Jak hodný strýček Babiš ponechá lidem testy na covid zdarma. Celé to byl jeden velký trik na občany

Další majstrštyk z dílny marketingových stratégů Andreje Babiše je na spadnutí. Pokud se snad někdo obával toho, že si od září bude muset platit za PCR či antigenní testy na covid, aby mohl navštívit restauraci nebo vycestovat, může zase klidně spát.

Přestože stále oficiálně platí, že preventivní testy si od 1. září budou muset lidé platit ze svého, nakonec to dobře dopadne. Vše je nastaveno tak, aby mohl premiér Andrej Babiš prohlásit, že pro občany vyjednal další proplácení testů. Pro server idnes.cz už potvrdil, že vláda bude o bezplatných testech znovu jednat. Na pořadu jednání byl tento bod přitom už před týdnem, kdy vláda salámovou metodou odsouhlasila proplácení testů dětem do 18 let a lidem, kteří se ze zdravotních důvodů nemohou nechat očkovat. Těsně před koncem prázdnin potom dojde k tomu, že testy budou nadále zdarma pro všechny.

Celé to byla jen taková hra s jednoduchým cílem: donutit co možná nejvíce lidí, aby se nechali očkovat. Jinak si těžko vysvětlit, proč vláda tak dlouho dopředu avizovala, že od září nebude preventivní testy proplácet. Jednoduše chtěla, aby lidé pod vidinou toho, že si budou muset za testy platit sami, vakcinaci podstoupili.

Podle všeho tento trik docela vyšel, protože i o prázdninách se očkovalo ve velkém a celkové počty očkovaných lidí dnes už převyšují průzkumy, které před několika měsíci měřily, kolik lidí je ochotných se nechat očkovat. Lze předpokládat, že značná část občanů se nechala očkovat jednoduše proto, aby měla od řady protiepidemických opatření pokoj. Skutečnost, že by pro udržení se v běžném životě ještě museli platit za testy, mohlo být poslední kapkou.

Experti přitom záměr vlády zrušit bezplatné testování hodnotili kriticky. Očekávali, že v případě zpoplatnění testů by zájem lidí výrazně opadl a nedařilo by se tak zachytávat velkou část případů. Jak už jsme se přitom přesvědčili v minulosti, každý pozitivní záchyt může předejít vzniku velkého ohniska a z tohoto pohledu je pro stát vlastně skoro zadarmo.

Bezplatné testování má navíc hned několik rovin. Kromě toho, že posloužilo k vytvoření tlaku na občany, aby se nechali testovat, teď navíc Andrej Babiš může přijít jako ten, kdo na vládě vyjednal prodloužení. Před volbami se něco takového velmi hodí.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
37 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejvíce hlasů
Inline Feedbacks
View all comments