Situace na severu Čech je z hlediska dlouhodobě nezaměstnaných osob kritická. Přinejmenším tak to líčí vedoucí odboru sociálních věcí Magistrátu města Ústí nad Labem, Ivana Šťastná. Ta zveřejnila řadu údajů o tom, jak tu nezaměstnaní čerpají dávky. Sestavila takzvanou TOP 25, tedy pětadvacítku těch, kdo jsou bez práce na dávkách nejdéle. “Je to tak hrůzostrašné číslo, že by lidé měli vědět, na co platí daně,” uvedla Šťastná pro Parlamentní listy.
Místní Úřad práce se snaží pobídkami podporovat obory jako jsou zedníci, tesaři, pokrývači, dokončovací práce ve stavebnictví, dále pak klempíři, opravy vozidel, kadeřnice, masérky, pedikúra, kosmetika, údržba nemovitostí, zahradnictví, rybářství, lesnictví nebo myslivost. “To jsou však profese, kde je třeba odborného vzdělání v oboru. Je tedy zcela zřejmé, že lidé, kteří mají jen základní, nebo dokonce vůbec žádné vzdělání, práci nalézt rozhodně nemohou a bude třeba činit speciální opatření, aby se i oni zapojili do pracovního procesu, nepracovali takzvaně ‚na černo‘, a ještě pobírali štědré dávky,” uvádí Šťastná. Ta je také přesvědčena o tom, že veřejnost by měla být informována o tom, kolik daňové poplatníky stojí to, že někteří lidé zkrátka nechtějí pracovat.
V Ústeckém kraji je situace z hlediska nezaměstnanosti dlouhodobě nejhorší v celé České republice. Zatímco v celé zemi činila průměrná míra nezaměstnanosti 3,7 %, v Ústeckém kraji to bylo 5,5 %. Ani toto číslo se nezdá být kdovíjak vysoké, ale podle Šťastné existují obzvlášť postižené okresy či obce, kde nezaměstnanost dosahuje až dvaceti procent.
Šéfku sociálního odboru v Ústí nad Labem tíží především dlouhodobě nezaměstnaní jedinci. Pro ně ostatně sestavila speciální žebříček TOP 25. Na jeho špici je žena, kterou úřad poprvé zaevidoval v jejích 37 letech. Dnes už její 65 a po celých 29 let pobírá finanční pomoc. Na posledním místě v tomto žebříčku je potom muž, který je v evidenci od svých 41 let a dnes je mu 64 let. Podporu tak pobírá “teprve” 23 let.
“Všech TOP 25 osob má základní, praktickou školu nebo jsou zcela bez vzdělání a – pobírají dávky! Do důchodu samozřejmě nemohou jít, protože velkou část svého ‚aktivního‘ života oficiálně nepracovali, nemají tedy na důchod nárok a budou do smrti pobírat dávky hmotné nouze,” říká Šťastná.
Ivana Šťastná je na úřednici nezvykle aktivní a už několik let se snaží na problém dlouhodobě nezaměstnaných osob upozorňovat politiky. “Nejvíce mne štve, když jsou dávky zneužívány s cílem zajistit si pro sebe a své nejbližší pohodlné živobytí bez nutnosti ráno vstát a jít pracovat. Odvedené daně by stát měl formou dávek přidělovat lidem, kteří se snaží, ale nejsou schopni si výdělkem z práce zajistit živobytí. Ne těm, kteří jen léta systém za vydatné pomoci a rad některých neziskových organizací využívají pro svůj bezstarostný a bezpracný život,” řekla Šťastná před dvěma lety pro server idnes.cz.
Podle úřednice musí stát zajistit, aby se lidem vyplatilo pracovat. Zároveň mají být dávky používány pro ty, kdo je opravdu potřebují. “Nemůže se stávat, že matce samoživitelce, která si přivydělá, aby děti uživila, je část dávek odebrána, zatímco jiná matka, která se nijak nesnaží, obdrží dávky v plné míře,” říká rezolutně Ivana Šťastná.
Foto: Shutterstock