Nějakou dobu se zdálo, že by největším překvapením letošních voleb do Poslanecké sněmovny mohlo být Hnutí Přísaha bývalého elitního detektiva Roberta Šlachty. Ten nastoupil ve velkém stylu a rychle v průzkumech zaujal pozice potřebné pro zisk poslaneckých mandátů. Zatím se však nepotvrdilo další posilování této strany, která v posledních průzkumech spíše ztrácí a zřejmě bude muset ještě zabojovat o to, aby do parlamentu pronikla.
Hodně se také mluví o tom, kdo volby vyhraje. Zde jsou zatím tři adepti, a přestože Hnutí ANO v poslední době posiluje, zdaleka není nic rozhodnuto, a obě opoziční koalice (PirStan a Spolu) mohou předvést ještě mocný finiš, jakkoliv to na něj ale tak úplně nevypadá.
Čtěte také: Koalice Spolu může volby vyhrát jako nic. Stačilo by změnit jedinou věc
Opravdové překvapení těchto voleb se ale může zrodit někde úplně jinde, a to sice v samotném středu volebních průzkumů. Ty jsou letos velmi zkreslené právě tím, že celkem pět stran kandiduje pouze ve dvou koalicích, což poněkud zastírá skutečné rozložení sil. Není vždy zcela jasné, jakou podporu mají třeba samotní Piráti, když jsou v koalici apod.
Ono překvapení se aktuálně nachází až na čtvrtém místě prakticky všech předvolebních průzkumů. Jde o stranu SPD. Partaj Tomia Okamury opět nezažívala zrovna ideální volební období, když z ní odešli hned tři výrazní poslanci, respektive poslankyně a chvíli to vypadalo, že se bude opakovat historie s Okamurovým Úsvitem a strana se rozpadne.
To se nakonec nestalo a Okamura je naopak silnější než kdy dříve. V posledních průzkumech se jeho síla pohybuje mezi 11 až 12 % voličských preferencí. Podle některých modelů by šlo dokonce o druhou či třetí nejsilnější jednotlivou stranu.
S lehce stoupající tendencí si SPD tuto podporu udržuje dlouhodobě a v žádném z průzkumů výrazně neztrácí. A to v době, kdy teprve vytahuje své trumfy. Je už známou skutečností, že Tomio Okamura je nejsilnější v samotném závěru kampaně, kdy dokáže vyvinout zřejmě největší výkon z aktivních politiků a objíždět doslova všechny kouty republiky. Dnes už navíc kandiduje z pozice zavedené značky, která má velmi solidní rozpočet na kampaň. A je to vidět. Strana pořádá jarmarky, kde si lidé mohou za pár drobných nakoupit české potraviny. Jde pochopitelně o populismus, protože ceny jsou dotované a zemědělci by za ně standardně nebyli schopni prodávat, jenže na určitou skupinu voličů to zkrátka působí.
Okamura navíc zopakuje tah, který mu v minulých volbách přinesl značné zisky. Více než pěti milionům domácností, tedy téměř každému v České republice, pošle předvolební noviny Na vlastní oči. V nich se jako obvykle bude zabývat nejpalčivějšími problémy této země a nabídne na překvapivě jednoduchá řešení vycházející ze “selského rozumu”.
Nemusí se nám to líbit, ale Okamura dělá svou kampaň zkrátka dobře. Působí autenticky, přestože ho mnozí podezírají z toho, že jeho strana je pouhým marketingovým výtvorem a skutečným jeho cílem je obohacení se. Není to vyloučeno, ale na situaci to nic nemění.
Foto: SPD