Zrušte povinné poplatky pro Českou televizi, žádá kancléř Mynář. Hrad už shání mého nástupce, řekl ředitel Dvořák

Je tomu jen pár týdnů, co oba na jedné tribuně v pražském Edenu spokojeně sledovali atraktivní zápas Slavie s Leisterem. Fandění stejnému klubu ale kancléři Vratislavu Mynářovi a ředitel České televize Petru Dvořákovi nebrání v tom, aby spolu sváděli boje o Českou televizi. Zatím jen po internetu, ale brzy zřejmě i naostro.

Ředitel České televize Petr Dvořák otevřeně promluvil o tom, že se schyluje k převzetí moci nad Českou televizí skupinou sdruženou kolem prezidenta Miloše Zemana. V rozhovoru s Hospodářskými novinami řekl, že několik členů Rady ČT bylo nominováno za účelem jeho postupné diskreditace a následného odvolání. “Vítr vane z Hradu,” uvedl Dvořák, podle kterého už právě prezidentovo okolí zahájilo neoficiální výběrové řízení na jeho nástupce. Tím by pochopitelně měl být člověk poddajný a loajální.

Ve stejném rozhovoru také Dvořák obhajuje své plány na stavbu nové budovy pro zpravodajství České televize, které mu v očích jeho kritiků příliš nepřidávají. Naopak se zdá, jakoby jim sám poskytoval munici, kterou proti němu mohou použít. Stavba má totiž přijít na celou půlmiliardu korun a jediným způsobem, jak na ni vydělat, je zvýšit koncesionářské poplatky. Podle Dvořáka by odpovídající byla částka 150 korun měsíčně, tedy nějakých pět korun na den.

Přestože nejde o žádnou závratnou částku a oproti současnému poplatku ve výši 135 Kč jen zanedbatelné navýšení, je to také skvělá příležitost k útoku z hradních hradeb. Otevřený dopis hradního kancléře Vratislava Mynáře tak na sebe nenechal dlouho čekat.

Nejen státní pokladna trpí pod tíží koronavirové krize. Čím dál více doléhají nutná opatření i na všechny občany této země. Velká část z nich přišla o zaměstnání, úspory a troufám si říct i o životní pohodu a jistotu. Kdo musel před dvěma lety vážit každou korunu vydanou z rodinného rozpočtu, ji dnes musí dvakrát či třikrát převažovat,” píše v něm Mynář, podle kterého jsou už současné koncesionářské poplatky ČT ve srovnání s jinými zeměmi nadstandardní. “Váš návrh považuji v souvislosti s výše popsaným za naprosto asociální, šokující a mimořádně ostudný. Stejně jako vaše plány na výstavbu nových budov za půl miliardy korun. Váš povzdech nad tím, že vám nebyla Radou ČT schválena mimořádná odměna ve výši dvou milionů korun, už v této konstelaci nápadů považuji spíše za třešničku na mimořádně nepovedeném a uvnitř nahnilém dortu.”

Je samozřejmě pozoruhodné, proč se právě kancléř Vratislav Mynář zabývá tím, jak vysoký bude koncesionářský poplatek České televize. Dokonce navrhuje, aby byl dobrovolný. To by ale podle odborníků znamenalo likvidaci televize v podobě, v jaké ji známe dnes, protože značná část dnes povinného příspěvku by odpadla.

Foto: Česká televize

Články
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments