Zlatá éra prostituce v Praze. Nevěstky si vydělaly víc než univerzitní profesor

Prostitutky tu byly mnoho let před námi a zřejmě budou i mnoho let po nás. Toto dávné řemeslo zažilo hned několikrát velký rozmach, příkladem je 19. století, kdy si u nás prostitutky vydělaly víc než kdokoliv jiný. Co bylo důvodem tohoto rozmachu a jaké „vykřičené čtvrti“ byly v Praze oblíbené?

Praha v 19. století zažila nebývalý rozkvět nejstaršího ženského řemesla, prostituce.  Zákon totiž umožnil, aby se prostitutky staly živnostnicemi, takže jejich podnikání bylo legální. Ke všemu také přispěla tehdejší doba. Muž mohl mít jakékoliv sexuální zkušenosti, ovšem žena nikoliv, ty získala až v době manželství.

Prostitutky pracovaly téměř všude

Ženy, které si sexuálním obchodem přišly na velmi pěkné a rychlé peníze, pracovaly nejen v nevěstincích, ale především na ulicích nebo v hospodách. Muži, kteří si chtěli užít měli jistotu například ve Staré krčmě (mimochodem budova stojí dodnes) nebo také v Batalionu, který se nacházel v Platnéřské ulici (dnes na onom místě stojí budova pražského magistrátu).

Tento podnik byl roku 1893 uzavřen, a to především kvůli klientele, kterou tvořila místní spodina. Mnohem lépe na tom byl podnik stojící přímo naproti Batalionu – salon Emanuela Kauckého, kde pracovala nejslavnější pražská prostitutka a vražedkyně Tonka Šibenice.

Prašná brána 

To, že prostitutky byly žádané, dokazuje také soška zdobící Prašnou bránu – soška zachycuje muže a jeho nezbedné ruce šmátrající dívce pod sukni. Právě oblast Prašné brány byla tenkrát středobodem, kolem ní vedla obchodní cesta směrem ke Kutné Hoře. Jakmile se setmělo, prostitutky zaujaly svá místa, aby obšťastnily bohaté kolemjdoucí. Dívek tu bylo natolik, že se místu začalo říkat „burza prodejné lásky“.

Foto: Shutterstock

Prostitutky a jejich specifická znamení

Tehdejší prostitutky se od těch dnešních nijak zvlášť nelišily. Líčily se a oblékaly výrazně stejně jako dnes, charakteristickým znamením bylo točení kabelkou, houpaly se v bocích a snažily se potenciálního klienta upoutat svým pozadím. Pokud byly dost šikovné, zaujaly na první pohled. Dívka z ulice si tenkrát za svou službu vydělala jednu korunu, zatímco dívky v luxusních podnicích se měly často mnohem lépe než vysoce postavení úředníci nebo profesoři.

Foto: Shutterstock, zdroj: praguemorning, ct24

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments