Miloš Zeman v rozčilení přiznal barvu. BIS ho zřejmě odposlouchávala. Není se však čemu divit, rizikem pro zemi je už dlouho

Mnozí dlouho tápali po důvodech nenávisti prezidenta Miloše Zemana vůči řediteli Bezpečnostní informační služby Michalu Koudelkovi. Vláda tohoto oceňovaného bezpečnostního manažera šestkrát navrhla na povýšení do generálské hodnosti. A Zeman to šestkrát odmítl. Navíc se při každé příležitosti do Koudelky pouštěl a kontrarozvědku, která podle českých i zahraničních expertů funguje velmi dobře, nazval dokonce “čučkaři”.

Dlouho se také Zeman pokoušel Michala Koudelky zbavit. Použil k tomu snad veškerou svou moc, kterou má k dispozici, a že jí v současné době není zrovna málo. Dokonce na Koudelku shromáždil jakýsi kompromitující materiál ve spolupráci s bývalým zaměstnancem BIS Jiřím Romem, který ze služby zhrzeně odešel a Zeman ho ochotně zaměstnal na Hradě.

Přestože se Andrej Babiš Koudelky vždy zastával, v minulých dnech to vypadalo, že Zeman si nakonec přeci jen prosadil svou, když zřejmě premiéra postavil před hotovou věc: “buď se Koudelky zbavíš, nebo ti nemohu garantovat jmenování premiérem po volbách”. Babiš nakonec sice Koudelku sice nejmenoval šéfem BIS na další období a prohlásil, že o tom rozhodne až příští vláda. Zároveň však dosavadního šéfa nechal službu řídit dále, a to ze svého pověření.

Tento úhybný manévr však prezidenta Zemana neuspokojil, ba právě naopak. Podle všeho ho rozpálil do běla, protože se rozhodl poskytnout nebývale otevřený a útočný rozhovor Parlamentním listu. V něm mimo jiné opět prohlásil, že Koudelka musí skončit a že ho vláda naštvala.

Miloš Zeman ale řekl také jednu velmi důležitou věc. BIS pod Koudelkovým vedením prý odposlouchávala ústavní činitele. Prezident neupřesnil, o koho by se mělo jednat, ale pokud si dáme dvě a dvě dohromady, je to vcelku jasné. Pokud by to byl premiér, zřejmě by se Koudelky neustále tolik nezastával. Problémy s ním přitom nemají ani předsedové Sněmovny a Senátu, Radek Vondráček, respektive Miloš Vystrčil.

Z toho vyplývá, že Bezpečnostní informační služba odposlouchávala prezidenta Miloše Zemana. Připomeňme si, že BIS je kontrarozvědnou službou, která působí na území České republiky a jejím úkolem je chránit zemi před špionáží cizích států. Není vyloučeno, že v rámci své práce agenti BIS narazili na stopy ruské či čínské špionáže vedoucí až k prezidentovi, případně k jeho okolí, které je spojováno s ruským byznysem.

Miloš Zeman se také několikrát zastal Ruska a podpořil jeho zájmy proti zájmům Evropské unie či České republiky. Dlouhodobě akceptuje odtržení Krymu od Ukrajiny, pokoušel se zpochybnit ruskou vinu na úmrtí Sergeje Skripala tím, že výrobu novičoku spojil s Českou republikou a naposledy podrazil nohy samotnému Česku, když zpochybnil závěry vyšetřování výbuchu muničních skladů ve Vrběticích.

Podle Zemana nesmí BIS odposlouchávat ústavní činitele. To je ale nesmysl. Ba právě naopak. Pokud jí stopy zavedou až na nejvyšší místa českého státu, musí jednat o to aktivněji, protože hrozí o to větší škody. BIS tu není od toho, aby sloužila mocným, ale aby chránila zájmy České republiky jako takové.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Odebírat
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments