Eunuši nebyli méněcenní. Dokázali spravovat říše a vést armády, často lépe než jejich páni

I když k nim byl osud krutý, oni na život nezanevřeli a své místo pod sluncem si vybojovali. Eunuchové, muži, od kterých se očekávala poslušnost a oddanost často dosáhli úspěchů, na které vzpomínáme dodnes. 

Kdo patřil mezi eunuchy?

Pojem „eunuch“ neboli také „strážce lože“ označuje ty muže, kterým byla provedena kastrace z preventivních důvodů. Právě těmto mužům bez svého přirození byla svěřena moc a privilegia (často hlídali manželky svých pánů, spravovali harémy nebo dokonce vladařské dvory), o kterých si mohli normální muži nechat jen zdát.

S´- ma Čchien

Mezi nejznámější eunuchy patří první kronikář Číny, S´- ma Čchien, který žil kolem roku 140 př. n. l. Ten svému umírajícímu otci slíbil, že dokončí jeho dílo, a tak se taky stalo. Bohužel, kvůli sympatiím ke generálu Li Lingovi, se dostal do pře s císařem, který ho za jeho drzost potrestal kastrací. Čchienovi ale nejvíce záleželo na slibu, který dal kdysi svému otci, a tak ani kastrace ho nepřipravila o zápal, se kterým dokončil dílo Zápisky historika, které obsahuje informace až z roku 2 600 př. n. letopočtem.

Agá Muhammad Chán

Ani k íránskému šestiletému chlapci nebyl osud milosrdný. Jediným důvodem, proč tak malého chlapce připravili jeho kmenoví spolu-bratří o jeho mužství, byla nemožnost se účastnit soubojů o moc. Agá Muhammad Chán byl vyhoštěn do exilu v Teheránu, ovšem byl natolik chytrý, aby věděl, co a jak. Věděl, čeho chce dotáhnout, a tak si šel za svým. Stal se vůdcem tažení, ve kterých byl nemilosrdný a krutý, často až zvrácený. Byl zvolen prvním perským šáhem, který založil novou dynastii.

Foto: Shutterstock

Lý Thuong

Mezi eunuchy také patřil Lý Thuong. Právě tento vietnamský muž dosáhl toho, po čem toužilo nespočet mužů v jeho okolí. Díky svým geniální strategickým schopnostem dokázal se svou armádou porazit mnoho čínských vládců z příhraničních provincií, už v 11. století svou rukou výrazně napomohl k nezávislosti Vietnamu.

To, že člověk zvládne cokoliv, dokazovali v dávných dobách i eunuši. Vše je jen o tom, jak si to člověk sám nastaví.

Foto: Shutterstock, zdroj: Study, Worldhistory

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
1 Komentář
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments