Mrazivá slova studentky žijící v Kábulu. Naplnily se ty nejhorší obavy, popsala chování Tálibánu přímo z místa

Málokdo očekával tak rychlý postup Tálibánu a mnozí tomu dodnes nemohou uvěřit. Afghánistán je opět v moci radikálního hnutí, které se spoléhá na ten nejpřísnější výklad práva šaría. Hnutí, které se Američanům před dvaceti lety povedlo potlačit, ale které nikdy zcela nezmizelo. Jednoduše si počkalo na svou příležitost, a ta přišla.

Situace je podle všeho špatná téměř pro všechny Afghánce. Pokud ale nějaká skupina zažívá sešup o mnoho pater níže, jsou to ženy. Ty mohly dosud v Afghánistánu žít velmi svobodně, možná svobodněji než v leckteré jiné arabské zemi. Američané podporovaly dívky v tom, aby chodily pravidelně do školy a následně na univerzity. Mnohé na základě toho získaly lukrativní zaměstnání ve státní správě či médiích.

Teď je ale všechno pryč. Nic z toho už pod Tálibánem nebude možné a ženy se musí vrátit do pozic, které jim dle práva šaría náleží už od středověku. Deník The Guardian teď přinesl obzvlášť tíživé svědectví jedné mladé ženy, studentky, která celý svůj dosavadní život žila v relativně svobodném Afghánistánu.

Mám téměř dodělané dvě simultánní studia ze dvou nejlepších univerzit v Afghánistánu. Měla jsem promovat v listopadu na Americké univerzitě Afghánistán a na Kábulské univerzitě. Ale to vše se doslova vypařilo před mýma očima,” popisuje žena v textu pro The Guardian. “Tolik dní a nocí jsem pracovala na tom, abych se stala člověkem, jakým jsem. A přesto, když jsem dorazila domů, to první, co jsem spolu se svými sestrami udělala je, že jsme schovali své občanky, diplomy a certifikáty. Jsem zdrcená. Proč mám schovávat věci, na které jsem hrdá?

Jako žena se cítím být obětí politické války, kterou začali muži. Už se nemohu smát nahlas, nemohu poslouchat svou oblíbenou hudbu, nemohu se setkávat se svými přáteli v oblíbené kavárně, nemohu si obléct své oblíbené žluté šaty a dát si růžovou rtěnku. A už nemohu chodit ani do své práce nebo dokončit univerzity, kterým jsem věnovala roky,” píše z Afghánistánu žena, které jsou upírány věci, jež dosud vnímala jako samozřejmost.

Foto: Shutterstock

Podle této mladé ženy je zvrat situace děsivý. Na ulicích bylo možné vidět vystrašené tváře žen a veselé tváře mužů, kteří nenávidí ženy. Nebyli to přitom jen bojovníci Tálibánu. Mnozí afghánští muži vyšli do ulic a radikály vítali. Následně se společně smály ženám a zastrašovali je. Na místo toho, aby se jich zastali.

Když se vzdávala jedna provincie po druhé, přemýšlela jsem o svých dětských snech. Já ani mé sestry jsme nemohli spát, vzpomínali jsme na příběhy naší matky, která nám vyprávěla o éře Talibánu a způsobu, jakým zacházeli s ženami,” vypráví studentka. Sama byla přesvědčena o tom, že se vláda její země bude s pomocí armády Tálibánu bránit. Nenapadlo jí, že se vše tak rychle rozsype. Právě to se ale stalo. Teď se musí připravit na život, který bude úplně jiný než ten, na jaký byla zvyklá. Bude o poznání smutnější.

Tento příběh může být protipólem názoru, který v České republice šíří například arabista Petr Pelikán. Podle něj ženy v Afghánistánu vlastně ani žádná práva nechtějí. Jak se ale ukazuje, za posledních dvacet let vyrostla generace žen, u kterých už je to jinak. Je také otázkou, zda dříve ženy skutečně svá práva nechtěly, nebo se to jen bály říct, případně o něčem takovém vůbec neměly ani tušení. Čtěte více: Afghánistánu vůbec nerozumíme, říká arabista Pelikán. Místní ženy jsou se svým životem spokojené, “tlumočníci” jsou ve skutečnosti agenti

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Obchodní řetězce v České republice jsou už nějakou dobu pod velkým tlakem. Zákazníkům vadí, jakým způsobem se k nim zachovaly v průběhu inflační krize, které zcela zjevně zneužily ke zvýšení svých marží. Stále větší otázkou je přitom kvalita potravin, které se právě v těchto řetězcích prodávají. Ukazuje se, že nejde o moc dobré zboží a zejména ve srovnání s produkty prodávanými v Německu hodně kulhá. Nepříjemný nákup Některé obchodní řetězce navíc přicházejí s novinkami, které zákazníci nekvitují zrovna s povděkem. Doslova o pozdvižení se postaral jinak celkem oblíbený Lidl, který v poslední době hodně experimentuje. “Asi před týdnem jsem šel u nás do Lidlu na velký nákup. Naplnil jsem nákupní vozík doslova po okraj a šinul si to ke kasám. Tam mě ale trklo, že žádná není otevřená. Odchytil jsem tedy nějakou obsluhu u regálů a žádal, aby se zprovoznila alespoň jedna kasa,” líčí svůj zážitek pan Josef Král. “Na to mi ale dotyčná odpověděla, že teď se kasy rozjíždět nebudou a ať si nákup namarkuju sám u samoobslužné pokladny.“ Jenže to je opravdu zvláštní. Samoobslužné pokladny jsou primárně určeny k odbavení zákazníků, kteří mají pár kousků nákupu a rozhodně nejsou určeny k tomu, aby na nich někdo vyskládával velký nákup. V tomto případě se to ale stalo. “Celé mi to trvalo asi čtvrt hodiny a bylo to opravdu otravné,” říká pan Josef. Bude to nový standard? Lidl na základě obdobných zpráv ze všech koutů země skutečně připustil, že testuje nový systém. A sice, že bude obsluhované kasy v méně frekventovaných časech vypínat. Poukazuje však na to, že v případě větších nákupů by měla být kasa aktivována, byť se tak reálně třeba nestalo. Čtěte také: Lidl začal s prodejem solárních panelů na balkon. Elektřinu tak může mít zadarmo úplně každý Obchodní řetězec také odmítá, že by trpěl personální nouzí, o čemž mnozí ve spojitosti s omezováním provozu na pokladnách spekulují. Lidl přitom svým zaměstnancům platí nejlépe ze všech řetězců. Přesto však má značnou fluktuaci, jelikož práce je skutečně náročná. Foto: Shutterstock 1SdíleníSdíletTweet [...]
Situace je skutečně vážná. Snahy nejrůznějších organizovaných skupin dostat se do vašeho bankovního účtu totiž sílí. Neváhají investovat značné množství prostředků a úsilí k tomu, aby váš účet skutečně vybílili. A jak se ukazuje, úspěšní jsou nejen u důchodců, ale i zkušenějších uživatelů, kteří ale sofistikovanost celého podvodu jednoduše nemají šanci prohlédnout. Hrozí vám ztráta peněz Dosud se mělo za to, že rizikovým faktorem je především internetové bankovnictví, jelikož tam je možné poměrně jednoduše sestavit stejně vypadající přihlašovací stránku jako má kterákoliv banka v České republice. Zároveň se dá dobře vylákat i SMS kód pro potvrzení transakce. Naopak mobilní bankovnictví bylo dosud považováno za bezpečné, jelikož tam dochází k autentizaci obvykle v rámci aplikace. Jenže už i tam podvodníci cílí. Jak varovala Česká spořitelna, v obchodech s aplikacemi se objevily podvodné programy, které se vydávají za oficiální aplikaci George. Pakliže si je ale stáhnete, můžete velmi snadno odevzdat přístup k vašemu účtu podvodníkům. Aplikace totiž může získat velmi rozsáhlá oprávnění nad vaším telefonem, v důsledku čehož bude schopna dostat se úplně všude. Obrana je velmi složitá Bohužel je pravdou, že podobným praktikám se jen velmi obtížně brání. Pro mnoho lidí je obtížné rozpoznat autenticitu mobilní aplikace a domnívají se, že vše, co si mohou stáhnout, je nějakým způsobem prověřeno. Tak tomu ale být nemusí. Čtěte také: Banky jdou náhle tvrdě po Češích. Přijdete tak o spoustu peněz, už zase vás škubou Obrana je v zásadě dvojí. Je třeba opravdu pečlivě zkoumat, co si do telefonuje stahujete, obzvlášť pokud jde o mobilní bankovnictví. Tam si ověřte i společnost, která aplikaci do obchodu nahrála. Následně velmi obezřetně zvažujte, jaká oprávnění aplikaci udělíte, pokud vás o to požádá. Raději buďte zprvu opatrnější, a teprve až se přesvědčíte o tom, že se přes ní skutečně můžete přihlásit ke svému účtu, tak oprávnění rozšiřte. Foto: Shutterstock 0SdíleníSdíletTweet [...]
Jak známo, státní kasa je děravá jak řešeto a je neustále nutné ji plnit dalšími a dalšími příjmy. Pochopitelně lze vymýšlet nové povinnosti pro daňové poplatníky, avšak to je mimořádně nepopulární. Mnohem lepším řešením je posvítit si na určité šedé zóny, které dosud existovaly a byly víceméně tolerovány, avšak které by mohly přinést velmi zajímavé příjmy, kdyby se do toho úřady opřely. Mějte to v pořádku A přesně to se teď děje. Už rok platí nový zákon, o kterém mnoho lidí neví, ale který by na ně mohl opravdu nemile dopadnout. Jde o to, že nejrůznější internetová tržiště a bazary musí hlásit aktivitu svých uživatelů finančním úřadům. Zejména pokud jde o příjmy z prodeje určitého zboží. Bylo poměrně obvyklé, že se tyto příjmy příliš nedanily, k čemuž pochopitelně nikdo nevyzýval ani to nikdo neschvaloval, ale prakticky se to nevymáhalo, jelikož úřady neměly jak zjistit, kdo a za kolik co prodává. Jenže teď, díky rozhodnutí Evropské unie, musí tržiště data odevzdávat přímo na příslušné finančáky. Ty tak mají o poznání jednodušší práci, jelikož si data jednoduše srovnají s tím, co jim kdo tvrdí v daňovém přiznání. Jak už bylo uvedeno, platí to již rok, avšak žádné větší akce v tomto směru neprobíhaly, což se dalo vykládat jako určitá doba hájení. Teď by se ale lidé měli připravit na to, že se to bude řešit a do daňového přiznání, které se má odevzdat do konce března 2024, by rozhodně měli uvést vše podle pravdy a pochopitelně to také zdanit, byť to může být nepříjemné. Vycházejte z toho, že finanční úřad o vašich aktivitách dobře ví a čeká, co mu pošlete. Co vás čeká Pochopitelně to příliš nemusíte řešit ve chvíli, kdy jste za rok dvakrát prodali staré oblečení po dětech nebo něco obdobného. Podobně nahodilá činnost je v pořádku. Na těchto tržištích se však pohybují i lidé, kteří zde regulérně podnikají a mají pocit, že na ně nikdo nemůže. Opak je teď pravdou. Čtěte také: Klienty VZP čeká velká změna. Pozor, ať nepřijdete o všechny peníze. Mají na vás políčeno Pakliže byste své příjmy správně nedeklarovali, počítejte s tím, že kromě toho, že vám daňový úřad vyměří doplatek, napaří vám také pokutu, abyste si takové jednání napříště dobře rozmysleli. Ta přitom může být poměrně citelná a navíc upozorníte i na to, aby se pro jistotu podíval na vaše příjmy do minulosti, kde rovněž může najít nemilá překvapení. Foto: Shutterstock 16SdíleníSdíletTweet [...]

Redaktor deníku Mix24.cz. Zkušený zprávař v minulosti působil v papírových i webových projektech zpravodajského střihu. Blízká je mu oblast ekonomiky a osobních financí.

14 Replies to “Mrazivá slova studentky žijící v Kábulu. Naplnily se ty nejhorší obavy, popsala chování Tálibánu přímo z místa

  1. A co zabránilo této ,,prozápadní uvědomnělé skorobojovnici”, zachovat se jako děvčata v Kurdistánu, která prostě a jednoduše ,,vzala věci do svých rukou”? Jo ,,storky” o ublížených a neschopných, vlastně otevírají ,,srdce a peněženky” líp, hlavně pokud jde o migraci.

  2. Pujcim si komentar a nazor snad nebude vadit i u nas jsou kolaboranti jedni by nas dali nemcům a druzi vymenili misto muslimů kazdy vi o koho jde .

  3. A může se snad někdo divit tomu, že jak Talíbáni dostanou do rukou takovou ” slepici” že jí předhodí mužstvu k všeobecnému použití ??!!??

    1. Přidal bych jim tam tu nánu pekarovou. Arabský nápis na sobě už má, tak je připravená na všeobecně používání.

  4. Tenhle typ článků se sluníčkovými příběhy jsou lživá podprahová propaganda, která má hrát na naše city. Po odchodu vojsk NATO z Afghánistánu je očekávána další obří vlna migrace do Evropy a cíl té propagandy je samozřejmě stejný, jako v začátcích migrační krize v roce 2015, tzn. co nejvíc otupit odpor Čechů k migraci z jiných kultur. Počítejte s tím, že tyhle sluníčkové články se budou objevovat stále častěji, tak jak se objevovaly v médiích vždy, když byla očekávaná migrační vlna. Brusel, Merkelovou ani lidskoprávní neziskovky ještě nepřešly snahy k nám dostat migranty z jiných kultur. Oni s tím nedají pokoj a situace v Afghánistánu jim dává zase příležitost k tlaku na přijímání migrantů na nás i naše představitele. Jímá mě podzření, že nynější návštěva prezidenta Německa v ČR má za cíl přesvědčit naše představitele aby se podvolili tlaku na přijímání migrantů. Posledně, když tu přijela Merkelová, tak taky jen proto aby nám vnutila ty svoje pozvané černé dárečky.

    1. “… proč nejdou bojovat za svobodu ty vaši muži”
      viz můj příspěvek výše. Nemůžete chtít po někom, koho diskriminujete, aby bojoval za systém jenž mu upírá jeho práva.

  5. Tohle má 2 roviny:
    1) ad to, co říkal Petr Pelikán. Ten totiž uvedl to podstatné. Ano, jsou tu tisíce lidí, které chtějí západní způsob života. A to i tisíce žen. Ale v AF žijí miliony obyvatel, tedy i miliony žen. Podle jednoho příběhu jedné ženy nelze soudit na celkový stav společnosti. Paradoxně tak nelze činit ani na základě příběhů všech žen, které utekly “na západ”. Jsou to totiž právě ty, které chtěly na západ. A to není většina žen v AF. Tím netvrdím, že znám názor většiny žen v AF, jen tvrdím, že takto nelze soudit.

    2) Když by po mě dnes někdo chtěl, abych šel do války za marx-progresivistik-feministické výdobytky=abych šel riskovat vlastní kejhadlo za lidi, kteří mne (začasté prokazatelně) diskriminují, tak bych se na to taky vykvák.

    1. Pelikánovi se moc věřit nedá. Jako muslim by rád viděl zahalené ženy i u nás. Považuje to za přirozený stav věci, a ženy, které s tím nesouhlasí, považuje za zvrácené.

      1. Nejsem si zcela jist, zda jste pochopil o co šlo mě.
        1) TAL má v AF zjevně a nepopiratelně dosti širokou základnu podpory a nestaví se proti němu ani většina žen, resp. nejeví snahu před ním prchnout.

        2) Feminismus je velmi obtížné, prakticky nemožné, rozlišovat na umírněný, rigidní, radikální …, a zároveň má jak obrovský vliv v tzv.demokratickém světě, tak i masivní snahu diskriminovat muže a i ty ženy, které si “dovolí mít tu drzost”, že s ním nesdílejí jeho/jich (začasté velmi podivné) postoje. Ale zároveň po mě stát, otevřený vlivu těchto “divnožen” chce, abych mu byl v případě krize loajální a šel (i) za svou vlastní diskriminaci nasazovat život. Ale to bych fakt musel mít IQ tyque …

  6. Jsem zmatena.Afghanistan je nam prezentovana jako zeme chuda zmitana valecnym konfliktem a kam je treba posilat hromady pomoci a penez a tady slecna studentka se najednou nemuze jit poveselit s kamoskama do sve oblibene kavarny.Ve meste se asi meli jak prasata v zite a na sve spoluobcany na vesnici kaslali a nepomohli.Divna zeme.

  7. Měli zbraně, mohli se bránit. Podobná situace byla údajně i v Rusku po VŘSR, kdy všichni naříkali, jak to je, či bude, hrozné, aůe ochota popadnout pušku a jít na bolševiky byla skoro nulová.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *