Něco tady nehraje. Jeden PCR test stojí i desetkrát tolik než vakcína. “Novodobá fotovoltaika,” míní Šmucler

Již desítky miliard uhradily zdravotní pojišťovny laboratořím, které provádějí PCR testy na koronavirus. A zdá se, že tato pracoviště se mohou na zlatý déšť těšit i v budoucnu. Kromě toho navíc provádějí testy i samoplátcům, což je rovněž velmi lukrativní byznys.

Cena PCR testů byla předmětem kritiky už v době, kdy se tento způsob testování v České republice masivně rozjížděl. Od té doby přitom o mnoho neklesla. A to přesto, že experti tvrdí, že jeden test lze v případě efektivního zpracování provést za několik desetikorun. Jeho konečná cena účtovaná zdravotní pojišťovně či samoplátci by tak i s velmi zajímavou marží mohla být někde kolem 300 Kč.

Jenže PCR testování je stále mnohem lukrativnější byznys. “Podíval jsem se do výpisu své zdravotní pojišťovny. Jedna dávky Moderny: 267,52 Kč, jeden PCR test: 1273,05 + 913,50 + 759,56 + 66,23 = celkem 3012,34 Kč. Tak, co je větší byznys?” napsal na svém Twitteru Tomáš Kučera. Mimochodem, pokud jste testování či vakcinaci sami podstupovali, můžete se podívat do svého výpisu od zdravotní pojišťovny. Dnes už jsou ve většině případů k dispozici online ve webovém rozhraní.

Dodejme, že vakcíny od společnosti Moderna je tou nejdražší na trhu. O něco méně stojí vakcína společnosti Pfizer a výrazně méně potom látky od AstraZenecy či Johnson and Johnson.

Je přitom skutečně zvláštní, že dávka tolik ceněné vakcíny, jejíž vývoj stál miliardy dolarů, stojí výrazně méně než jeden jednoduchý PCR test. Kriticky na to hledí také stomatolog a glosátor covidového dění Roman Šmucler. “PCR testy, to je nová fotovoltaika. To nejde zastavit,” uvedl na svém Twitteru.

Je tomu přitom teprve pár dnů, co vláda změnila své původní rozhodnutí a oznámila, že PCR testy bude občanům nadále proplácet ze zdravotního pojištění. Dvakrát měsíčně se tak touto metodou může každý otestovat zdarma. Nadále má také nárok na čtyři antigenní testy měsíčně.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

Odebírat
Upozornit na
guest
8 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments