Bartoš nemůže být premiérem. Je nevzdělaný a nekompetentní, řekl Babiš. Vyloučil koalici s Piráty, ale s SPD a KSČM jednat bude

Premiér Andrej Babiš už nepovažuje Piráty za možného koaličního partnera. Přitom po minulých volbách se tuto stranu snažil dostat do koalice. Tentokrát je tomu ale jinak. Babiš si prý vládnutí s Piráty nedovede představit, a to zejména kvůli názorovým neshodám.

Občané volí podle svého rozhodnutí. Pokud vyhrajeme a prezident mě pověří sestavením vlády, budeme samozřejmě jednat se všemi, kteří se dostanou do Sněmovny. Nejsme tak namyšlení a pyšní, abychom si vybírali, s kým budeme jednat,” řekl Andrej Babiš v rozhovoru s deníkem MF DNES. Pak ale připustil, že si přeci jen vybírat bude. “Jen férově říkáme, že bychom do vlády nešli s Piráty. To ale není nic osobního, tam je příliš velká programová neshoda, prostě tady nechceme migranty, přijít o svrchovanost ČR a zavádět euro.

Andrej Babiš tak připustil vznik různých koalic s jeho stranou. Jednat bude například s krajní pravicí v podobě SPD i krajní levicí, kterou reprezentuje KSČM, pokud se tedy komunisté do Poslanecké sněmovny dostanou. Ostatně, KSČM donedávna Babišovu menšinovou vládu podporovala. Nějakou dobu to přitom po minulých volbách vypadalo, že se Babiš oficiálně spojí i s SPD. Tehdy to však někteří jeho straníci odmítli. Tentokrát už si ale premiér nemusí brát takové servítky. Strana Tomia Okamury bude vzhledem k očekávanému volebnímu zisku lukrativní “nevěstou”. Čtěte více: Největším překvapením voleb nemusí být Šlachta, nýbrž Okamura. Jeho strana vytáhla silné trumfy

Andrej Babiš se také nebývale ostře pustil do předsedy Pirátské strany, Ivana Bartoše. Proti sobě oba kandidují v Ústeckém kraji. “Šel jsem do Ústeckého kraje, abych se setkal přímo s panem Bartošem a aby veřejnost viděla, že tento člověk nemůže být premiérem. Nemá na to nejmenší předpoklady. Nemá ekonomické vzdělání, nemá praktické zkušenosti, a je tedy pro výkon funkce nekompetentní,” vysvětlil premiér, proč vyhledal přímý střet. Babiš Bartošovi také znovu vyčetl jeho minelu, když Ústecký kraj přirovnal k Rumunsku. Podle premiéra je přitom nemožné, aby Piráti do tohoto kraje přinesli nějaké další peníze z EU, jak slibují, protože dotační prostředky už jsou vyjednány až do roku 2026.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
40 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments