníků, o tom nejlépe svědčí dosavadní hodnocení na platformě Google. Hodnotící se vzácně shodují a dosud dávají maximální možné body.

Foto: Shutterstock, zdroje: vlastní návštěva, Litovel, Zemědělské družstvo Unčovice

Nenechte si ujít
Největší banka v České republice to podle všeho přehnala se svými marketingovými výmysly. Podruhé v krátké době totiž mění způsob úročení na svém spořicím účtů, a to poté, co se jí příliš nepodařilo odkomunikovat ani první změnu. Zase všechno jinak Pakliže by ale někdo očekával, že v druhém případě už to bude přehlednější a jasnější a že se banka vrátí ke srozumitelnému produktu, který je pro její klienty velmi důležitý a využívaný, byl by na omylu. “Mé 86leté mamince, která je klientkou České spořitelny přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v aplikaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel,” ptá se řečnicky ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek, který potom banku počastoval skutečně nevybíravými slovy. Toho potom rozzuřila do běla ještě robotická odpověď ze strany České spořitelny, která zněla následujícím způsobem: “Rádi prověříme relevantnost komunikace. Neváhejte nás kontaktovat pomocí soukromé zprávy, doplněné o kontaktní údaje Vaší maminky pro správnou identifikaci.“ Manažer potom dále poukázal na skutečnost, jakým způsobem banka se svými klienty komunikuje a že je stále častěji odkazuje na internetové bankovnictví George. Například papírové výpisy či služby na pobočce jsou přitom stále dražší. Jak se to chovají? “V ČR žije přes 400 tisíc lidí nad 80 let. A tihle se chovají, jako by nebyli,” upozornil na důležitou věc. Přitom spousta seniorů má svůj bankovní účet právě v České spořitelně. Tato tradiční banka se přitom pro seniory začíná stávat nepoužitelnou. Mé 86-leté mamince, která je klientkou @Ceskasporitelna, přišel dopis oznamující změny úročení. Jaké bude, se v něm však nepíše. Sděluje jí pouze to, že vše se dozví v apliaci George nebo pod otištěným QR kódem. Co by si s tím asi tak počala, kdybych za ní nepřijel?Filipe…— Miroslav Bobek (@MiroslavBobek) April 4, 2024 Čtěte také: Česká spořitelna vám strhne nehorázný poplatek. Její bývalý bankéř už se neudržel a vše prozradil Namísto standardního spořicího účtu teď totiž vymyslela složitý konstrukt, který má hned několik složek a který vám bude vaše prostředky úročit například podle toho, jak moc investujete nebo jaké je vaše finanční zdraví. Základní úroková sazba je potom nula a reálně se řeší přes sazbu v rámci marketingové akce. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jde pravděpodobně o jeden z největších nešvarů současnosti, jen se o něm zdaleka nemluví tolik, jak by bylo potřeba. Vždyť se tu reálně ztrácejí peníze desítkám tisíc lidí, přičemž toto číslo pravděpodobně ještě poroste. Postihne to každého Nejrůznější organizované skupiny si rychle všimly toho, že Češi jsou stále obecně velmi důvěřiví a neočekávají, že by jim někdo chtěl udělat něco zlého. A na druhé straně slyší na nejrůznější výzvy k tomu, jak zhodnotit svůj majetek, případně slibované výhry. Různých metod, jak z lidí vylákat peníze, které už nikdy neuvidí, je celá řada. Tou nejjednodušší je poslat pod určitou záminkou SMS, která buď hrozí nějakým průšvihem nebo naopak něco slibuje. Připojena je výzva k akci, kde je třeba vyplnit osobní údaje. Na tom by ještě nebylo nic divného, pokud by mezi nimi nebyly i přístupové údaje k bankovnímu účtu. Pokud je odevzdáte, můžete si být jisti tím, že vám účet vyluxují. Podvody se to jen hemží na internetových tržištích, kde se Češi často pokoušejí prodat různé použité věci. “Měla jsem radost, že se mi na můj inzerát někdo hned ozval a že situaci rychle řeší,” říká pětadvacetiletá Míša, která prodávala starší dětské věci. “Okamžitě poslal odkaz na kurýrní službu, kde jsem měla vyplnit údaje včetně přístupu do bankovního účtu. Až potom mi došlo, jak moc jsem byla naivní.“ Přijdete o balík peněz Žena celkem přišla o 40 tisíc korun, které se podvodníkům podařilo z jejího účtu odčerpat, než banka transakce zablokovala. Podle České bankovní asociace bylo podobným způsobem napáleno téměř 70 tisíc klientů, kterým byla zcizena částka přesahující 1,35 miliardy korun. Na jednoho tak v průměru připadá enormní ztráta ve výši dvaceti tisíc korun. Může to být ale i podstatně více. Výjimkou nejsou případy, kdy lidé přijdou o stovky tisíc korun, respektive o veškeré celoživotní úspory. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Ačkoliv se banky situaci snaží řešit, z jejich pohledu mají vše velmi dobře zabezpečeno a zbývá tedy především edukace klientů. To je ale nikdy nekončící práce, jelikož jsou jich miliony a nejrůznější podfuky mají stále sofistikovanější podobu. Foto: Shutterstock 37SdíleníSdíletTweet [...]
Vypadá to, že chystaná důchodová reforma se stane největším tématem příštích týdnů a měsíců. Ostatně, jde o zcela zásadní změnu, která se dotkne úplně všech. Vzhledem k tomu, v jaké šlamastyce se celý důchodový systém ocitl, je třeba provést skutečně dalekosáhlé změny na všech stranách. Do důchodu dříve Všeobecně to pochopitelně půjde směrem, který se lidem příliš nelíbí. Produktivní věk se prodlouží a důchodový věk naopak oddálí. Smyslem je to, abyste v penzi netrávili tolik času. Podle aktuálních propočtů se počítá s průměrem 21 let a i to bude podle odborníků dost možná třeba ještě zrevidovat, jelikož je to příliš mnoho, vezmeme-li v potaz, že pro odchod do penze je třeba odpracovat 35 let. Ovšem s tím, jak se bude věk pro odchod do důchodu prodlužovat, je třeba zohlednit i velmi náročné profese, kterých by se to týkat nemělo. V některých případech by si dokonce měly polepšit a odejít do penze dříve než dnes. Do důchodu půjdou zcela jednoznačně dříve pracovníci spadající do 4. kategorie podle metodiky Bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. “To jsou práce, při nichž je vysoké riziko ohrožení zdraví, které nelze zcela vyloučit ani při používání dostupných a použitelných ochranných opatření,” uvádí web BOZP Info. Kdo tam spadá? Do této kategorie však aktuálně spadá necelých 20 tisíc lidí, což není mnoho. Ministerstvo práce a sociálních věcí ale už oznámilo, že dřívější důchod se bude týkat i řady profesí spadajících do třetí kategorie. Tam už jde teoreticky o téměř půl milionu zaměstnanců. Počítá se s tím, že dříve půjdou například zedníci, dlaždiči, obsluhovači důlních zařízení, montéři nebo pracovníci odvozu a recyklace odpadů. Překvapivě by se to mělo týkat také šéfkuchařů a kuchařů. Čtěte také: Jsem na světě 70 let, ale takhle špatně se mi ještě nežilo. Důchodkyně řekla, kolik skutečně dostává a co si myslí o tomto státě Je tedy vidět, že některé skupiny se do tohoto seznamu propracovaly a jiné nikoliv. Proč tam nejsou například pokojské nebo recepční, které také neustále stojí na nohou a vykonávají fyzickou aktivitu? Mnozí to zcela jistě budou považovat za nespravedlivé. Zároveň se tu vytváří skupina privilegovaných, a to často ne se zcela propracovaným argumentačním pozadím. Foto: Shutterstock, zdroje: SUIP, MPSV 3SdíleníSdíletTweet [...]

Šéfredaktor deníku Mix24.cz. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou a již více než dvacet let působí v médiích na redaktorských a editorských pozicích. Specializuje se na oblast ochrany spotřebitele.

27 názorů k článku “Zemědělci v Česku rozjeli vlastní obchod. Poloviční ceny a špičková kvalita. Lidl a Kaufland jsou v úzkých

  1. No,konečně je to napadlo!!!!!!!!!Ale na druhou stranu to bude mít jen lokální dopad!!!!!!!!

  2. Je to lež, byli jsme tam a naše představy o farmářském obchůdků se rozplynuly hned když jsme viděli zboží od olmy a dalších Babišovo podniků

  3. Do Unčovice je to dost z ruky.Ale je to od nich chvalitebné.Domnivam se, že už s tím měli začít už dávno.🥰👍👍🤔🤔

  4. Jen tak dál,ať otevřou co nejvíce českých obchodů a supermarkety to budou moci zavřít,jejich nenasytnost je hrozná,o kvalitě ani nemluvě.

  5. Ještě v roce 2001 jsem měla vlastní obchod maso-uzeniny a další koloniální zboží, ale co mi otevřeli za zády Tesco, šlo to s mým obchůdkem z kopce. Prvním rokem s konkurencí za zády šly mé tržby o 50% dolů, následující rok o další polovinu. Už to nešlo udržet při mém odběru energie (mrazáky a chlaďáky), musela jsem skončit a to opravdu nerada. Vím, jak se v tehdejší době rozmachu velkých řetězců chovali zákazníci. Teď už mám před důchodem a znovu otvírat nebudu, ale rozhodně raději si přijdu nakoupit mimo řetězec a pro čerstvé, vypěstované i vychované od našich zemědělců. Držím moc palce, aby to zemědělci a prodejci ustáli a naše i menší obchody se opět vrátily do ulic měst i vesnic.

  6. Na tomto principu byly založeny družstevní prodejny, družstevní mlékárny i jatka. Já osobně si přeji, ať je jich více a houšť. Myslím, že s těmi teoriemi o ” neviditelné ruce trhu” to není až tak pravda.

  7. Jen ať se toho nebojí a nenechají v tom jeden obchod, lidi si rychle zvyknou na lepší kvalitu, kéž by něco takového otevřeli u nás,ze supermarketů v česku se mi chce blít!!

  8. Lidl a kaufland jsou schopni v pohode jit na nekolik let do minusu (a s částí zbozi i nekolik desitek let), jen, aby polozili konkurenci. Vyuzivaji tez dotace od .eu. Zemedelci budou muset vytvorit druzstva spoluvlastnikuu, kde kazdy zakaznik bude spoluvlastnikem druzstva (, ci as, sro, klubu, sdruzeni a pod), aby to ustáli.

  9. Velmi rozumně rozhodnutí,jen by bylo třeba zbavit se Solárních panelů pokrývající velkou rozlohu ÚRODNÉ PŮDY!!!

  10. Vždycky se najdou nespokojenci. Raději produkty od farmářů než přebaly ze světa.

  11. Už podľa obalov vidíte že je to lož. Ak by to bol predaj priamo od lokálnych farmárov, tak by boli výrobky nebalené. Takýto typ balenia vyžaduje “reťazcovú logistiku”. Takže, ak chcete naozaj od farmárov, dojdite si priamo k farmárom.

  12. Tak pořad o tom, že stejné problémy měli zemědělci v Německu a vyřešili je stejně jsem viděl již před 25 lety a pravda, čekal jsem, že to sem přijde dřív. Ale i tak bohudík za to a jen houšť. A hlavně, aby to docvaklo všem zemědělcům po celé republice, ve všech regionech.

  13. To je super!!!!! A nasel by se nejaky retezec v okoli Ostravy???
    Mam namysli Maso,mlecne vyrobky,zeleninu a pecivo.Dekuji za odpoved.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *