Johny Depp v Karlových Varech ukazuje nesmyslnost dnešní doby. Stačí podezření ze sexuálního obtěžování a člověk je odepsaný, ale usvědčený sexuální násilník už nevadí

Když představitelé filmového festivalu v Karlových Varech oznámili, že se ho zúčastní slavný hollywoodský herec Johny Depp, naplno se ukázalo pokrytectví, které dnes panuje v oblasti sexuálního obtěžování a násilí, respektive pohledu veřejnosti na něj. Deppova účast sice způsobila několik zdvižených obočí u tradičních mravokárců, ve výsledku se ale všichni okamžitě začali těšit na to, jakáže hvězda nás to poctí svou přítomností.

Johny Depp je jistě jedním z nejtalentovanějších herců své generace, který má na svém kontě více než dost kultovních filmů. Nepřekvapí tak, že má fanoušky po celém světě, Českou republiku nevyjímaje. Bohužel je to ale také od loňského roku usvědčeným sexuálním násilníkem, když britský soud potvrdil, že většina nechutností, jež o něm publikoval bulvární deník The Sun, který pak herec žaloval, se zakládá na pravdě a že Depp může být titulován jako sexuální násilník. Přitom podle toho, co britské noviny napsaly, si Deppova exmanželka prošla slušným peklem.

Faktem je, že třeba studio Warner Bros. se s Deppem okamžitě po soudním rozhodnutí rozloučilo a nahradilo ho ve hvězdném pokračování snímku Fantastická zvířata někým jiným. Přesto se však nezdá, že by potvrzené sexuální útoky Johnyho Deppa na jeho exmanželku měly mít na hercovu kariéru vyloženě likvidační dopad. O některé produkce sice přišel, ale v dalších projektech pokračuje.

A jak vidno, jeho “průmysl” je stále ochoten poskytnout mu pomocnou ruku. Když účast Johnyho Deppa v Karlových Varech kritizovala nezisková organizace Solace Women’s Aid, odvětila mluvčí festivalu lakonicky, že to nebude komentovat.

Ukazuje se, že pohled veřejnosti na sexuální násilí stále není dostatečně vyspělý. Pokud se například objeví podezření ze sexuálního obtěžování, které spadá do takzvaného hnutí MeToo, dotyčný je často ostrakizován bez jakýchkoliv důkazů, natožpak soudu. Těžko si třeba představit, že by si Jiří Bartoška do Varů pozval herce Kevina Spaceyho pár měsíců potom, co byl obviněn ze sexuálního obtěžování, jež se přitom odehrálo před patnácti lety a které sám herec popřel. Přesto se však z do té doby nesmírně populárního Spaceyho stala na mnoho let persona non grata a je otázkou, zda se mu z toho ještě někdy podaří vylízat. Dodejme, že Spacey nebyl soudně usvědčen.

Nehodnotím teď, který přístup je správný a který špatný. Jisté je to, že tu panuje značná diskrepance a výběrová spravedlnost, kdy mohou být méně závažné skutky zveličeny natolik, že společensky diskreditují, zatímco více závažné skutky tak trochu zameteny pod koberec.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments