Tálibán řádí naplno. Vraždí starce i malé děti, oznámil bývalý ministr obrany a zveřejnil hrozivé fotky

Zatím se příliš nepotvrzují slova představitelů Tálibánu o tom, že by jejich nástup k moci měl být mírumilovný a nikoliv provázaný krveprolitím. Zdá se, že členové tohoto radikálního hnutí něco jiného říkají a něco jiného dělají. Zjevně také využívají skutečnosti, že z Afghánistánu odcestovali prakticky všichni západní novináři a o případných zvěrstvech nemá kdo informovat. Jsme tak odsouzeni ke sbírání střípků od lidí, kteří mají ještě nějakou možnost informovat svět o tom, co se nejen v Kábulu, ale i v odlehlých vesnických oblastech děje.

Na hrůzy, které se v Afghánistánu odehrávají, teď poukázal bývalá ministr obrany této země, Masúd Andarabí. Ten na svém Twitteru zveřejnil hrozivé fotografie zabitých lidí, a to včetně malého dítěte. “Tálibán se pokouší vládnout lidem terorem, zabíjí malé děti i starce. Tálibán ale nemůže vést národ podobnými činy. V Andarabu provádějí Tálibové neoprávněné prohlídky domů a odvádějí lidi bez jakéhokoliv důvodu či oprávnění,” uvedl Andarabí na svém Twitteru. “V důsledku toho se lidé musí vzbouřit, aby chránili své životy, čest a majetek.

Bývalý ministr obrany také promluvil v rozhovoru pro indický deník India Today, ve kterém uvedl, že tímto způsobem Tálibán zemi vládnout nemůže, protože pak by nikdy neustal odpor obyvatel. “Pokud se Tálibán nepřizpůsobí dnešnímu Afghánistánu, protesty a boje se budou objevovat nadále,” uvedl Andarabí, který dodal, že by radikálové měli dát prostor demokratické volbě vedení státu a nikoliv vnucovat lidem nedemokratický emirát. Tato slova jsou však spíše zbožným přáním, než něčím, nad čím by Tálibán vůbec přemýšlel. Ostatně, Islámský emirát Afghánistán už byl oficiálně vyhlášen, byť ho zatím prakticky nikdo neuznává.

V Afghánistánu stále probíhá urychlená evakuace lidí, kteří spolupracovali se spojenci a mohli by tak představovat terče pro Tálibán. Ten už se ale snaží zabránit průjezdu Afghánců na kábulské letiště, které je posledním místem, odkud se dá ze země dostat. Posledním dnem, kdy budou moci evakuační lety probíhat, je 31. srpen. Následně se spojenci musí ze země po dohodě s Tálibánem zcela stáhnout. V posledních dnech však zjevně bude problémem i bezpečnostní situace, protože některé státy, například USA a Velká Británie, varovaly před hrozícím teroristickým útokem u kábulského letiště, kde se nachází velké množství lidí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
7 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments