Když se před volbami konečně podařilo seskupit dvě koalice čítající celkem pět stran s jediným cílem, tedy zabránit další vládě Andreje Babiše, zdálo se to jako projekt odsouzený k úspěchu, obzvlášť když premiér v době nezvládnuté koronavirové krize ztrácel voliče značnou rychlostí. Dokonce v jednu chvíli Hnutí ANO kleslo pod dvacetiprocentní hranici v předvolebních průzkumech.
To vše jsou ale v podstatě dávné události. Bohužel se ale zdá, že obě koalice na ně vzpomínají s přáním, aby se nějak zázračně vrátily. Jenže to už Andrej Babiš svým obvyklým tempem pádí za dalším vítězstvím ve volbách a sám se musí podivovat nad tím, jak malou konkurenci v podobě opozice tentokrát má.
Dva poslední předvolební průzkumy pasují Babiše na jasného vítěze voleb, navíc s možností sestavit vládu s pomocí SPD, KSČM, ČSSD a Přísahy. V tento moment by jeden očekával, že se obě opoziční koalice mobilizují a podniknou frontální útok na vítězství. Nic takového se ale neděje. Jak PirStan, tak Spolu v kampani tápou a jsou slyšet spíše čím dál tím méně než více.
Faktem je, že Piráti se Starosty si to poněkud pokazili tím, že příliš brzy odhalili příliš mnoho svých konkrétních plánů, které se české veřejnosti příliš nezamlouvaly. Navíc to vypadá, že moc neví na koho cílit, a tak teď ze zoufalství oslovují důchodce, kteří už jsou ale dávno rozebraní.
O to podivnější jsou problémy, které má koalice Spolu. Ta si dlouho dělala starosti s tím, že byla podle předvolebních průzkumů až tím druhým největším opozičním subjektem, přestože je tvořena hned třemi stranami. V té největší, ODS, už začali být mírně nervózní z toho, že by měli snad vstoupit do koalice pod pirátským vedením. Jenže Piráti se jim vlastní vinou uklidili z cesty, a tak je to teď právě Spolu, kdo vede opoziční šik.
I když, slovo “vede” je v jejím případě poněkud nadnesené. Tato koalice se před volbami vznáší v podivném vzduchoprázdno, kde jakoby se nic nedělo. Zatímco Babiš tvrdě jede jakékoliv téma, které se mu dostane pod ruku, marketingový tým Petra Fialy se z předsedy snaží udělat alespoň normálního člověka, když už ne lídra. Typickým tématem, které se na jeho sociálních sítích řeší, je to, proč nosí sako, i když jde zrovna dojit krávy.
Značná část české společnosti už Andreje Babiše nechce. On sám ví, že cílí na ty zbytky, které ho ještě neodmítají a musí je dostat všechny, ať už sám nebo do některé ze stran, které si de facto zkolonizoval a které jsou s ním ochotny jít otevřeně do koalice.
Spolu má vlastně volnou cestu k vítězství. Toto uskupení však zvláštním způsobem stagnuje. Jeho preference jsou dlouhé měsíce takřka stejné, jen s velmi mírným vzestupným trendem. Důkazem, že základ je pevný, je skutečnost, že tato koalice neklesá. Jenže v této chvíli, měsíc a půl před volbami, by měla mobilizovat a strmě růst.
Bohužel se ukazuje, že Petr Fiala není tím potřebným tahounem do předvolební kampaně, obzvlášť když stojí vedle Andreje Babiše, kterému nejde jen o to vést zemi, ale hraje o mnohem hlubší, byznysové i osobní zájmy.
Petr Fiala dokázal postavit ODS zpět na nohy, za to by mu měli být straníci nadosmrti vděční. Sám měl však poznat své limity a ustoupit do pozadí. Nikdo neříká, že by ODS neměl dále předsedat. Vytvoření volební koalice ale dávalo možnost vybrat jiného lídra, který by kandidoval na premiéra. Z řad občanských demokratů se nabízel zejména jihočeský hejtman Martin Kuba, který dokáže vychytávat vhodná témata a také pregnantně argumentovat.
Teď už je zřejmě pozdě v čele přepřahat, ale i v koalici Spolu si mnozí jistě začínají uvědomovat, že tyto volby se daly poměrně snadno vyhrát. Teď zřejmě budou muset sledovat, jak se to těsně nepovede.
Foto: ODS