Afghánistánu vůbec nerozumíme, říká arabista Pelikán. Místní ženy jsou se svým životem spokojené, “tlumočníci” jsou ve skutečnosti agenti

Měli bychom přestat hodnotit Afghánistán našima očima, protože mu nerozumíme. To, čeho se dnes v souvislosti s touto zemí obáváme, je pouze Západem vytvořený a zjednodušující konstrukt. To říká jeden z nejznámějších českých arabistů Petr Pelikán v rozhovoru pro Prostor X.

Zatímco mnozí se znepokojením sledují to, jakým způsobem se Tálibán začíná mstít místním obyvatelům, kteří spolupracovali s loutkovým režimem Američanů, podle Pelikána je spíše překvapivé, že se v zemi neodehrávají mnohem drastičtější scény. “Tálibán se chová mírumilovně. Na to, že tam dvacet let vládla loutková vláda, která byla úplně zkorumpovaná, je ta míra odvety dle mého názoru ještě nízká,” uvedl arabista.

Podle něj pro Českou republiku změna režimu v Afghánistánu neznamená prakticky nic. Zpochybňuje také obavy z toho, že se v zemi začnou cvičit teroristé. “Tálibánu není třeba se bát. Výcvikové tábory pro teroristy tam nikdy neexistovaly. Co by je mohly naučit, kdyby třeba chtěli spáchat atentát v Praze. Budou je učit česky nebo jak se pohybovat v pražském metru? To je zase nějaký náš konstrukt, který jsme si sami postavili a který ve skutečnosti neexistuje,” říká Pelikán. “To, co bychom mohli nazývat výcvikovými tábory, je to, že v Evropě jsou miliony imigrantů, kteří nejsou spokojeni se svými životem a mají vztahy se svými kulturami. Ti tam odjíždějí, ale ne proto, aby se tam cvičili, ale indoktrinovali.

Foto: Shutterstock

Hodně se teď mluví také o tom, jak dopadnou lidská práva v zemi, zejména potom ta ženská. Ani tady si arabista nebere příliš servítky a tvrdí, že zkrátka nemůžeme hodnotit tak vzdálenou kulturu pohledem, který je nám vlastní. “Lidská práva tak, jak my je chápeme, jsou jen konstruktem. Například ženy v Afghánistánu, které chtějí svá práva, těch je proklatě málo. Je jich těžká menšina. Zdaleka ne všechny umí číst a psát. Co by také četly a psaly, že,” říká Pelikán. Podle něj to funguje i opačně. Zatímco Evropanky litují afghánské ženy, jak jsou na tom špatně, ony naopak nechápou, jak naše ženy mohou chodit do práce, že se o ně zcela nepostará muž. A už vůbec jim nejde do hlavy to, jakým způsobem v Evropě funguje věno.

Sám arabista Pelikán by české spolupracovníky v Afghánistánu nezachraňoval. “Může mi jich být líto osobně, ale z hlediska České republiky si nemyslím, že dovoz těchto lidí je pro nás vhodný,” říká Pelikán, podle kterého nevíme, zda těmto lidem skutečně hrozí smrt. Upozorňuje také na skutečnost, že označení “tlumočník” je v mnoha případech zástěrkou a tito lidé byli ve skutečnosti agenty. Působili tak vlastně v rámci občanské války, kdy ani jedna ze stran se nechovala zrovna dobře. Pelikán také upozornil na vážné podezření, že čeští vojáci umučili jednoho Afghánce, který předtím střílel na základně. “Z hlediska pohledu na migraci bych je tam všechny nechal. My nevíme, zda jim hrozí smrt. Tam se z obou stran děly špatné věci a ti Afghánci se toho účastnili. To nebyli lidé, kteří by jenom tlumočili, pravděpodobně,” říká Pelikán.

Foto: Shutterstock

Kriticky vidí Petr Pelikán celou afghánskou anabázi a především skutečný důvod, proč byla do této země podniknuta invaze. “Američani tam šli proto, že došlo k útokům unesenými letadly, které nikdo nečekal. V řádu dnů byl označen jako viník Afghánistán a organizace Ál-Kájda a udělala se obrovská invaze do Afghánistánu. Tyto útoky podnikla nevelká skupina lidí, kteří dokázali najít bezpečnostní skulinu. Na Západě nikdo nepočítal s tím, že jsou tu nějací lidé, kteří jsou schopni zaplatit svým životem. Ti lidé, co ty útoky provedli, neměli s Afghánistánem nic společného. Byli to většinou Saudi a ta příprava taky neprobíhala v Afghánistánu,” říká Pelikán, podle kterého si Američané tehdy museli v podstatě vytvořit nějakého nepřítele, jinak by padla tehdejší administrativa. Podotýká také, že za celých dvacet let nebyly vytyčeny žádné strategické cíle této mise. Šlo jen o údržbu, která se okamžitě po odchodu spojeneckých vojsk zhroutila, protože zkorumpovaná afghánská vláda nikdy nezastupovala celou zemi. Ta je tradičně rozdělena do kmenů, jimž je extrémně složité vládnout.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
20 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments